Přesednutí ze stanice ,,Batole“ do stanice ,,Předškolák“ není vždycky procházka růžovou zahradou. Pro řadu rodičů i dětí se nástup do školky stává doslova noční můrou. Chcete-li si start mezi předškoláky usnadnit, opřete se o pár následujících rad.

  1. Najděte si kamarády! Zajděte na dětské hřiště, do parku, do pohybového kroužku nebo na pohádky pro nejmenší. Potkáte tu rodiče s dětmi podobného věku, navážete nové kontakty, spřátelíte se, domluvíte společné aktivity. Až se později sejdete ve stejné školce, známé tváře a konkrétní jména, pomůžou dítěti lépe zapadnout.
  2. Zapátrejte mezi nabídkami běžných i soukromých školek. Čas od času pořádají akce pro veřejnost (burzy oblečení, karneval, čarodějnický rej, pohádkový les, workshop). Navštivte je, nahlédněte pod pokličku dění, ochutnejte něco málo z programu i celkové atmosféry. Bude-li vám tam příjemně, je to dobrý impulz. Sbírejte další informace a vybírejte favorita.
  3. Račte vstoupit! Podrobné informace o školce, vzdělávacím programu, stravě či kroužcích získáte na Dni otevřených dveří. Otázky směřujte jak na paní ředitelku, tak učitelky. Získáte hodnotné zprávy o spolupráci mezi školkou a rodinou, o cílech týmu a jejich vztahu k malým dětem.
  4. Školka volá! Dřív, než do školky začnete chodit na full-time, projděte malým zatěžkávacím testem. Otestujte si ,,školkový“ režim a samostatnost dítěte nanečisto.  Pár hodin bez maminky, společnost kamarádů, zajímavé hračky, společné hry, to vše je bonus pro vás oba. Nová zkušenost v dítěti možná probudí zájem o příští společné zážitky s malými parťáky.
  5. Důvěřujte!  S rozhodnutím dát svého šikulu do školky musíte rezonovat především VY- rodiče. Jakékoliv pochybnosti, nejistotu a úzkost dítě snadno odhalí a využije ve svůj prospěch. Věřte v správnost svého rozhodnutí. Důvěřujte sobě, dítěti, ale také paní učitelkám.
  6. Darujte si prostor. Jste svému,,dvouleťákovi“ či ,,tříleťákovi“  k dispozici 24 hodin denně – 365 dní v roce? Rychle to změňte! Udělejte si čas pro sebe, uvolněte si ruce a malému dovolte ,,ochutnat“ okamžiky, v kterých se opře o vlastní samostatnost a zodpovědnost. Naplánujte si večeři, procházku, s partnerem – odfrkněte si od rodičovských povinností.  Dítěti prospěje sem tam přespání u prarodičů či hrací dopoledne pod taktovkou jiné autority, s dětmi z rodiny, ze sousedství.
  7. Nestrašte školkou. ,,Počkej, ve školce tě srovnají, uvidíš…!“ Výhrůžky jsou k ničemu. Můžou v dítěti zbytečně vyvolat strach nebo vypěstovat bezdůvodnou averzi k něčemu, co ještě nezná. Komplikace pak na sebe nedají dlouho čekat, spustí se už při adaptačním režimu. Nevyhrožujte- motivujte a buďte důslední!
  8. Odstraňte překážky! Plíny, dudlík, ani nočník do školky nepatří. Zbavte se jich, co nejdříve to půjde. Ušetříte si spoustu dramatických scének a nepříjemných chvilek.
  9. Připravte se dobře a s předstihem několika měsíců! Představu o pojmu ,,školka“ dítěti vykreslete co nejpřesněji. Řekněte mu, co tam zažije, jaké změny na vás čekají, vysvětlete rozdíl mezi víkendem a dalšími dny. Kupte si či vyrobte knížku ,,Můj 1. den ve školce“, doplňte ji výstřižky z časopisů + fotkami dítěte. Povídání nad situačními obrázky podpořte reálnými jmény učitelek a kamarádů ze školky. Zapracujte na rozvoji jemné motoriky, sebeobsluze (oblékání, svlékání, stolování), na hygienických návycích. Na ,,školkový“ režim- vstávání, dřívější večerní ukládání- najeďte alespoň o měsíc dřív, než začne ostrý provoz. Pokud si nejste jisti se zralostí nebo připraveností dítěte, poraďte se s odborníkem.

                                                                            Hodně štěstí!
     

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account