Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Michaella
Michaella
Vloženo 3. 6. 2019
Líbí se mi

Domov odráží stav naší duše. Je zrcadlem toho, co se v našem vnitřku děje, říká Olga Bušková

Michaella
Michaella
Vloženo 3. 6. 2019
Líbí se mi
Domov odráží stav naší duše. Je zrcadlem toho, co se v našem vnitřku děje, říká Olga Bušková

Domov odráží stav naší duše. Je zrcadlem toho, co se v našem vnitřku děje, říká Olga Bušková

Domov je místo, na kterém nám záleží. Je místem lásky, tepla, klidu a pohody. Je to útočiště, kam se rádi vracíme. Domov je všude, kde se cítíme dobře, ale nejlépe je nám tam, kde jsme si ho sami vytvořili a vnášíme do něj něco osobního. 

Domov je dar, taková osobní motivace pro vlastní výtvor. Co tím myslím?

Mít domov je životní priorita a mít ho uklízený a voňavý je přání nás všech. Pořád v něm něco tvoříme a uklízíme a vytváříme. Hlavně my ženy. Jsme "tvořitelky" a umíme vytvořit prostředí pro život, které je krásné. Vnášíme do něj prvky, které nesou v sobě lásku. Každá věc, kterou někde položíme, pověsíme nám dává smysl. Ať je to záclona, polštář, dřevěný stůl nebo květiny. Dáváme domovu možnost mít svoji duši. Milujeme ho. I domov umí dýchat a umí žít svůj život. Proudí v něm energie, taková, jakou mu dáváme a je naši vizitkou.

Zeptala jsem se na pár otázek specialistky na bytový design a lidskou duši podle Feng Shuej, Olgy Buškové.

Olga Bušková harmonizuje prostory a lidské životy. Je milovnice života. Má ráda dobrodružství, všechny barvy duhy, růžové tulipány a hořkou čokoládu s chilli. Ráda pomáhá lidem vytvářet soulad mezi životním prostorem a myslí.

Co vypovídá o člověku nepořádek v bytě? Jak souvisí se stavem jeho duše podle Feng - Shuej?

„Myslím si, že nepořádek je naše jiné já. Když máme kolem sebe hodně nepořádku, jsme vlastně zajatci minulosti. Je to jen zrcadlo toho, jak máme uklizeno uvnitř sebe. Doporučuji při úklidu nezačínat úklidem, ale svými myšlenkami. Dům je jako živá bytost. Okna jsou oči, vstupní dveře ústa, kuchyně je srdcem domova. Chodba je páteří, která rozvádí energii do jednotlivých místností. I domov může onemocnět. Cítíme únavu a vyčerpání.  Je dobré si uvědomit, co všechno děláme doma pro druhé. Když přijde návštěva, jak často začneme hned uklízet a dělat místo lepším. Sama sebe lepší. Nepořádek z obývacího pokoje naházíme do ložnice. Do místnosti, která souvisí s naším vztahem. 

  • Je dobré si pokládat sami sobě otázky:  
  • Jak se chci doma cítit?
  • Mám na sebe doma čas nebo vše dělám jen pro rodinu?
  • Kolik péče věnuji sobě?
  • Proč nemám čas, abych to měla doma hezký i bez toho, že má přijít návštěva? 

Myslím si, že je důležité hýčkat v první řadě sebe. Najít si na sebe čas i doma. Lehnout si do vany nebo si pustit zajímavý film. Prádlo neuteče a večeři vždy nemusí připravovat jen žena.

Neuklízíte prach, ale uklízíte sami v sobě

I když máte paní na úklid, tak je dobré jednou za čas svůj domov uklidit sami. Neuklízíte prach, ale uklízíte sami v sobě. Když uklízíte ložnici, uklízíte ve vztahu. Když uklízíte koupelnu, očišťujete sebe uvnitř a zvenku. Když uklízíte předsíň, uklízíte životní cestu. Když uklízíte obývací pokoj, uklízíte rodinné hnízdo. Nejdůležitější pokoj, který je potřeba si uklidit nejčastěji nosíte na vlastním krku. Nejdůležitější je uklízet si uvnitř sebe, protože potom ani nebudete vytvářet nepořádek kolem sebe.  Celý život se odehrává v hlavě. To co vidíte kolem sebe, je jen výsledek toho, jak situaci vaše hlava vyhodnotí. Je třeba si nejdříve uklidit v sobě, a potom úklid domova bude jednodušší. 

Domácí práce nemusejí být jen bezduché a tupé činnosti. Když si uvědomíte jejich pravý význam, mohou se stát příjemnou činností. Dodají vám pocit radosti a uvědomíte si, že je to způsob, kterým členům své rodiny dáváte najevo svou lásku a péči. Neutíráte jenom prach, ale uvádíte energii do pohybu, aby nikde neustrnula." Vysvětluje Olga Bušková.

Proč je důležité vytvořit pro sebe a své blízké harmonický domov?

„Když je žena doma spokojená, tak je šťastná celá rodina. Domov dělá žena a z prostoru je to cítit. Doporučuji všem ženám chodit doma v sukni nebo šatech. Jste více ženami. Jste více v ženské energii. Domov nejsou jen drobky na stole, ale naopak místo, kam se rádi vracíte a můžete si ho zařídit vším, co máme rádi. Do všeho, co máte doma byste měli být zamilovaní. Proto to tam také máte. Věci, které se vám nelíbí nebo jsou darem a nenesou dobrou vzpomínkou na člověka, vám naopak energii berou. Nejdříve je potřeba vytvořit příjemné místo, které bude potom dávat energii vám. 

