Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 14. 10. 2019
Líbí se mi

Plavání v těhotenství: Co vědět, než se s bříškem vydáte do bazénu

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 14. 10. 2019
Líbí se mi
Plavání v těhotenství: Co vědět, než se s bříškem vydáte do bazénu

Plavání v těhotenství: Co vědět, než se s bříškem vydáte do bazénu

Mezi většinou odborníků i laickou veřejností vládne shoda, že plavání v těhotenství lze jen doporučit. Aby si však maminky pobyt ve vodě ve zdraví a pohodě užily i v době, kdy se jim zvětšuje bříško, je třeba dodržet pár zásad. Víte, které to jsou?

Zeptejte se lékaře

Některá maminka vyznává heslo „těhotenství není nemoc“, jiná je k rostoucímu bříšku velmi opatrná, což je zcela pochopitelné zvláště v případě, kdy se jedná o „vymodlené“ těhotenství. Každopádně je vždy zapotřebí jakékoli sportovní aktivity konzultovat s gynekologem, a platí to samozřejmě i o plavání.

Zkuste kurz

„I když jste velká sportovkyně, doporučuji přihlásit se opravdu na kurzy pro těhotné, než na běžné (netěhotenské) lekce. Ryze z bezpečnostních důvodů. Pokud jste ve skupině všechny těhotné, cvičenky jsou k sobě velmi ohleduplné a i lektorka dokáže prvky a jednotlivé cviky zařazovat s maximální obezřetností k rostoucím bříškům. Pokud navštěvujete běžné lekce, kde ani ostatní neví, že jste těhotná, hrozí možnost kopnutí či úderu do břicha. I když budete velmi obezřetná, ve vodě se to může stát raz dva,“ říká lektorka plavání a čtyřnásobná maminka Štěpánka Štrougalová.

Pozor na přeplněné bazény

„Nejsem si jistá, že v dnešní době dokážete najít bazén, kde byste plavala v komorní skupince a cítila se bezpečně. Možná snad zařazení do hodin, které jsou vymezené pro kondiční plavání seniorů, by se dalo doporučit. Choďte plavat opravdu jenom tam, kde víte, že na vás nikdo neskočí a ani vás nikdo nekopne. V době, kdy je na bazéně skupina rozdováděných mladých lidí, je to však téměř nemožné,“ konstatuje lektorka.

Moře versus rybník

Do otevřené náruče moře můžete vlézt zcela bez obav. Ostatní koupaliště musíte posoudit opravdu dle dané situace vodního prostředí. Řeky jsou samozřejmě vhodnější než stojatá voda v rybníku. V řekách je ale zapotřebí opatrnosti, třeba při chůzi po kluzkých kamenech.

Jak se rychle zahřát

Bylo by hezké si vybírat, v jak teplé vodě bychom chtěly cvičit. To nám ale přesně určí provozovatel daného bazénu. Každopádně je vždy dobré zařadit při vstupu do bazénu okamžitě rychlejší pohyb, kdy se nám zvýší tepová frekvence a tím se celé tělo zahřeje. Ve vodě se nemusíte bát ani poskoků, které právě voda perfektně tlumí.

Při vstupu buďte opatrná

S větším bříškem je každá žena přece jen méně pohyblivá. Proto je třeba více opatrnosti i při vstupu do bazénu. V žádném případě v těhotenství do vody neskákejte, a to z jakékoli výšky. „Těhotná jste jenom 9 měsíců, a pokud jste milovnice skoků z věží nebo prken, na radost z letu si těch pár měsíců raději počkejte…,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová.

Myslete na intimní hygienu

Pokud si potřebujete na bazéně sednout, podložte si pod sebe raději ručník nebo třeba plovací destičku. Se svým ošetřujícím lékařem můžete probrat i možnost zakoupení tamponů na koupání, které jsou speciálně vyvinuty pro intimní hygienu žen. Tyto tampony jsou napuštěny čistým vazelínovým olejem, který má vodoodpudivé vlastnosti a zabraňuje proniknutí vody do pochvy. Použití se doporučuje jen pro těhotenství, která jsou v pořádku.

Vyhněte se uklouznutí

Na kluzkých dlaždicích kolem bazénu hrozí uklouznutí. Myslete na to a vybavte se vhodnými pantofli nebo žabkami s protiskluzovou podrážkou.

Raději s doprovodem

Pokud jste si našly večerní kurz plavání, bude vám jistě příjemné, když vám přijde po lekci naproti partner. Je to zvláštní, ale v době těhotenství máme zodpovědnost za své bříško a potulování se po nočním městě není žádné těhotné ženě příjemné.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Alena Otilová 18. 8. 2020

Já jsem plavala jenom u nás v bazénu. Máme velký zapuštěný bazén, takže jsem ani nikam jinam nechodila. Navíc dáváme sůl do bazénu, kterou objednávám z https://www.asekopool.com/cs/home-2/ , takže máme bazén krásně čistý a zdravější než kdybychom ho chlórovali.

Odpovědět
avatar

Ahojte maminky, také doporučuji plavání v těhotenství. Tedy alespoň já jsem to tak praktikovala a musím říct, že jsem se poté cítila úplně krásně Museli jsme si domu dokonce jeden bazén i pořídit, protože bylo nepraktické stále někam vyjíždět. Kupovali jsme z https://www.albixon.cz/bazeny/

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 567
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.