Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kristýna|ŽENA s.r.o.
Kristýna|ŽENA s.r.o.
Vloženo 20. 7. 2020
Líbí se mi

Opustila školní prostředí a dnes lidem pomáhá vnést do života spokojenost a emocionální rovnováhu

Kristýna|ŽENA s.r.o.
Kristýna|ŽENA s.r.o.
Vloženo 20. 7. 2020
Líbí se mi
Opustila školní prostředí a dnes lidem pomáhá vnést do života spokojenost a emocionální rovnováhu

Opustila školní prostředí a dnes lidem pomáhá vnést do života spokojenost a emocionální rovnováhu

Martinu Taubrovou byste ještě před několika lety potkali za katedrou. Učila totiž na gymnáziu a jako nadšený pedagog předpokládala, že mezi žáky už zůstane. Život ji ale nasměroval jinam, když poznala Bachovy esence.

Psal se rok 2006 a Martina učila již šestým rokem na osmiletém gymnáziu, když se poprvé setkala s pojmem "Bachovy esence". Do té doby netušila, že nějaké esence existují ani k čemu se používají. "Přistupovala jsem k nim po předchozích zkušenostech s komplementární medicínou velmi skepticky. A přesto mi pomohly. Byl to pro mě takřka zázrak, takže jsem si v tom nadšení hned objednala celou sadu. V následujících letech jsem četla knihy o Bachových esencích a používala je pro sebe a blízké," vzpomíná.

Od katedry k práci terapeuta

Jak už to často bývá, zlom přišel v roce 2011, když byla na rodičovské dovolené se starší dcerou a pociťovala určitý nedostatek intelektuálního vyžití. "Řekla jsem si tedy, že si zkusím udělat kurzy Bachových esencí. Pohltilo mě to a v roce 2012 už jsem byla mezinárodně registrovaným praktikem."

Když v roce 2016 končila rodičovskou dovolenou s druhým dítětem, byla již v podstatě na plný úvazek praktikem Bachových esencí. Přesto se však chtěla vrátit alespoň na malý úvazek do školy, protože učení vždy milovala. "Odučila jsem ale bohužel jen rok, protože zvládat dojíždění do centra Prahy, dvě malé děti a plný úvazek s bachovkami prostě nešlo. Ale duše učitele se potlačit nedá, tak jsem se  v roce 2019 stala 2. lektorem certifikovaného kurzu Bachových esencí level  1 v ČR," usmívá se Martina.

Chce-li se člověk stát odborníkem v oblasti Bachových esencí, je důležité absolvovat certifikované kurzy Bachova centra, což obnáší 3 stupně vzdělávání. "V ČR má asi jen okolo deseti lidí 3. stupeň, pár desítek 2. stupeň a o něco více stupeň 1," přibližuje Martina tento vzdělávací systém. Jejím cílem je, aby počty lidí vzdělaných v této oblasti narůstaly. V České republice bohužel nelze sehnat literaturu doporučovanou Bachovým centrem, proto je certifikovaný kurz v podstatě jedinou cestou, jak získat relevantní informace. "Já nyní pracuji ještě i na on-line kurzu, který by měl vyjít na podzim. Ten nebude certifikovaný, protože není live. Každý si ho ale bude moci projít svou rychlostí a je zaměřený na širokou veřejnost."

Přínos Bachovek v době (po)karanténní

Mluvíme zde o Bachových esencích, bylo by tedy dobré si říci, o co se vlastně přesně jedná. "Jednoduše lze říci, že Bachovy esence jsou kapky vyrobené z rostlin. Je jich 38 a vybíráme je na naše negativní emoce. Pomáhají dostávat naše pocity do rovnováhy. Bachovy esence jsou jednou z metod komplementární medicíny a užívat je může každý, nejsou zde žádná omezení. Mohou je brát lidé jakéhokoliv věku i zdravotního stavu, i když berou léky. Nejsou však určené na fyzické problémy," upřesňuje Martina využití terapie. Většina klientů k ní přichází, aby vyřešila problémy s úzkostmi, či zvládla nejrůznější složité životní situace.

