Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 28. 11. 2018
Líbí se mi

Fibrilace srdečních síní je novou epidemií Evropy

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 28. 11. 2018
Líbí se mi
Fibrilace srdečních síní je novou epidemií Evropy

Fibrilace srdečních síní je novou epidemií Evropy

Během celosvětového týdne na podporu povědomí o onemocnění fibrilace síní poukazuje mezinárodní asociace Atrial Fibrillation Association, která vydala ve spolupráci s Biosense Webster, divizí společnosti Johnson & Johnson, zprávu odkrývající rostoucí zátěž fibrilace síní na pacienty a zdravotnické systémy v celé Evropě. Zpráva upozorňuje na blížící se epidemii onemocnění fibrilace síní. Nejnovější data potvrzují, že do roku 2030 se pravděpodobně počet pacientů s fibrilací síní zvýší až o 70 %, a že do roku 2050 dojde v Evropě ve srovnání s jinými oblastmi světa k nejvyššímu nárůstu výskytu fibrilace síní. V Evropě postihuje v současnosti fibrilace síní asi 11 milionů pacientů a v České republice se vyskytuje až u 300 000 pacientů.

Rapidní nárůst pacientů s fibrilací síní značně zatíží zdravotnické systémy

•            Nová zpráva vydaná u příležitosti Global AF Aware Week, celosvětového týdne na podporu povědomí o onemocnění fibrilace síní, poukazuje na tento důležitý narůstající problém

•            Upozorňuje také na dopady onemocnění fibrilace síní na pacienty a zdravotnické systémy v Evropě

•            Do roku 2030 se počet pacientů s fibrilací síní pravděpodobně zvýší až o 70 %

Fibrilace síní je charakteristická nepravidelným a často rychlým srdečním rytmem, který vede k nekoordinovaným stahům dvou srdečních síní. Nepravidelný srdeční rytmus může způsobovat vznik krevních sraženin, jelikož se krev může hromadit v srdci, než bude přečerpána do těla včetně mozku – hrozí tak mozková příhoda spojená s fibrilací síní, která je zvláště závažná.

Do roku 2030 se očekává nárůst počtu mozkových příhod a návštěv lékaře, mezi 280 000 až 340 000 novými ischemickými mozkovými příhodami v Evropě. V České republice 20–30 % všech mozkových příhod vzniká u pacientů s fibrilací síní.

Zdravotnické systémy evropských zemí stojí léčba fibrilace síní 3 286 milionů € (cca 85 mld. Kč). V roce 2007 v České republice stála konvenční léčba jednoho pacienta 50 000 Kč za rok. Relativní riziko úmrtí ze všech příčin zvyšuje fibrilací síní u žen 2 x a u mužů 1,5 x. Úmrtí v registrech pacientů s průměrným věkem 69 let je kolem 5 % za rok, u pacientů s trvalou formou fibrilace síní je nejvyšší, přes 8 % za rok. Hlavní příčinou úmrtí je srdeční selhání, které fibrilace síní přímo způsobuje nebo zhoršuje.

„Významnou roli při prevenci onemocnění fibrilace síní hraje zdravý životní styl, všímání si příznaků, pravidelné měření pulsu a preventivní prohlídky včetně vyšetření EKG, protože včasné odhalení fibrilace síní může zachránit život. Při léčbě má stále největší potenciál trvalého odstranění onemocnění fibrilace síní katetrizační ablace,“ říká doc. MUDr. Martin Fiala, Ph.D., primář Centra kardiovaskulární péče, Neuron Medical v Brně a předseda České asociace pro srdeční rytmus.

„Prvními příznaky bylo občasné bušení srdce, hlavně po ránu, kterému jsem nepřikládal větší důležitost. Postupně se tyto epizody opakovaly častěji, trvaly i několik hodin, během nich jsem pociťoval nižší výkonnost a kratší dech při obvyklé námaze jako je třeba chůze do schodů. EKG potvrdilo fibrilaci síní. Odborný zákrok katetrizační ablace mně umožnil, že jsem se zbavil fyzických potíží, přestal brát léky na udržení pravidelného srdečního rytmu a ředění krve a žít plnohodnotný život,“ doplňuje o osobní zkušenost prof. MUDr. Vladimír Šrámek, Ph.D., přednosta anesteziologicko-resuscitační kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Fibrilace síní je typicky progresivní onemocnění, paroxysmální (přerušovaná, chvilková) fibrilace síní se během jednoho roku změní u 1 z 5 pacientů na perzistentní (stálou) fibrilaci síní.

Nová zpráva Atrial Fibrillation Association vyzýva ke zvýšení povědomí o fibrilaci síní a upozorňuje na potřebu zvýšit edukaci veřejnosti o tomto onemocnění.

Kompletní kopie zprávy a dalších materiálů, včetně informačních obrázků, jsou k dispozici na stránkách: https://www.jnjmedicaldevices.com/en-EMEA | Podrobnosti o celosvětovém týdnu osvěty o fibrilaci síní jsou k dispozici na stránkách: http://www.heartrhythmalliance.org/

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Li
Li 28. 9. 2021

Odpovědět
avatar
Rosemary Michael 8. 1. 2019

I am Serena Morgan From the United States. I was disgnosed of Breast cancer in 2012, and i have not been having things easy because of the severe pain.Hence, I was operated in Texas September 2012 and i thought all will be well afterwards. The pain still persisted, even when i was told by my doctor that the operation was successful. I was placed on several drugs and ran several test. Then, my doctor told me that he has something to tell me. He came down to my place and told me about the Tetrahydrocannabinol(THC) remedy for treatment of cancer and other related diseases. I was shocked at first ,because the source of this remedy is from cannabis leaves. But i was not bothered, because anything that will restore me was m most priority. So i agreed to use this remedy. But he further gave me details of who i will contact for this, and that happens to be Dr. Ahmed Mustafa who resides in Dubia. After making contact with Dr. Ahmed mustafa, he sent me his products with the instructions on how to use it. I spent 3-4 months using it and from the 2nd month of usage i was already feeling better, but i was told to continue using it until i finish the required quantity assigned for the treatment. Now am feeling better and i move fast and smartly, the pain is gone, all thanks to Dr. Ahmed and above all to God Almighty for using Dr Ahmed. Contact Dr. Ahmed Mustafa on cureforcancerinitiative@gmail.com, and turn your situation around.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 1. 12. 2018

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 421
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.