Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 23. 3. 2021
Líbí se mi

Koně se nedají ošálit sladkými slovy a sliby. Okamžitě prohlédnou sebemenší nesoulad emocí a záměrů, říká spisovatelka a terapeutka Terezie Schliková

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 23. 3. 2021
Líbí se mi
Koně se nedají ošálit sladkými slovy a sliby. Okamžitě prohlédnou sebemenší nesoulad emocí a záměrů, říká spisovatelka a terapeutka Terezie Schliková

Koně se nedají ošálit sladkými slovy a sliby. Okamžitě prohlédnou sebemenší nesoulad emocí a záměrů, říká spisovatelka a terapeutka Terezie Schliková

Kromě konzultací, při kterých s klienty hledá příčinu jejich problémů a následnou cestu ven, dělá Terezie Schliková i terapie koněm. Koně jsou dokonalým zrcadlem nás samých. Dodávají důvěru v sebe sama, v život, v přirozený běh věcí. Má sama vyzkoušeno, že za chvíli strávenou s koněm se o sobě dozvíte tolik, jako mnohdy ne za měsíce nebo roky. Mezi její další profese patří psaní. Píše horoskopy a vyšla jí knížka Andělské pohádky nejen pro děti. Terezie Schliková nesnáší přetvářku. Při jejich sezeních nečekejte, že vám bude říkat, co chcete slyšet. Řekne vám jen to, co slyšet máte. A co má ráda? Svoje děti, vůni čerstvě posekaný trávy, chvíle s jejím koněm, off- roadovou trať, když nemusí ráno brzo vstávat a dalších asi milion věcí. 

Seznamte se…

Vzpomenete si, kdy se vám poprvé zrodila v hlavě myšlenka, že koně mohou pomáhat?

Bylo to zhruba před sedmi lety, když jsem se rozváděla. Nebylo to jednoduchý období a vždycky, když už jsem měla pocit, že to nedám, šla jsem na pastvinu ke koním. A tam jsem to všechno pustila. Brečela jsem a říkala jim, co se děje. Oni si kolem mě vždycky stoupli a byli. Prostě jen byli. A měli obrovský pochopení a ohromnej soucit. Strašně moc mi to pomohlo. A to bylo taky asi poprvý, co jsem to začala nějak vnímat.  

Jakou roli hrají koně ve vašem životě?

Mystickou. Neberu je jako zvířata, ale jako bytosti. Fascinuje mě jejich moudrost a to, co nám předávají. Kůň je vesmírnej tvor. Něco jako delfín. Jsem přesvědčená o tom, že ví naprosto všechno. Asi to nedokážu úplně popsat. Je to taková nevyčerpatelná studna moudrosti s obrovskou hloubkou.  

Kdy jste si pořídila prvního koně?

Bude to deset let, co jsme spolu. Ten čas hrozně letí…

Kolik dnes máte koní?

Stále toho jednoho. Je to český teplokrevník a jmenuje se Tarif.

Kdy vám poprvé došlo, že koňské duše jsou hlubší, než se může zdát?

Už když jsem byla malá. Teď s odstupem času mi přijde, že jsem to snad věděla vždycky. Jakmile byl někde kůň, byla jsem tam i já. A nebylo to o ježdění. Bylo to o jejich přítomnosti. O tom s nima být. Vlastně to mám tak do teď.

Jak vypadá první setkání člověka, který k vám přijde na terapii a poprvé se setká s koněm? 

To je různý. Každej na koně reaguje jinak. Navíc Tarif je obrovskej! Je to fakt velkej a majestátní kůň, což ho trochu předurčuje k tomu, že budí respekt, i když je neskutečně hodnej a milej.  

Pro koho je terapie koněm ideální?

Pro každýho, kdo se sebou chce něco dělat, kdo se chce pohnout, něco pochopit, kdo něčemu ve svym životě nerozumí. A nejideálnější je pro toho, kdo se pro ni sám rozhodne. 

Jak samotná terapie probíhá?

