Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 15. 10. 2020
Líbí se mi

Distanční výuka v nouzovém stavu podruhé: Přibývá dětí ohrožených domácím násilí. Pomoc přináší nová platforma

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 15. 10. 2020
Líbí se mi
Distanční výuka v nouzovém stavu podruhé: Přibývá dětí ohrožených domácím násilí. Pomoc přináší nová platforma

Distanční výuka v nouzovém stavu podruhé: Přibývá dětí ohrožených domácím násilí. Pomoc přináší nová platforma

Už podruhé během krátké doby se zavřely školy. Děti tak znovu přechází na distanční výuku. Pro některé tak nastává doslova krizové období. Podle výzkumu Fakulty humanitních studií a Sociologického ústavu AV ČR, vzrost v Česku počet domácího násilí od začátku pandemie až o 30 %. V souvislosti s opětovným nouzovým stavem a zavřenými školami lze předpokládat, že toto číslo ještě poroste.

Přímými účastníky násilných činů v rodině jsou velmi často děti, které se mnohdy nemají na koho obrátit. Traumata se odráží na jejich psychickém stavu, zhoršuje se prospěch ve škole a výrazně mohou ovlivnit budoucnost a zdraví dítěte. Pomoci by mohla škola. Učitelé ale často nevědí, jak správně reagovat a k dané situaci se postavit. Na tuto situaci se rozhodlo zareagovat pražské Centrum LOCIKA, která v září spustilo platformu Dětství bez násilí. Na těchto stránkách najdou pomoc a potřebné informace nejen děti, ale také rodiče, učitelé a další profese pracující s dětmi.

Jak poznat, že je dítě traumatizované?

V první řadě je důležité poznat, zda je dítě skutečně týrané nebo se u něho v rodině něco děje. Zpozornět bych měli v těchto případech:

-          Dítě je smutné a skleslé.

-          Má psychické problémy.

-          Zhoršuje se jeho prospěch ve škole.

-          Více přemýšlí o smutných věcí.

-          Mají problém se spánkem a jsou pak často unavené.

-          Více zlobí a vztekají se, neumí krotit své emoce.

„Cílem projektu je včasná identifikace dětí a rodin, které potřebují podporu. Učitelům nabízíme možnost zavolat na linku Dětství bez násilí a poradit se, případně poslat dotazy emailem. Pokud jsou z Prahy, mohou i přijít, vše lze řešit i anonymně,” říká ředitelka Centra LOCIKA Petra Wünschová.

V současné době se dostáváme opět do situace, kdy musíme trávit většinu času doma. Rodiče z domova pracují, pokud mohou, jiní jsou s dětmi na ošetřovném. Důležité je nastavit si určitá pravidla, jak to celé zvládnout v klidu a bez stresu, který mnohdy může vést k domácímu násilí.

  • Rozdělte si doma teritorium – aby měl každý alespoň trochu soukromí pro své činnosti.
  • Nastavte si režim – bude to tak snazší pro vás i pro děti, které jsou zvyklé na každodenní povinnosti. Je ideální fungovat podobně jako ve škole –   vstávat ráno dříve, po snídani se věnovat online výuce, poté úkolům, odpoledne zajít například ven na procházku a poté nechat dítěti osobní volno.
  • Říkejte si, že nejste učitelé na plný úvazek. Nikdo od vás nemůže čekat, že budete učit, vařit, pracovat, a ještě být svěží a dobře naladěná. Menší děti pomoc rodičů potřebují, ale snažte se je vést co nejvíce k samostatnosti.
  • Nezapomínejte na své koníčky – jděte sami na procházku, udělejte si manikúru, dopřejte si horkou koupel. To samé dopřejte partnerovi i dětem.
  • Neklaďte na sebe i rodinu vysoké nároky. Dokud budete všichni doma, nelze očekávat, že bude neustále dokonale uklizeno. A hlavně, rozdělte si činnosti mezi sebe a zapojte i děti. Vynést koš, utřít prach, pověsit prádlo na sušák, to zvládnou i ti nejmenší školáci.
  • Pokud cítíte, že je toho na vás moc, nebojte se požádat o pomoc odborníka. Dnes existují i terapie online.
  • Na webu Dětství bez násilí najdete řadu rad, tipů i informací, na koho se obrátit v případě nouze a jak zvládnout současnou situaci, která je náročná pro všechny. Bohužel právě frustrace a pocit nejistoty, který v nás vládní omezení a současná situace vyvolává, mnohdy vedou ke konfliktům nebo dokonce k násilí. Na webu najdete také materiály, které mohou pomoci zvládnout úzkostné stavy, obavy a zvládání vlastních emocí.

Zdroj: Centrum Locika

Foto: Shutterstock; Centrum Locika

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 21. 10. 2020

hrozné

Odpovědět
sipeji
sipeji 17. 10. 2020

jak někdo vůbec může......

Odpovědět
dasenaK
dasenaK 16. 10. 2020

jen to né

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 15. 10. 2020

chudáci děti

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 15. 10. 2020

mohu potvrdit, že to tak je... sousedé pod námi na děti při domácí výuce jen křičí...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 424
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.