Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 22. 8. 2021
Líbí se mi

Proč se děti málo hýbají? Najděte jim vhodný kroužek

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 22. 8. 2021
Líbí se mi
Proč se děti málo hýbají? Najděte jim vhodný kroužek

Proč se děti málo hýbají? Najděte jim vhodný kroužek

Nedávný průzkum, jehož se zúčastnilo 4 710 žáků, ukázal, že namísto pohybu téměř polovina dětí tráví 2 a více hodin denně u počítače. Aktivní pohyb formou kroužku má mimo školu 62 % dotázaných školáků, ve škole pak 40 % z nich. To však nestačí!

Proč se děti málo hýbají?

To, že se děti pohybují méně než dříve, je fakt. Důvody jsou přitom zřejmé. „Ubývají plochy pro spontánní a bezpečný pohyb, rodiče se bojí o bezpečnost dětí a často nemají čas pro společný pohyb s dětmi. Pohybové kroužky jsou často drahé a počítač nikoho k aktivnímu pohybu nepřivede,“ vyjmenovává příčiny Ing. Petr Havlíček, odborný garant iniciativy Vím, co jím a piju. I když se může zdát výčet důvodů zbytečný, právě on je základem pro změnu.

Pomůže pyramida

Už jste slyšeli o takzvané pohybové pyramidě? Ta pomáhá určit, kolik času by měly děti denně strávit určitým typem pohybu. Jak taková pyramida vypadá?

 • Základem pohybových aktivit by měl být pohyb nízké intenzity (chůze, nákupy, domácí práce), kterým by děti měly strávit 60–90 minut denně.
 • Druhé „patro“ tvoří střední intenzita, tedy rychlá chůze, jízda na kole nebo bruslích v nenáročném terénu a hry, u kterých se děti příliš nezadýchají. Těm by se žáci měli věnovat minimálně 40–60 minut denně.
 • Vytrvalý běh, soutěže nebo vytrvalostní plavání počítáme do intenzivního pohybu. Toho by děti měly mít nejméně 20–30 minut denně.
 • Jako špičku pyramidy si pak můžeme představit sprint, běh do kopce nebo rychlé plavání. Tedy pohyb, u kterého se výrazně zpotíme a zadýcháme. Díky vysoké intenzitě stačí opakovaný pohyb po dobu 10–20 sekund.

Nezapomínejte na jídelníček

Pohyb je jen jednou částí rovnice, ve které tvoří druhou stranu jídelníček.

„Výživu dětí je důležité přizpůsobit nejen z pohledu potřeby energie, ale také důležitých živin. Jídelníček atleta, u kterého je kladen důraz na štíhlost, bude jiný než u hokejisty zaměřeného na získání svalové hmoty a sílu. Co mají ale sporty společné je fakt, že je nutné upravit jídelníček před, během a po výkonu a že vyšší energetický výdej vyžaduje zvýšený příjem tekutin,“ vysvětluje odborná garanta iniciativy Vím, co jím a piju PhDr. Karolína Hlavatá, PhD.

Zatímco u krátkodobých výkonů přitom stačí obyčejná voda, u déletrvajících aktivit je vhodnější vodou ředěný džus nebo mírně slazená minerální voda. Tekutiny je vhodné dodávat organismu nejen před a po výkonu, ale také během něj. 

Jaký sport vybrat?

 • Výběr přizpůsobte přání, schopnostem a zájmům dítěte.
 • Důležité je, aby dítě sport bavil a chodilo na tréninky rádo; vyzkoušejte proto klidně více aktivit.
 • Pokud si nejste jisti, zvolte všeobecnou přípravu (např. atletiku).
 • Pro předškoláky je nejvhodnější všeobecně rozvíjející disciplína (např. Sokol).
 • Navštivte sportanalytika, který na základě jednoduchých pohybových testů poradí, k čemu má dítě předpoklady.
 • Přihlédněte k finančním a časovým možnostem rodiny.
 • Jděte dětem vzorem, ve volném čase sportujte s nimi.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 23. 8. 2021

jak které, děti mám již dospělé a vnučky se hýbají až až..., starší, ještě ne ani 8 letá, chodí od 3,5 let na mažoretky, na cvičení do Sokolovny, jezdí na kole, bruslích, lyžích, kolečkových bruslích a celé léto chodí pěkné pěší túry, bez problémů ujde 15 km...No a malá, ta je jak rtuť, má snahu ve všem starší ségru dohonit

Odpovědět
sipeji
sipeji 23. 8. 2021

Obě moje dcerky chodí tancovat, naopak občas mám pocit, že toho pohybu mají až moc.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 22. 8. 2021

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 509
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.