Představím je. Vždycky. Tím začínáme. A pak se ptám, co má ten člověk za problém, proč přišel. Potřebuju najít příčinu jeho problému, pojmenovat ji, ujistit se, že i ten člověk to tak cítí a dává mu to smysl. Pak přijde na řadu Tarif. Ukážu dotyčnému, co a jak má s koněm dělat, vysvětlím základní principy. A pak už to jede, kůň na tu osobu buď reaguje nebo taky ne. Já tlumočím, co se děje, co té osobě kůň svým chováním ukazuje a co má ten člověk udělat jinak, aby to fungovalo. Terapie koněm je v podstatě okamžité zrcadlení vás samých. Kůň ihned ukáže, co a jak děláte blbě, proč se nemůžete posunout a nejlepší na tom je, že vám i ukáže, co u sebe musíte změnit, aby to všechno hezky fungovalo. 

Musím umět jezdit na koni, abych se jí mohla zúčastnit?

Vůbec ne! Při terapii koněm se na koni nejezdí. Pracuje se v kruhové ohradě ze země. O koních nemusíte vědět vůbec nic a přesto se můžete terapie zúčastnit. 

Co jsou podle vás největší benefity terapie koněm?

To, že hned vidíte, jak to máte. Okamžitě. A následně to, že hned vzápětí dostanete radu, řešení. Je to hodně o prožitku. To, co v té ohradě probíhá, je asi nepřenosný. To souznění mezi koněm a člověkem se nedá popsat. Na začátku je to vždycky zmatený, když ten člověk dělá neustále jednu a tu samou chybu. Ale když to pak změní, dojde mu to a udělá něco jinak, reakce je okamžitá a najednou to všechno tak hezky plyne, všechno do sebe zapadá a já tam jenom stojim a pokaždý nechápu, jak to “zvíře” přesně ví, co má kdy a jak udělat abych to pochopila já i ten, kdo tam s nim zrovna stojí. 

Jak se na terapii pomocí koní dívá hlavní proud medicíny?

To vůbec netuším. Ale asi podobně jako na všechny “alternativní” směry Ještě tak hipoterapii, tu asi bere, ale tohle? Víte jak to je

Jací koně jsou vhodní pro terapii? Hodí se na ní úplně všechny koně?

V podstatě ano. Ale vzhledem k tomu, že se pracuje s lidmi, kteří mnohdy stojí před koněm poprvé nebo nemají tolik zkušeností, bylo by asi fajn, aby ten kůň měl klidnou povahu, nebyl agresivní a byl prostě hodnej k lidem.  

Potřebuje kůň vhodný pro léčbu nějaký speciální výcvik?

Základem terapie je přirozená komunikace s koněm. Používám Parelliho hry a metodu Obě oči. Takže ano, bylo by fajn, aby ten kůň věděl, o co jde. Na druhou stranu, každá práce s koněm je práce hlavně o vás. Takže tím “výcvikem” procházíte spolu a oba jste zároveň učiteli i žáky. 

Jak přesně kůň může člověka „léčit? 

Přesně nevím, ale podle mě je to tou jejich energií. Tím, co z nich sálá, co vyzařujou a jak se na nás dívají. Všimněte si někdy koňských očí. Je v nich všechno. Jakmile jste v přítomnosti koní, začnete vnímat svět úplně jinak. Najednou je všechno jasný, samozřejmý a vzácný. Najednou víte, že máte všechno, co k životu potřebujete. A tím vším jste vy a všechno to, co bereme tak strašně automaticky - voda, tráva, vzduch. Prostě život. 

Jsou výkony při terapii pro koně náročné?

Ne. Tarifa to baví. Sám mě to naučil. Rozhodně to pro něj není tak náročný jako jízda pod sedlem, ať už v terénu nebo na jízdárně. Tohle tak hezky plyne, v klidu, žádnej stres. Na konci je vždycky to uvolnění, kdy si kůň oddychne, že člověk něco pochopil a člověk je rád, že to zvládnul. Oba jsou spokojení, protože odvedli dobrou práci. Je to takový osvobozující.  

Vedete k lásce ke koním i své děti?

Nemusím, oni je rádi mají. Naštěstí. Vlastně, když se nad tím tak zamyslím, znáte nějaký dítě, kterýmu se nelíbí kůň? 

Jak vy osobně ráda relaxujete?

