Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Savarena
Savarena
Vloženo 2. 4. 2020
Líbí se mi

Rodičovská odpovědnost a styk dítěte s rodičem v období koronaviru

Savarena
Savarena
Vloženo 2. 4. 2020
Líbí se mi
Rodičovská odpovědnost a styk dítěte s rodičem v období koronaviru

Rodičovská odpovědnost a styk dítěte s rodičem v období koronaviru

Ne všechny rodiny žijí spolu, pokud se partneři či manželé rozvedli (rozešli) a mají děti, většinou probíhá styk s dětmi dle jejich dohody nebo na základě rozsudku soudu. Bohužel v obodbí koronaviru toho rodiče často využívají a dochází k zamezení styku s dítětem jednomu z rodičů. Jak to tedy je? Nutno podotknout,  že rodičovská odpovědnost náleží oběma rodičům stejně a to i v případě že je dítě svěřeno jednomu z rodičů.  Primárně je tedy na domluvě rodičů, jak styk dítěte budou uskutečnovat. Pokud se řídí dle rozhodnutí soudu a mají styk upravený měli by rozhodnutí dodržovat a to i v době kdy zde je koronavirus. 

Pokud jeden z rodičů je v nařízené karanténě pak samozřejmě by měl dodržovat pravidla nařízené praktickým lékařem a hygienou a zůstat v karanténě. Po skončení karantény již kontakt s dítětem může probíhat normálně. Po dobu nařízené karantény může rodič využívat telefonickou komunikaci a nebo video hovor s dítětem a druhý rodič by mu toto měl umožnit.  Pokud je to nezbytné, rodič se může nechat testovat a zajistit si tak, že jeho výsledky ohledně nákazy jsou negativní. 

Rodiče se často domnívají, že v době nákazy může OSPOD - oddělení sociálně právní ochrany dětí kontrolovat a zasahovat zda je jeden z rodičů nakažný nebo nikoliv. Toto ovšem není úkol orgánu OSPOD ani v jejich možnostech. Je tedy zcela zbytečné chtít po sociálních pracovnicích, aby prověřily, zda  je či není dotyčný rodič nakažen, a na základě tohoto styk realizovat.  Nedůvodné bránění ve styku rodiči s dítětem je trestné, jelikož dochází k maření soudního rozhodnutí. Proto se vždy rodiče mají řídit rodičovskou odpovědností a láskou k dítěti,  které pokud má s rodičem se kterým nežije hezký vztah a vazbu,  měl by být tento styk realizován i v době koronaviru.

 

Vaše Savarena

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 19. 5. 2020

Zaujmave

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 3. 4. 2020

Rodiče musí být zodpovědní, a brát si dítě jen když vědí, že jsou v pořádku nebo naopak, kdyby dítě bylo v karanténě, tak se přizpůosbit a počkat, až bude zdravé. Pokud jsou zdraví všichni, nevidím důvod, aby se druhý rodič s dítětem pravidelně nestýkal.

Odpovědět
Savarena
Savarena 3. 4. 2020

Děkuji za odpověď, máte pravdu, ale někteří rodiče ani když nákaza není neumožňují styk dítěte s druhým rodičem, natož když je možnost nákazy. Je to smutné, ale je to tak. Hezký den a mnoho úspěchů! Savarena

lemur
lemur 3. 4. 2020

Odpovědět
Savarena
Savarena 3. 4. 2020

Děkuji moc! Hezký den plný vřelých lidí a radosti, Savarena

Kahomar
Kahomar 2. 4. 2020

tak snad jsou rodiče normální a o svém zdravotním stavu nebudou lhát, už kvůli "těm dětem"

Odpovědět
Savarena
Savarena 2. 4. 2020

Děkuji za odpověď problém spíše je, že někdy prostě dá využít jakékoliv situace a třeba neumožnit kontakt s dítětem jen proto, že je zde možnost nákazy.

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 188
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.