Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Peťa| Fashion lover
Peťa| Fashion lover
Vloženo 18. 4. 2016
Líbí se mi

Tipy, jak mít opravdu čistou podlahu. Rovnou k poválení

Peťa| Fashion lover
Peťa| Fashion lover
Vloženo 18. 4. 2016
Líbí se mi
Tipy, jak mít opravdu čistou podlahu. Rovnou k poválení

Tipy, jak mít opravdu čistou podlahu. Rovnou k poválení

Ať se tomu chceme vyhnout nebo ne, jedno máme společné. Chceme mít krásný a čistý domov. A jak jinak toho docílit než tím, že se o něj budeme starat. Největší zátěž dostává podlaha, po které nejen chodíme, ale i si na ni sedáme či se jen povalujeme, no a někdy i jíme. Čistá podlaha je základ a o to víc, když máte malé děti. Někdo ji uklízí denně a jiný jednou týdně. Snažíme se, ale uklízíme ji opravdu dobře? Není totiž podlaha jako podlaha.

Každý den 5 minut na úklid podlahy

V pravidelnosti je základ, neboť tou zamezíme působení škodlivých vlivů.  Neznamená to však, že byste měly každý den vaši podlahu divoce smýčit a vytírat (samozřejmě pokud tak není nutné), ale je dobré neustále udržovat ochrannou vrstvu = bariéru mezi škodlivými vlivy a podlahou. Stačí vzít jen smeták nebo použít robotický vysavač a zbavit podlahu prachu a nečistot ze spár. Jednou týdně bychom pak podlahu měly ošetřit „na mokro“, tedy hadrem navlhčeným v chemickém přípravku určeném pro pravidelnou údržbu podlah. „Pozor,“ varují odborníci na podlahové krytiny, „ ne každý čisticí prostředek se hodí na úklid každé podlahy. Můžete udělat více škody než užitku.“

Dřevěná, laminátová, korková, linoleum

Není podlaha jako podlaha a dle toho musíme volit i péči. U dřevěných podlah je potřeba se vyhnout přílišnému množství vody. Spíše ji zametáme, vysáváme a vytíráme vlhkým, dobře vyždímaným hadrem. Což při ručním mytí moc neodhadneme. Skvělým pomocníkem je plochý mop Easy Wring Ultramat od Viledy, který je vybaven praktickým pedálem, jenž mop vyždímá do poslední kapky. Kvalitní vyždímání je u dřevěných podlah důležité, neboť přímý kontakt podlahy s vodou by mohl vést k popraskání povrchové vrstvy laku a trhání jednotlivých lamelek. Pozor, na lakovanou podlahu není vhodné používat vosk, olejové mýdlo ani jiné domácí čističe. Stejně tak jako u dřevěné podlahy je tomu i u laminátové. Méně vody, více užitku.

Ideální je mop i na další typy podlah. „Mop používám na tři typy podlah. Na dlažbu, na korek a na lino. Šlapací mechanismus u ždímačky je pěkně bytelný a nemusím se bát pořádně sešlápnout, že se něco ulomí. Chvilku mi trvalo, než jsem přišla na to, jak mop do ždímačky umístit, ale jakmile jsem na to přišla, zjistila jsem, jak perfektní je to systém. Mop Easy Wring Ultramat je lehoučký a ždímání rychlé a jednoduché. Díky teleskopické tyči a otočnému kloubu se s ním všude dostanu. Hlavně pod nábytek. Všechny tři druhy podlah se s ním vytřely rychle a lehce, aniž bych si namočila ruce.“ pochvaluje si jedna z testerek, renda4141, která s námi mop Vileda testovala. Více hodnocení mopu naleznete ZDE.

U korkové podlahy je výhoda, že nezadržuje prach, snadno se udržuje a vytváří antistresové prostředí. Na tento typ podlahy není dobré používat přípravky obsahující chlór, neboť naleptávají ochrannou vrstvu laku. Nejlépe je umývat čistou vodou nebo přípravky na ně určené. Jednou do roka převoskovat a podlaze se daří.

Oblíbené linoleum a dlažba. Úklid jedním setřením

Linoleum je na údržbu velmi jednoduché. Stačí opět jen na sucho zbavit povrch prachu a jednou za čas čistit na mokro za použití mopu s pH neutrálním prostředkem. Moc zásadité či kyselé přípravky mohou významně poškodit povrch podlahy. Drobné skvrnky pak stačí setřít jen navlhčeným hadříkem.

Keramickou dlažbu nenajdeme jen v koupelnách a chodbách, ale čím dál více domácností ji má i v kuchyních a obývacích pokojích. Na keramice se však usazují nečistoty a v koupelně navíc vodní kámen. Zde je pravidelnost na místě. Co zanedbáte, o to víc budete muset později použít agresivnější čisticí prostředky. Na keramiku vám postačí běžné čisticí prostředky, avšak bez písku či abrazivní složky, aby se povrch keramiky nepoškrábal. Využít můžete saponáty i s obsahem kyselin nebo dezinfekční prostředek jako je Savo.

Myslím, že máme vytřeno a můžeme jít spřádat plány na fajn odpoledne. I můj manžel, odborník ve stavebnictví, je spokojený, že už vím, jak na to a svou posvátnou větu ženy humanitního zaměření s hlavou v oblacích, knihách a oblečení „Dyť je to jedno, čim to vytřu“, už raději nikdy nepronesu.

Jako dobré hospodyňky by vás mohlo také zajímat:

Pořádný úklid aneb Jak si doma udělat pořádek jednou provždy!

Když je úklid opravdu radost

 

foto: Pixabay

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Alena Otilová 19. 7. 2020

Nás při výběru podlahy nejvíc zaujala dlažba imitace dřeva, na kterou jsme narazili na https://www.koupelny-dlazba.cz/dlazba-imitace-dreva a je opravdu skvělá. Nejen, že se jednoduše udržuje, ale tím, že je žíhaná, na ní není vůbec vidět nepořádek, což je super, vzhledem k tomu, že máme dvě malé děti .

Odpovědět
pavlinka14
pavlinka14 20. 5. 2020

My jsme si nechali zrovna před pár dny položit do domu novou betonovou podlahu od https://www.urbanek-bp.cz/ , na tu přijde posléze lino, takže se mi podobné tipy určitě budou hodit

Odpovědět
avatar
Macina Nováková 27. 2. 2020

Z vlastní zkušenosti teda můžu říct, že co se údržby týče, tak ze všeho nejhorší jsou koberce. Jsem ráda, že už je doma nemáme a máme místo nich teď obyčejnou plovoucí podlahu od https://www.abparket.cz/ Ta se udržuje podstatně lépe.

Odpovědět
Ollynka
Ollynka 22. 9. 2018

Odpovědět
koudynka
koudynka 8. 8. 2018

Zajímavý článek...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 370
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.