MUDr. Hana Jarošová, Ph.D., vedoucí lékařka Bioregeneračního a rehabilitačního centra v Říčanech u Prahy. Je odbornou asistentkou na 1. Lékařské fakultě University Karlovy Praha. 

Paní doktorko, jste odbornicí pro rehabilitační medicínu a také soudní znalkyně oboru rehabilitace. Co posuzujete nejčastěji v rámci soudních řízení? Může mít člověk trvalé následky v důsledku nesprávné rehabilitace?

Dobrý den, děkuji za Vaší otázku. Nejčastěji odpovídám na dotazy soudu nebo Policie, týkající se volby správného fyzioterapeutického postupu. Např. zda byla lékařem předepsána správná fyzioterapie, vzhledem k diagnóze, kterou pacient trpěl. Dále jsem dotazována na ambulantní péči, zda příslušný lékař nepochybil. Samozřejmě, že i v rehabilitaci může dojít k poškození zdraví pacienta, pokud nejsou dodržovány bezpečnostní předpisy.

Bolesti zad jsou evergreenem tohoto století, zatímco dřív byly spojeny s určitým věkem, dnes si na ně stěžují už i děti. Co děláme špatně?

Před padesáti léty trpěli bolestmi zad lidé nad šedesát let, postupně se věková hranice snižuje. Dnes je velmi časté, že i dvacetiletý člověk má vyhřezlé ploténky a dokonce je i po operačním řešení tohoto stavu. V posledních desetiletích převládá sedavé zaměstnání, je jen málo profesí, při kterých je zaměstnanec celý den v pohybu.

V minulosti bylo zvykem, že rodiče chodili o volných chvílích s dětmi na procházky, na výlety. Dnes všichni sedí doma před televizí nebo u počítače. Pokud děti navštěvují nějaký kroužek, kde je pohybová výchova, pak se většinou jedná o závodní sporty, kam chodí dítě čtyřikrát týdně na trénink a určité svalové skupiny a klouby jsou tím přetěžovány. Z pohledu rehabilitační lékařky bych doporučovala rodičům podporovat rekreační sporty. Aby dítě umělo jezdit na kole, házet s míčem, bruslit, hrát badminton, plavat a tak podobně. Důležité je, aby bylo dítě všestranné a všechny svalové skupiny byly zatěžovány rovnoměrně. Jednostranné přetěžování může vést k poškození vazů, k trhlinkám svalových vlákének nebo během růstu může dojít ke vzniku různých deformit (např. deformity hrudníku u závodního veslování).

Jak funguje naše tělo? Na které další orgány a tělesné funkce má vliv křivá páteř?

Křivá nebo bolestivá páteř má vliv na vnitřní orgány a může vést ke vzniku chorob těchto orgánů. Platí to i obráceně. Máte-li nemocný žaludek nebo dvanáctník s vředovou chorobou, nemusíte mít vůbec zažívací potíže, ale může vás bolet mezi lopatkami. Pokud bolest přetrvá i po fyzioterapii, je nutné vyšetřit vnitřní orgány. Bolest v oblasti beder může souviset s gynekologickými problémy u žen.

Ve vašem Bioregeneračním centru se také věnujete léčbě syndromu vyhoření nebo nabízíte manažerské balíčky. Jakou péči nabízíte unaveným manažerům?

Syndrom vyhoření vzniká na základě psychického nebo fyzického stresu, ve kterém dnes žije bohužel většina lidí. Při stresu nám ve velké míře vznikají kyslíkové radikály, které je potřeba z těla odstranit. Z těla se odstraní tak, že jsou vyvázány na vitamín C. Pokud jste ve velkém stresu, pak vaše zásoby vitamínu C, které máte z potravy nestačí a je potřeba zasáhnout trochu razantněji. My zasahujeme tím, že aplikujeme infuzně 7,5 gramu vitamínu C. Tím se zvýší hladina vitamínu C v krvi a dojde k vyvazování volných kyslíkových radikálů. Dále to vede k tvorbě kolagenu a podpoře imunitního systému.

Unaveným manažerům ještě kromě aplikace vitamínu C doporučujeme fyzioterapii, zejména uvolňující masáže. Stres se ukládá zejména do dolní krční a horní hrudní páteře. Dále je v balíčku i analgetická elektroléčba a můžeme působit i světloléčbou, například laserem. Používáme i polarizované světlo – biolampu, kde dochází k osvícení krevních elementů. Osvícením červených krvinek zlepšíme jejich schopnost vázat a roznášet kyslík. Způsobíme tím lepší okysličení tkáně, tím zlepšujeme metabolismus a zvyšujeme energii těchto buněk. Pokud má naše buňka více energie, cítíme i my více energie.