Šaty, které vám nesluší, také nenosíte, tak proč to děláte svému domovu? Oblečte ho do barev, které vás podpoří a rozzáří vaše vnitřní světlo. Domov je živá bytost, která má tolik životů, kolik jí majitelé věnují pozornosti.“

Má souvislost bydlení a stav duše? 

"Řekni mi jak bydlíš a já ti řeknu, jaký jsi. Je dobré pravidelně uklízet a zbavovat se zbytečných věcí, které doma skladujete. A hlavně žádné nové zbytečnosti nekupovat. První učitelé Feng Shuej věřili, že každý z nás se narodil s určitým množstvím energie a ta může být buď vyčerpaná, nebo doplňovaná okolím. Proto je dobré si vytvořit takový domov, který vám energii bude dodávat. Každá věc má svůj příběh a ve vás vyvolává vzpomínky a asociace. Tím způsobem ožívá energie která na vás znovu a znovu působí, jako třeba obraz, který se vám nelíbí a připomíná vám nenáviděnou tetu. Můžete změnit a ovlivnit atmosféru vším, co si do domácnosti nanosíte."

Co musíme udělat, aby nám bylo doma lépe a cítili jsme se vnitřně v pohodě?  

"Pro nás ženy je domov velmi důležitý. Každá chceme hýčkat svojí jeskyni. Pořádek nejenom v kuchyni patří k vnitřním potřebám zralé ženy. Útulný domov je základem ženského života, na kterém stojí a opírá se o něj šťastný a vyrovnaný vztah i s dětmi. Žena, která útulný domov nevytváří buď pro lenost nebo únavu, nemá ani energii budovat vztah s partnerem. Útulný dům dodává ženě sílu. Ona nejvíce je v něm zainteresovaná než kdokoli jiný. Je jejím zrcadlem, kde se odráží, čím žije, co cítí a kam proudí její energie – zda do rodiny nebo mimo ní.  

Pokud domácnost volá po mužské ruce, nejspíše žena neumí budovat vztah s mužem. Z nějakého důvodu spoléhá jen na sebe, chce mít vše pod kontrolou, nebo žije sama, protože ho nepotřebuje. Někdy opravdu stačí prostor rozzářit maličkostmi a změní se atmosféra v místnosti. V mé knize Domov jako talíř přirovnávám domov k jídlu, protože si myslím, že správný domov chutná a voní."

 

Krásné povídání o domově? Co říkáte? Je to přesně tak, jak popsala paní Olga. Jak vytváříte svůj domov vy? Napište nám. 

 

(Zdroj fotek a informací - vše použito se svolením p. Olgy Buškové, daší zdroj fotek - pixabay)

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 23. 6. 2019

Zajímavý článek.

Odpovědět
JJanika.010
JJanika.010 10. 6. 2019

Dobrý den, moc pěkný článek. Co když je ale domácnost delší dobu mužská? Muž se v ní teď cítí více svobodný. Nevylučuje ale, že by ji začal sdílet se ženou, protože občas ta ženská energie chybí, ale nechce se ani cítit nesvobodný.

Odpovědět
avatar

To je moc pěkný článek. Určitě by se mi líbil další, třeba s nějakými konkrétnějšími příklady

Odpovědět
Michaella
Michaella 8. 6. 2019

Dobrý den, děkujeme za pochvalu. Ano, už se na tom pracuje, chystáme pokračování, ať máte z čeho čerpat inspiraci a nápady pro vaše domovy. Krásný den přeji

avatar
Meera Dusa 5. 6. 2019

Bydlím sama v docela dost velkém bytě... a uklízet mě prostě nebaví. Jednou za čas jo, ale jinak radši sednu do auta a jedu někam na výlet, nebo si lehnu na terase na sluníčko, případně si čtu (tím pádem to, že není naklizeno, stejně nevidím)... Vzhledem k tomu, že hodně pracuju a každá volná chvilka je mi vzácná, promrhat ji otročinou s mopem a prachovkou mi přijde prostě už moc. A “paní na úklid”? Nikdy! Peníze bych na ni měla, ale při představě, že se mi někdo cizí hrabe ve věcech, je mi nanic.

Odpovědět
Michaella
Michaella 8. 6. 2019

Dobrý den, máte pravdu, že v takovém případě uklízení raději odložíte na někdy jindy a jedete na výlet. Pokud bydlíte sama, nenaděláte si až tak velký nepořádek, jako v domácnosti s partnerem a třemi dětmi. Ale, každá domácnost potřebuje očistit od prachu a jiných nečistot častěji, než jednou za čas. Je to jako s vaším tělem, také provádíte očistu pravidelně a ne jen jednou za měsíc. Stačí se zamyslet a změnit přístup k domovu, potom se začne uvolňovat i energie, která má pozitivní vliv na dění ve vašem životě. Vyzkoušejte svému domovu věnovat delší chvilku, než mu věnujete. Ale hlavně nic nedělejte s nechutí. Poslouchejte u toho třeba hudbu, zatancujte si s prachovkou kolem poliček a stolu a udělejte z úklidu pohodovou činnost, u které si i zacvičíte . To je jen můj malý postřeh a nápad. Michaela

Agapé
Agapé 5. 6. 2019

Nikdy jsem tak nepřemýšlela, ale je to pravda. Dům má duši, oči, ústa....taky dám věci z obýváku do ložnice, když jde návštěva. Děkuji moc za článek.

Odpovědět
Michaella
Michaella 7. 6. 2019

Děkuji za pěkný komentář

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 414
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.