Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 22. 10. 2018
Líbí se mi

Revoluční metoda 3D tisku umí vytisknout nejen doplňky do bytu, ale i lidské protézy

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 22. 10. 2018
Líbí se mi
Revoluční metoda 3D tisku umí vytisknout nejen doplňky do bytu, ale i lidské protézy

Revoluční metoda 3D tisku umí vytisknout nejen doplňky do bytu, ale i lidské protézy

3D tisk, tedy trojrozměrný tisk, je revoluční metoda tisku, která je prospěšná v mnoha oblastech. Nejen, že významně pomáhá ve zdravotnictví, kdy je možné vytisknout například protézu, nebo přesné modely pro studium anatomie, v automobilovém průmyslu (součástky do automobilů), v gastronomii (formy na dorty či cukroví, náčinní na vaření... ), sochařství, stavebním průmyslu, školství (pomůcky pro výuku) aj. ale jejími výrobky si můžete zkrášlit i svůj domov. 

Zní to neuvěřitelně, ale opravdu je možné si doma vytisknout vázu, nebo svícen!

Tiskárna, která umí vytisknout doplňky do bytu, dětské hračky (z nezávadných a certifikovaných materiálů), nebo třeba šperky, sice nemusí na první pohled připomínat tu, kterou znáte z kanceláře, dovede však mnohem víc než obyčejná laserová tiskárna. Namísto papíru používáte kotouče speciálního plastového materiálu tzv. filament, ze kterého vznikají pomocí jednoduchých programů modely podle šablon, a pro ty zkušenější i ryze originální věci. Na své si přijdou bytoví designéři, modeláři, kreativní maminky a všechny ženy co mají zájem o DIY. 3D tisk je zkrátka skvělým pomocníkem při domácí tvorbě všeho druhu!

 

Jak to technicky funguje?

3D tisk je tedy aditivní proces, při kterém se na sebe nanášejí tenké vrstvy materiálu. Samotnému 3D tisku však předchází několik kroků. Tím prvním je vytvoření modelu v digitální neboli grafické podobě. Existuje několik metod, jak tento model získat, nejznámější jsou tyto dvě: vymodelování 3D modelu ve speciálním programu nebo použití 3D skeneru.

Poté, co dojde k vytvoření modelu, je “rozřezán” na tenké vrstvy slicovacím programem. Tím vznikne tzv. soubor s g-codem, což jsou instrukce pro tiskárnu, jak má daný model vytisknout. 

Co se naopak liší, je technologie, kterou je tohoto výsledku dosaženo. Existuje mnoho technologií 3D tisku. Nejznámější a zároveň jednou z nejpoužívanějších technologií je FDM (Fused Deposition Modeling). Jako materiál se nejčastěji používá PLA, jedná se o biologicky rozložitelný materiál, který se získává z obnovitelných přírodních zdrojů. 3D tiskárny založené na technologii FDM však mohou využívat řadu jiných materiálů jako je například ABS, PET, HIPS, Nylon, tiskové struny s uhlíkovým vláknem nebo s příměsí kovu. Tyto materiály jsou v podobě tiskové struny (filamentu), o průměru 1,75mm nebo 3mm, roztaveny a nanášeny v tenkých vrstvách na sebe. Každá vrstva tvrdne ihned poté, co je nanesena na vrstvu předešlou.

Veškerá zařízení na výrobu 3D modelů pracují na stejném principu, tím je rozložení digitálního modelu na tenké vrstvy a jeho následné zhmotnění v tiskovém prostoru 3D tiskárny. 

3D tiskárnu může mít doma každý, koho baví tvořit

Také vás 3D tisk zaujal a říkáte si, tohle tak mít doma! Tiskárny, které se dnes na trhu nabízejí, jsou určené nejen pro profesionální, ale i domácí použití. Záleží na tom, jaký model zvolíte. S domácí tiskárnou pak můžete realizovat všechny své kreativní nápady, nebo nápady a přání vašich dětí. Skvěle se hodí pro modeláře, nebo domácí kutily. A pokud podnikáte, může být taková tiskárna skvělým pomocníkem při produkci vlastních výrobků.

Ano, i tyto krásné předměty byly vytištěny na 3D tiskárně! Na výběr máte ze široké škály barevných materiálů. 

V příštím článku se můžete těšit – představíme vám 3D tiskárnu pro domácí použití, vyvinutou speciálně pro ženy!

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar

To nevypadá vůbec špatně. Takové bytové doplňky by se mi také líbily. Musím se ale přiznat, že já mám teda mnohem větší slabost spíš pro ty starožitné. Právě nedávno se mi pár takových starožitných kousků povedlo sehnat z https://www.antikart.cz/ a musím říct, že vypadají vážně skvěle.

Odpovědět
avatar
Ivana Navrátilová 10. 1. 2020

Super článek. Netušila jsem, že něco takového je vůbec možné. Já sama se teda o 3D tisk moc nezajímám, ale můj muž v poslední době celkem ano. Dokonce si i už zkoušel pomocí 3D tiskárny vyrábět různé věci a dopadlo to dobře. Vlastní 3D tiskárnu ovšem doma nemá, takže si vše nechává tisknout u https://www.sharplayers.cz/

Odpovědět
avatar
Marika Korcová 16. 11. 2018

Moc užitečný článek.

Odpovědět
sisinkaj
sisinkaj 24. 10. 2018

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
99 226
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.