Individuálně je možné přidávat další preparáty ve formě kapek, peletek nebo injekcí na podporu boje s únavou buď od italské firmy GUNA v rámci fyziologické regulační medicíny nebo firmy Erbenobili.

Žijeme déle než naši prarodiče a kloubový aparát je i v důsledku toho více opotřebený. Každý se asi bojí výměny kyčelního kloubu a odkládá operaci. Existuje nějaká metoda, která by zmírnila bolesti kloubů?

Asi cílíte na artrózu kloubů, kde dochází k zúžení kloubních štěrbin a vzniku výrůstků v kloubu, které jsou bolestivé. Lidově řečeno vysychá kloubní mazivo a dochází k porušení chrupavky. Existuje několik postupů, které zmírní bolest. Můžeme například aplikovat nitrokloubně preparáty kyseliny hyaluronové přímo do kloubu. Provádějí to většinou ortopédi nebo chirurgové za přísných hygienických podmínek, aby nezanesli do kloubu infekci.

Rehabilitační nebo praktičtí lékaři preferují podkožní kolagenové injekce, které jsou cílené pro různé klouby. Můžeme je také využít pro obstřiky páteře, tenisové lokty nebo záněty šlach. Tyto preparáty jsou vhodné i pro vyšší ročníky, kdy vzhledem k věku a interním chorobám není už možná operace.

Přes třicet let se také věnujete akupunktuře, začínala jste v osmdesátých letech. Předpokládám, že tady bylo jen pár lékařů, kteří se začali vzdělávat v oblasti východní medicíny. Kde jste studovala?

V roce 1985 jsem začala pracovat v Rehabilitačním ústavu Kladruby a tehdejším ředitelem jsem byla vyslána na kurz akupunktury, protože ji chtěl využívat při léčbě pacientů. Učila jsem se na Institutu lékařů a farmaceutů a přednášela nám MUDr. Milada Barešová, která studovala akupunkturu dva roky ve Vietnamu. Zájem byl veliký, studovalo nás asi dvacet frekventantů. Měli jsme skripta od pana doktora Gajdoše, roční kurz byl ukončen zkouškou a obdrželi jsme diplom, který nám umožnil vykonávat akupunkturu v tehdejším Československu. Akupunktura je terapie stará několik tisíc let a pokud by nebyla účinná, lidstvo by na ni dávno zapomnělo. Akupunktura je vhodná u onemocnění pohybového aparátu, interních onemocněních, například při léčbě gastroenterologických potíží, můžeme ovlivnit nespavost nebo ji použít při odvykání kouření.

Po roce 1992 jsem byla asi 10x v Číně v Tian Jinu. Spolupracovala jsem patnáct let s profesorem SHI, který působil na univerzitě 1st teaching University TCM (tradiční čínská medicína) v dvanáctimiliónovém Tian Jinu. Přednášela jsem na kongresech v Číně 1x za 2 roky a byla jsem několikrát víceprezidentkou kongresu.

Paní doktorko, jste nejen úspěšná ve své profesi, ale ve volném čase jste také aktivní v politice. Co byste ráda změnila?

Ano, máte pravdu, jsem členkou strany TOP 09 a přihlásila jsem se k této straně proto, že jsem sdílela její cíle. V poslední době jsme měli regionální sněm, kterého jsem se zúčastnila jako delegátka. Snažíme se ovlivnit například školství, zejména to učňovské. Máme málo kvalitních učňovských škol, málo odborníků, vyučených v různých oborech. Je velká poptávka po dobrých řemeslnících, většinou dnes řemeslo vykonávají ve velké míře nevyučení pracovníci. Známe to všichni z praxe, že sehnat dobrého elektrikáře, truhláře nebo instalatéra trvá dlouhou dobu.

Je nutné otevírat učňovské školy a pečovat o mladou generaci a o to se naše strana bude snažit. V Čechách vždy platilo pořekadlo, že “řemeslo má zlaté dno” nebo se mluvilo o “zlatých českých ručičkách”. Dobrý řemeslník má určitě zaručený vyšší příjem než absolvent Obchodní akademie.

Co Vám v poslední době udělalo radost – dobrá kniha, film, koncert?

Pokud mám volnou chvilku, tak chodím ráda do kina a ráda čtu knihy – většinou ve vaně. Před Vánocemi jsem zhlédla film Anděl Páně 2, který mě velmi potěšil a navodil tu správnou vánoční atmosféru.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account