Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 9. 8. 2021
Líbí se mi

Aerobik je zpět! Slavný způsob cvičení našich maminek slaví comeback

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 9. 8. 2021
Líbí se mi
Aerobik je zpět! Slavný způsob cvičení našich maminek slaví comeback

Aerobik je zpět! Slavný způsob cvičení našich maminek slaví comeback

Aerobik Češi prostě milují. A to už několik desetiletí. O jeho oblibě svědčí i to, že se naši závodníci v tomto sportu umísťují na mezinárodních závodech na předních příčkách a česká závodnice Adéla Citová letos dokonce vybojovala zlatou v kategorii dospělých žen! Proč je tento sport právě u nás stále tolik populární?

Podobně je tomu dnes s oblibou aerobiku například i v Itálii, kde se konají největší fitness veletrhy v Evropě.

„Tam je aerobik stále stejně populární jako u nás. O tom, že se těší čím dál větší oblibě, svědčí i to, kolik má forem,“ dodává Jana Hubačová, která pořádá kurzy pro instruktory aerobiku.

Odkud přišel

Historie aerobního cvičení se začala psát počátkem 80. let v USA a za jeho zakladatele je považován americký lékař Kenneth Cooper, který se zabýval vlivem sportu na lidský organismus. Slavná americká tanečnice Jackie Sorensonová pak cvičení při hudbě obohatila o taneční prvky, a aerobik tak získal zábavnou složku, a tedy i atraktivitu.

Unikátnost aerobiku spočívá v tom, že se jedná o cvičení prováděné ve středně vysoké intenzitě, kdy nevzniká nežádoucí kyslíkový dluh, a můžeme se mu tedy věnovat dlouhou dobu (proto by mělo být součástí všech cvičebních programů). Podle průzkumů pak pravidelné aerobní cvičení posílí pohybový i kardiovaskulární systém, zvyšuje kapacitu plic, přirozeně formuje postavu a v kombinaci s hudbou působí pozitivně na naši psychiku.

Mohou ho zkusit všichni

Rekreační formě aerobiku se může věnovat každý zdravý člověk, není vhodný pouze pro lidi s nadváhou nebo těhotné ženy, které s ním nemají dřívější zkušenost. Aerobikové lekce jsou oblíbené i mezi dětmi, protože jsou zábavné, ale tady se musí vždy přihlédnout k jejich věku a kondici.

„Aerobikové lekce v současnosti nabízí mnoho fitness center. Když se rozhodujete, kam začít chodit, doporučila bych nejprve zajít se podívat na několik ukázkových lekcí, a pak si vybrat tu, která vám bude svým zaměřením nejvíce vyhovovat. Zcela stěžejní je tady totiž osobnost instruktora – jakou vytvoří choreografii a jak ji přizpůsobí cvičícím. Někdo má hodiny zaměřené více na posilování, jiný na tanec. Obecně však platí, že každá cvičební lekce aerobiku by měla zahrnovat zahřátí, blok aerobního cvičení, zklidnění, posilování a nakonec protažení,“ podotýká Jana Havrdová, prezidentka českého svazu aerobiku.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Mirka Vaľová 11. 8. 2021

Aerobik som kedysi cvicila, este pred 30-kou,a mozno by som opat skusila....

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 10. 8. 2021

prima

Odpovědět
sipeji
sipeji 10. 8. 2021

Já cvičím aerobik celý život.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 10. 8. 2021

Odpovědět
avatar
Bravo Thally 9. 8. 2021

Nice info: Also check this https://realredtube7.blogspot.com/2021/08/pe-exam-tips.html

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 603
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.