Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 24. 9. 2019
Líbí se mi

Darováním krevní plazmy zachráníte život, ujistíte se, že jste zdraví a můžete získat zajímavou finanční částku

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 24. 9. 2019
Líbí se mi
Darováním krevní plazmy zachráníte život, ujistíte se, že jste zdraví a můžete získat zajímavou finanční částku

Darováním krevní plazmy zachráníte život, ujistíte se, že jste zdraví a můžete získat zajímavou finanční částku

Jmenuje se Petr, je mu 7 let, diagnostikovali mu dědičné nevyléčitelné onemocnění. Trpí hemofilií, vážnou poruchou srážlivosti krve, jakékoliv zranění jej přímo ohrožuje na životě. Aby mohl prožít celý život stejně jako my ostatní, musí obětovat mnoho dětských radostí a her a podstupovat náročnou léčbu, ke které potřebuje krevní plazmu.

Lidská krevní plazma je nenahraditelná, nedá se uměle vyrobit. Je naprosto unikátní a její darování je aktem lidské sounáležitosti. Každý, kdo daruje plazmu, pomáhá tisícům lidí, pro které plazma znamená doslova záchranu života.

Kde může plazma pomoci

Plazma je nezbytná například při léčbě těžkých zranění, poruchách krevní srážlivosti, při vážných poruchách obranyschopnosti, celoplošných popáleninách nebo při transplantacích. Je důležitou surovinou pro mnoho důležitých léků, které se bez plazmy nedají vyrobit. Lidská plazma obsahuje vzácné živiny, přes 100 různých bílkovin, imunoglobuliny, albuminy a faktory srážlivosti, jež tvoří základ léků, které někdy můžete potřebovat i vy nebo vaši blízcí.

Jaký je rozdíl mezi darováním krevní plazmy a krve?

Speciální přístroj nazývaný separátor odděluje během odběru krevní plazmu od ostatních složek krve a dárci se vrací ostatní krevní elementy v cyklech zpět do krevního oběhu. Odběr je pro tělo šetrnější než darování plné krve. Darování krevní plazmy je zcela bezpečné, lidské tělo doplní odebrané množství plazmy během čtyřiceti osmi hodin. Z toho důvodu je možné darovat krevní plazmu opakovaně a v dvoutýdenních intervalech. Samotný odběr trvá přibližně 45 minut. Celý průběh je naprosto bezpečný, bezbolestný a probíhá v příjemném prostředí.

Dárců krevní plazmy, i přes velký zájem veřejnosti a ochotu tisíců těch, kteří ji pravidelně darují, je stále nedostatek. Darovat plazmu  může téměř každý ve věku od 18 do 65 let, bonusem je kromě finančního ohodnocení i zdravotní péče.

„Pokud darujete plazmu, obdržíte 500 Kč a budete mít jistotu, že díky preventivní prohlídce před odběrem jste zdraví. Oproti dárcovství krve je možné plazmu darovat i dvakrát měsíčně. Darování krevní plazmy vám zabere okamžik života a přidá roky života jinému “ vysvětluje Lucie Danko, ředitelka centra na odběr plazmy PLASMAFERA v Českých Budějovicích.

Ale největší odměnou pro toho, kdo daruje plazmu, může být především dobrý pocit. Protože pomáhat druhým je nejcennější mezilidský kontakt.

Mezi dárce se zařadila i naše Eva Čejková, zakladatelka ŽENY s.r.o., která dodává: „Na střední škole jsem byla pravidelným dárcem krve. Po porodu jsem měla problémy s nevolností, a tak jsem již přestala chodit. Když jsem šla poprvé darovat plazmu, překvapilo mě, že se mohu vydatně nasnídat, napít, a tak i samotný odběr proběhl naprosto v pořádku a bez nevolnosti.“

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 509
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.