Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kristýna|ŽENA s.r.o.
Kristýna|ŽENA s.r.o.
Vloženo 2. 10. 2020
Líbí se mi

Nová platforma přináší pomoc pro učitele a děti při řešení případů násilí v rodině

Kristýna|ŽENA s.r.o.
Kristýna|ŽENA s.r.o.
Vloženo 2. 10. 2020
Líbí se mi
Nová platforma přináší pomoc pro učitele a děti při řešení případů násilí v rodině

Nová platforma přináší pomoc pro učitele a děti při řešení případů násilí v rodině

V souvislosti s pandemií Covid-19 vzrostl i v České republice počet případů domácího násilí o 30 %, jak ukazují výstupy kvalitativního výzkumu Fakulty humanitních studií a Sociologického ústavu AV ČR. Na situaci se rozhodlo reagovat pražské Centrum LOCIKA, které v září spustilo platformu Dětství bez násilí, kde mohou najít okamžitou pomoc a podporu nejen děti a jejich rodiče, ale i učitelé a další profese pracující s dětmi.

Přímými účastníky násilných incidentů v rodině jsou bohužel velmi často i děti, u kterých se prožitá traumata odrážejí nejen na jejich aktuálním psychickém stavu, ve vztazích a školní úspěšnosti, ale mohou výrazně ovlivnit i budoucnost a zdraví dítěte. Děti zažívající násilí doma potřebují odbornou, specializovanou pomoc a podporu, ale také především někoho, kdo jim pomůže situaci v rodině odhalit a iniciuje pomoc celé rodině. Pomoci dětem by mohla škola, kde děti tráví velkou část dne a s učiteli i dalšími pedagogickými pracovníky jsou v úzkém kontaktu. Častá zkušenost z praxe však je, že ačkoliv pedagogové velmi často vědí, kterých dětí ve třídě se domácí násilí týká, bohužel už nevědí, co dělat, jak reagovat a jak jim pomoci. 

„Náš přístup je unikátní v tom, že nečekáme na změnu iniciovanou shora, zároveň neklademe na učitele žádné další nároky, ale podáváme jim pomocnou ruku. Cílem projektu Okamžité pomoci je včasná identifikace dětí a rodin, které potřebují podporu. Učitelům nabízíme možnost zavolat na linku Dětství bez násilí a poradit se, případně poslat dotazy emailem. Pokud jsou z Prahy, mohou i přijít, vše lze řešit i anonymně,” říká ředitelka Centra LOCIKA Petra Wünschová. 

Centrum LOCIKA v minulých letech společně s Prahou 7 realizovalo projekt prevence násilí ve školách, ve kterém se potřeba podpory učitelů ukázala být jako klíčová. „Na základě analýzy potřeb učitelů se Praha 7 začala ve školách věnovat tématu domácího násilí a zvolila strategii intenzivní podpory učitelů a ředitelů - formou školení, supervizí, vzájemného sdílení dobré praxe, nebo v praktické podobě,” doplňuje Hana Šišková, radní pro oblast vzdělávání a školství Prahy 7. 

Na webu Dětství bez násilí nabízí Centrum LOCIKA kromě zmíněné pomoci i chat a linku pro děti, anonymně mohou do Centra přijít nejen děti samotné, ale i jejich rodiče. Kromě toho zde všechny cílové skupiny najdou řadu materiálů, které jim mohou pomoci se zvládáním úzkosti, obav či se zvládáním vlastních emocí. 

Nad projektem informační platformy a Okamžité pomoci poskytla záštitu Mariana Čapková, pražská zastupitelka a předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP. „Jsem velmi ráda, že mohu podpořit nejen vzniklou platformu, ale i myšlenku Dětství bez násilí jako takovou. Násilí, jehož jsou děti svědky nebo je přímo zažívají, je velkým problémem i mimo dobu pandemie Covid-19, o to více však v posledním půl roce. A zdá se, že nás všechny čekají ještě náročné měsíce. Jako matka dvou dětí vím, jak může být rodinný život náročný a jak strašně důležité je vědět, kam se může kdokoliv z rodiny obrátit pro pomoc a informace. Zcela klíčová je pak spolupráce dalších lidí, kteří přicházejí s dětmi do kontaktu, zejména pedagogů a pracovníků školy. Skvělé je, že Centrum LOCIKA nabízí opravdu konkrétní, co nejvíce dostupnou a profesionální pomoc, aby rodiny, děti či pedagogové, kteří nechtějí být k situaci dítěte slepí, mohli skutečně efektivně jednat,” uvedla Čapková.   

Projekt podpořila Nadace České spořitelny, která dlouhodobě usiluje o zlepšení vzdělávacího systému. „Jsme si vědomi toho, že násilí v rodině ovlivňuje i aktuální prožívání dítěte, jeho schopnost se soustředit, být úspěšné ve škole, ve výuce i ve vztazích. Základním předpokladem pro to, aby se děti mohly vzdělávat, je jejich psychická pohoda. Pokud chceme dosahovat udržitelných pozitivních změn v českém vzdělávacím systému, nesmíme přehlížet tak palčivé problémy, jakým bezesporu domácí násilí je,” říká Kateřina Šaldová k důvodům podpory ze strany Nadace. 

Kontakty:

www.detstvibeznasili.cz

www.centrumlocika.cz

www.facebook.com/centrumlocika

Centrum LOCIKA, z.ú.

Centrum LOCIKA, zahájilo svou činnost v květnu 2015. Jedná se o první takto specializované centrum komplexní odborné péče pro děti zažívající domácí násilí v ČR. Vzniklo na základě dlouholetých zkušeností a vysoké poptávky po těchto službách ze strany rodičů i státních orgánů. Pražský magistrát udělil Centru LOCIKA pověření k sociálně-právní ochraně dětí. Ročně odborníci centra pomohou až 275 dětem a jejich rodinám. Služby Centrum LOCIKA poskytuje na adrese Umělecká 6, Praha 7. 

Vzhledem k tomu, že v České republice stále neexistuje jednotný systém evidence ohrožených dětí ani relevantní data k tématu dětí a násilí v rodinách, zveřejňuje Centrum LOCIKA každoročně údaje z analýzy spisové dokumentace klientů Centra provedené ve spolupráci s Výzkumným ústavem práce a sociálních věcí. Z loňské analýzy dat vyplývá, že do násilného vztahu se rodí téměř každé čtvrté dítě, 50 % však zažilo první projevy domácího násilí do dvou let věku. Přesto se děti dostanou do kontaktu s odbornou pomocí nejčastěji až při docházce do školy. Nejfrekventovanější věk dětských klientů Centra LOCIKA je 6˗8 let. 

 

Foto: Shutterstock

 

 

 

 

 

 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
KamilaK
KamilaK 9. 10. 2020

Je dobré o tom mluvit nahlas. Dítě si samo možná neuvědomí, že je něco špatně.

Odpovědět
sipeji
sipeji 9. 10. 2020

Až mě mrazí.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 4. 10. 2020

Bezva, každá pomoc je dobrá a děti ji někdy skutečně hodně potřebují...

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 4. 10. 2020

Každá pomoc je super.. násilí by nemělo být

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 462
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.