Nabízí se zde tedy otázka, zda období karantény přineslo zvýšený zájem o esence, neboť u mnoha lidí vyvolala tato doba deprese, úzkosti a další obtíže. "Příliš mě nepřekvapilo, že za karantény, nejvíce od poloviny března do konce dubna, byla poptávka velmi malá. My všichni jsme museli nejdříve zabezpečit naše primární potřeby, což bylo bezpečí. Museli jsme se zorientovat a zjistit, kam chodit, kam nechodit, kde sehnat roušky a dezinfekční gely, jak obstarat starší rodiče nebo prarodiče. Bylo také nutné zvládnout domácí školu a změnu z kanceláře na home office. Ve stresu nás většinou drží adrenalin a my fungujeme, protože musíme. Když ten stres přešel, nebo se zmenšil, tak přišla poptávka po esencích. Jednak se ozývaly staré klientky, které už byly i pár let v pohodě a tahle situace jim znovu otevřela téma úzkostí, a samozřejmě přibyly i klientky nové. Nemálo bylo také dětí, které reagovaly právě na ty velké změny úzkostmi," shrnuje Martina dobu, která byla pro většinu z nás značně náročná.

Sama Martina je zvyklá pracovat v režimu, kdy 90 % záležitostí řeší po mailu, proto pro ni doba karantény nepřinesla velkou změnu. Jediný problém nastal s certifikovanými semináři, které musela zrušit pro Prahu, Brno i Olomouc. "Podařilo se mi ale během čtyř dnů převést celý certifikovaný seminář do živé on-line formy, takže jsem vlastně celou karanténu učila z domova přes Zoom. To pro mě bylo velké vystoupení z komfortní zóny. Lidé jsou ale z živých online kurzů nadšení, protože je tam možnost vzdělávat se z domova. V polovině července mne čeká už 10. on-line live kurz Bachových esencí level 1," dodává.

Budoucí plány? Vzdělávání sebe i ostatních

Kromě práce ovlivnila celá současná situace tak trochu i její rodinný život. Martina totiž kromě toho, že je vášnivou čtenářkou, tak miluje také cestování, které je nyní poměrně omezeno. "S manželem jsme cestovali hodně již před dětmi a děti jsou už od malička zvyklé cestovat s námi. Letošní situace nám znemožnila hned několik malých cest a jednu velkou, takže už se těšíme, až se vše uklidní a my zase vyrazíme."

V současné době pracuje Martina na on-line kurzu Bachových esencí pro širokou veřejnost. Každý si ho bude moci projít svým vlastním tempem. Nebude certifikovaný, ale bude naplněný informacemi a poslouží jak zájemcům o esence, kteří se s nimi chtějí podrobněji seznámit, tak absolventům certifikovaného kurzu jako cvičebnice. "I když kurz nebude certifikovaný, protože to není live forma, myslím si, že moje vzdělání bude zárukou těch správných informací, kterých se nám v ČR bohužel nedostává. Jinak mě v září a říjnu čeká rovněž víkendový certifikovaný kurz Bachových esencí v Praze, na kterém jsou ještě volná místa, tak zájemce srdečně zvu. Dále pak kurz pro jednu skupinu zdravotních profesionálů a několik soukromých kurzů pro skupiny a jednotlivce," prozrazuje Martina své nejbližší plány. Jejím dlouhodobějším záměrem pak je absolvování dalšího vzdělávání tak, aby se mohla stát prvním lektorem 2. stupně vzdělávání v Bachových esencích v České republice.

Pokud vás tedy Bachovy esence zaujaly a chtěli byste se jim více věnovat, vězte, že podle Martiny není potřeba žádných speciálních znalostí. Důležitá prý je schopnost empatie a umění jednat s lidmi. "I doktor Bach napsal, že není třeba věda a teorie k používání esencí," uzavírá Martina.

Foto: archiv Martiny Taubrové

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Majina
Majina 2. 3. 2021

Zaujímavá ženička

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 2. 3. 2021

Odpovědět
lenin
lenin 13. 9. 2020

Super .... že bych s tím taky ve školství sekla ??

Odpovědět
JanouskovaB27
JanouskovaB27 26. 8. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 23. 8. 2020

bezva

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 289
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.