Sednu si a čumim. Jen tak, do zahrady, do přírody, do zelenýho. Ta moje zahrada mě prostě uklidňuje. Vždycky mě u toho dojde spousta věcí. A když jsem ještě měla koně na pastvině za barákem, vždycky jsem si ho vzala na zahradu, seděla jsem na zemi, dívala jsem se, jak se pase, poslouchala to jeho chroupání a pozorovala děti, jak kolem něj běhají. To bylo tak uklidňující a taky to byl přesně jeden z těch okamžiků, kdy ti dojde, o čem ten život doopravdy je.  

Jakou knihu máte zrovna rozečtenou na nočním stolku?

Právě čtu úžasnou knížku První dotek od Jaroslava Duška a Pavlíny Brzákové. Podtitul má Styk s nekonečnem, což už samo o sobě lecos vypovídá. Po dlouhý době je to věc, která mě opravdu chytla. Nejen tím, že se hezky čte, ale především obsahem. Jarda je sám o sobě ztělesněná moudrost a tahle kniha je toho důkazem. Měl by si ji přečíst každý, obzvlášť v týhle době. Je o dětech. O jejich příchodu na tenhle svět, o tom, jak je strašně důležitý, aby se jich při porodu dotkl jako první rodič a ne lékař, protože lékař je systém. Není to žádná propaganda domácích porodů. Nikomu není nic vnucováno, to se mi líbí. Jen je tam moc hezky vysvětleno, co vlastně nevědomě děláme a jaké to má důsledky. Podstatná část je věnována také škole, a právě tato pasáž mi přijde, zejména teď, velmi důležitá a zajímavá. Doporučila bych tu knížku každýmu, jako takovou „povinnou četbu“. Ať už máte děti nebo ne, přečtěte si to, lecos vám dojde, hodně věcí si ujasníte a co je pro mě důležitý, dejchá z toho na mě svoboda. Ta svoboda, kterou si dobrovolně necháváme brát a bereme ji i těm dětem, aniž bysme si to uvědomovali. A navíc, i my jsme byli dětmi. Takže je to vlastně i o nás. A pro mě i o tom, že tu „mrtvolu minulosti“, jak píše Jarda, s sebou fakt tahat nemusíme a změnu můžeme udělat jakokoliv a kdykoliv. 

Jaké je vaše životní motto?

Wau! Tak to nevim. Jestli já vůbec nějaký mám... Nevim. Ale věřim tomu, že když existuje cesta dovnitř, existuje i ta ven. Prostě když to šlo tam, musí to jít i zpátky. A když nad tím tak přemejšlim, i zpátky je někdy dopředu. (směje se)

Foto: archiv

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Tomáš Roman 9. 8. 2021

Ahoj! Skvělý článek. Mě se strašně líbí, ty uzdečky na těch fotkách. Kde si je koupila? My jsme právě teďka dceři kupovali pro koníky uzdečky z webu https://equestrians.cz/660-uzdecky/, ale nejsme moc spokojeni, protože koníkovi nevyhovují. Nejsou špatné, ale prostě nejsou vhodné pro našeho koníka. Poradila by si nám třeba nějak? Děkuji moc

Odpovědět
avatar
Jana Krauzová 20. 5. 2021

Ahojky holky! No tohle je úžasný rozhovor. Koně jsem milovala jako malá, pořád je mám moc ráda a články o nich hltám když je čas číst Mám ráda třeba tyhle stránky https://www.equichannel.cz/dostihy kde se probírají i dostihy, a ty mám také moc ráda. Občas dokonce s partnerem na dostihy chodíme do Chuchle.

Odpovědět
avatar
Alena Otilová 24. 4. 2021

Mně kůň dokáže vždycky zvednout náladu . Někdy mám den blbec a stačí mi se jenom na koně podívat, pohladit si ho a hned je všechno lepší . Letos jsem zainvestovala do nové jezdecké bundy, kterou jsem si objednala z https://equestrians.cz/ , tak mám radost, že jsem si koupila zase něco nového .

Odpovědět
avatar

To je krása. Vždycky jsem toužila tuhle terapii zkusit. Proniknout nejen do sebe, ale i do té zajímavé duši koně a přejít pak třeba i na stranu terapeutky. Doporučuji knížky Lindy Kohanov. Zatím nedosažitelný sen, ale kdoví... moc ráda jsem si tento rozhovor přečetla.

Odpovědět
sipeji
sipeji 24. 3. 2021

Nádherná a majestátní zvířata.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 359
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.