Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 13. 6. 2019
Líbí se mi

Stále více žen si místo zaměstnání volí podnikání. Pozadu nejsou ani ženy 50+

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 13. 6. 2019
Líbí se mi
Stále více žen si místo zaměstnání volí podnikání. Pozadu nejsou ani ženy 50+

Stále více žen si místo zaměstnání volí podnikání. Pozadu nejsou ani ženy 50+

V průběhu posledních pěti let se podnikání žen vyznačuje stoupajícím trendem. Jejich počet stoupl o více než 10 tisíc na celkem 735 005 žen podnikatelek s 962.343 živnostenskými oprávněními; přírůstek roku 2018 je o 35 % vyšší, než přírůstek roku 2017. Podobně dynamicky vzrůstá i počet podnikatelů. Ženy nejčastěji podnikají v obchodu, stavebnictví, výrobě a profesních, vědeckých a technických činnostech. Své firmy soustřeďují v okolí větších městech. Vyplývá to ze srovnávací analýzy, kterou Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) každoročně připravuje v rámci dlouhodobého projektu „Podnikavá žena“. Data poskytlo Ministerstvo průmyslu a obchodu.

„Dlouhodobě se setkáváme s vyšším zájmem o podnikání u žen 50+. Jsou to většinou ženy, které v devadesátých letech dostudovaly, naučily se jazyky a zvládly postupně pracovat se všemi novými technologiemi, do toho vychovaly děti a dnes na prahu padesátky už nechtějí trávit hodiny v korporacích a hledají nové uplatnění svých zkušeností,“ říká Eva Čejková Vašková, jednatelka ŽENY s.r.o. a spoluzakladatelka Podnikavá žena.

Karel Havlíček, místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu k tomu uvádí: „Dynamika vyššího růstu počtu podnikatelek vůči podnikatelům za posledních deset let je zcela zřejmá. Ženám se v malém byznysu daří, jsou výsledkově orientované, nechodí do velkého rizika a zaměřují se více na efektivitu, méně na společenské benefity. Zjednodušeně řečeno, dokáží z minima získat maximum a nevadí jim, když zisky přichází po malých částkách, netouží po velkých výnosech. Pro řadu z nich je to i snaha o větší nezávislost. Mnoho let tvrdím, že ženy mají v našem byznysu velkou budoucnost a jsem rád, že se to potvrzuje.“

Ženy nejvíce působí v takzvané volné živnosti, kterou ke svému podnikání využívají více než dvou třetin (68 %), na druhém místě pracují jako řemeslnice (16 %). Fakt, že se počet aktivních živnostníků v České republice zvyšuje, podle AMSP ČR ukazuje na to, že česká ekonomika se dynamicky rozvíjí. Nejvíce podnikatelek přitom působí stále v Praze a v regionech Jihovýchod a Severovýchod. 

Za poslední dva roky také vzrostl počet lidí, kteří se podle analýzy AMSP ČR podnikání věnují jako živnosti s hlavním zdrojem příjmů. Oproti roku 2017 se jejich počet zvýšil o 8.479 na 590.705. Přesto však toto číslo výrazně zaostává za „rekordním“ rokem 2009, kdy bylo registrováno 666.606 hlavních živnostenských činností. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR si v této souvislosti uvědomuje, že tento nárůst hlavních činností může souviset s fenoménem „švarcsystému“, kdy vysoké zdanění práce a tlak na další růst mezd v České republice vede řadu zaměstnavatelů k tomu, že se dohodnou se zaměstnanci o jejich přechodu na práci v režimu OSVČ. Zaměstnavatel jim tak může přidat na výplatě a zároveň si tím nezvyšuje náklady.

„Podnikavých žen si začíná všímat čím dál více veřejnost. Rozběhla se řada soutěží a ocenění pro tuto cílovou skupinu a jsem ráda, že jsme byli první, kdo upozornil na šikovnost začínajících podnikatelek a jejich úžasné, mnohdy velmi emotivní podnikatelské příběhy. Již 5. rokem proto oceňujeme tyto malé královny byznysu v soutěži Podnikavá žena roku a letos se opět těšíme na dalších 10 nových finalistek“, uvádí členka představenstva a generální ředitelka AMSP ČR Eva Svobodová.

Podle mezinárodního srovnávacího průzkumu společnosti Metro Group by každá pátá Češka ráda nově založila vlastní byznys, ale pouze šest procent si myslí, že má jejich podnikatelský plán šanci na úspěch. Podobný výsledek byl zaznamenán v Německu. Českým podnikatelkám je průměrně 45 let, tři čtvrtiny (77 %) mají jen jedno dítě. Například v Německu podniká pouze 44 % žen-matek, což je nejméně ze všech dotazovaných zemí; naopak nejvíce (87 %) matek podniká v Rusku.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Ivana Mrázková 12. 8. 2021

Sháníte generátor ean kódů? Tak to se musíte podívat na https://barcodes.cz/grafika-kodu-ean/. My s manželem máme takový malý rodinný obchůdek a prodáváme čokoládu, kterou nám vaří synátor ve vedlejším pokoji. On vždy chtěl něco prodávat, ale nikdy ho nenapadlo co by to přesně mělo být. A tak jsme udělali vzorky na čokoládu a ty se rozprodaly za pár hodin.

Odpovědět
avatar

Děkuji moc za toto velice zajímavé dopoučení I my jsme se nedávno doma s mou přítelkyní rozhodovali, čím bychom si mohli vydělávat a vyšlo nám nejlépe to, že bychom si asi měli udělat masážní salon... K tomu je ale potřeba nějaký kvalitní rezervační systém, což také nebyl problém - vyřešili jsme to totiž skrze - https://www.sdiary.cz

Odpovědět
avatar
Ivana Mrázková 17. 3. 2021

Ani já, ani můj přítel se už o tepelná čerpadla díky https://mastertherm.cz/tepelne-cerpadlo/ nestaráme. Ve firmě máme několik různých modelů a výroba šlape jako hodinky. Měly byste taky holky někdy zkusit podnikat? Je to hrozná zábava. A celkově jde vlastně jen o hru s čísly. To vás bude bavit, věřte. Po 12 letech už nic nedlužím!!

Odpovědět
avatar
Ivana Mrázková 3. 10. 2020

Pandemie mě dodala odvahu založit si vlastní firmičku. Vytvořila jsem si e-shop na prodej zahradního vybavení. Nevěděla jsem, jak si získat potenciální klienty, a tak jsem na https://kvalitneseo.cz/ vytvořila poptávku o dodání kvalitních PR článků do různých magazínů o zahradničení. Snad mi to pomůže.

Odpovědět
avatar
Ivana Navrátilová 27. 2. 2020

Tak tomuto se třeba vůbec nedivím. Podnikání je super. Já mám třeba už několik let svůj vlastní obchod. Jen teda v poslední době mám trochu problém s nedostatkem místa na skladování zboží. Právě proto přemýšlím nad nákupem takového toho průmyslového kontejneru od https://www.profitexgroup.com/ Ten by se na to podle mého dal skvěle využít.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 359
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.