Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 4. 7. 2020
Líbí se mi

Vedlejší účinky nadměrné konzumace rajčat

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 4. 7. 2020
Líbí se mi
Vedlejší účinky nadměrné konzumace rajčat

Vedlejší účinky nadměrné konzumace rajčat

Rajčatům se připisují některé léčivé účinky, mezi které patří například zlepšení zdraví srdce, omlazení pleti a posílení metabolismu. Při nadměrné konzumaci však mohou způsobit nežádoucí účinky. S čím byste i vy měli počítat?

U rajčat je nejdůležitější jejich červené barvivo zvané lykopen. Patří totiž mezi antioxidanty. V každém soustě jsou však zastoupeny i vitaminy B, C, E a K, dále minerální látky, jako třeba draslík, fosfor, hořčík a vápník. Rajčata jsou také ceněná pro obsah kyseliny listové a minimální energetickou hodnotu, která nahrává redukčním dietám. Ovšem když to s nimi přeženete, může se stát, že se setkáte se zdravotními problémy. Jakými?

Oranžové zbarvení pokožky

Lykopen je karotenoidní pigment, který se nachází nejen v rajčatech, ale i bobulích a jiných plodech. Zlepšuje zdraví srdce a chrání před kardiovaskulárním karcinomem. Když však do těla vstoupí velké množství lykopenu, může to mít za následek změnu barvy kůže. Tomuto stavu se říká lykopenodermie. V žádném případě pak není vhodné jíst rajčatové listy. Jsou totiž pro organismus toxické, což se projevuje podrážděním krku a úst, závratěmi, bolestmi hlavy či křečemi.

Ledvinové kameny

Podle televizního kanálu NDTV Food může konzumace rajčat způsobit tvorbu ledvinových kamenů, a to z důvodu, že jsou bohatá na oxalát a vápník. (Oxalát je silná dikarboxylová kyselina, která tvoří s kalciem špatně rozpustné soli.) Tím, že ani jedna z těchto látek nejde snadno rozložit, hromadí se v těle (společně s dalšími živinami), což může vést k tvorbě ledvinových kamenů.

Bolest kloubů

Otok a bolest kloubů jsou častými vedlejšími účinky nadměrné konzumace rajčat. Za tím zase stojí solanin, tedy sloučenina, která v tkáních shromažďuje vápník.

Gastroezofageální reflux

Rajčata jsou také bohatá na kyseliny citronovou a jablečnou. Když se v žaludku hromadí příliš mnoho těchto látek, orgán se naplní sloučeninami, jež způsobují pálení žáhy nebo kyselý reflux (definován jako zpětný tok žaludečního obsahu do jícnu). Lidem, kteří na to trpí, se doporučuje konzumace rajčat jen jednou týdně.

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Aktivko
Aktivko 16. 7. 2020

Zajímavý článek

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 16. 7. 2020

co je to nadměrné množství? Kupujeme výhradně cherry rajčátka a těch sním někdy i 5 denně, ale nepřijde mi to jako moc...

Odpovědět
Hkohoutice
Hkohoutice 14. 7. 2020

neni dane co je nadmerne mnozstvi

Odpovědět
avatar
Rudolf Nedorostek 11. 7. 2020

Co to je nadměrná konzumace? 2ks, nebo 2kg?

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 9. 7. 2020

rajčata mohu jen cherry a svoje domácí, jinak mám po nich pueny

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 527
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.