Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Monika P.
Monika P.
Vloženo 12. 7. 2016
Líbí se mi

Vnitřní negativní dialog: Co pro naši mysl znamenají (ne)vyřčená slova?

Monika P.
Monika P.
Vloženo 12. 7. 2016
Líbí se mi
Vnitřní negativní dialog: Co pro naši mysl znamenají (ne)vyřčená slova?

Vnitřní negativní dialog: Co pro naši mysl znamenají (ne)vyřčená slova?

Povím vám svůj příběh. Když jsem chodila na obědy do závodní jídelny a dívala se na spojené kuchařky s červenými tvářemi, stojícími nad hromadami jídla, říkala jsem si: "Tohla já bych v životě nemohla dělat!" nebo "Doufám, že to nikdy v životě nebudu muset dělat!" Tyto věty se mi vybavovaly skoro vždy, když jsem si šla pro oběd.

Co se stalo v mé mysli? Vytvořila jsem si obraz sebe sama, jak od rána stojím u plotny, vařím jídlo pro desítky lidí a následně myju hromadu nádobí. A jsem z toho naprosto zničená.

Uběhl nějaký čas a já změnila zaměstnání - ocitla jsem se ve školství a díky tomu jsem měla prázdniny. Zrovna to léto švagrovi, kterému patřila hospoda na vesnici, ze dne na den vypadla pomocnice v kuchyni. Manžel mi navrhl, abych šla švagrovi pomoct, aspoň na chvíli. Sice jsem z toho nebyla kdovíjak nadšená, ale jelikož jsem měla volno, slíbila jsem krátkodobou výpomoc. Takže najednou jsem stála v kuchyni, kde se vařily obědy. Stalo se tedy to, o čem jsem doufala, že se nikdy nestane.

Ano, samozřejmě, že jsem to zvládla - a nebylo to nijak strašné. Ale uvědomila jsem si,že jsem si celou tu situaci přivolala vlastně sama. Někdy v minulosti ( při návštěvách závodní jídelny) jsem si v mysli vytvořila obraz, svůj vnitřní film, jak pracuji v kuchyni.

Vizuální obraz je pro mozek skutečnost. To, co si dokážeme představit, můžeme i vykonat. Má mysl, tedy byla celou dobu připravena a brala to za něco samozřejmé.

Jak to vlastně funguje? Naše mysl neumí pracovat se záporem, nevšímá si ho,vizualizuje si vše pozitivně. Zkuste si říct: "Ať neschodíš tu skleničku ze stolu!" Co jste si představili? Skleničku, která padá ze stolu, roztříští se o zem, střepy lítají všude...Lze si to představit i jinak?

Naše myšlenka jsou ale dále propojeny s našimi pocity a chováním - navzájem se ovlivňují.

Proto je velmi důležité, jaká slova volíme, jak vedeme svůj vnitřní dialog (neboli jak komunikujeme sami se sebou samým).

Takže když jsem dnes odvážela dceru na brigádu do restaurace, kde obsluhovala své známe, říkla jsem jí: "Hlavně nepij alkohol!". Jaký obraz jsem sobě i jí vytvořila? Okamžitě jsme s dcerou přemýšlely, jak to vlastně říct jinak. Po chvilce zamyšlení moje věta zněla: " Pij nealkoholické nápoje!" A jak to vypadalo v mé mysli teď? Byla jsem spokojená.

Jak je vidět, je lepší pustit se do pozitivního dialogu - stačí jen změnit své myšlenky z negativních na pozitivní. Rázem se změní i vaše pocity a chování.

PS.: Já to používám i obráceně - především, když nemůžu usnout. Můj vnitřní hlas stále opakuje:"Ne abys usnula, to už nemá cenu, za cvíli stáváš, nespi!" A já za chvíli ani neví, jak spím. Trošku jsem oklamala svoji myls.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 23. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 3. 4. 2020

super

Odpovědět
Glady
Glady 13. 7. 2016

moc zajímavé

Odpovědět
Monika P.
Monika P. 15. 7. 2016

Díky

Aneta Dušková
Aneta Dušková 12. 7. 2016

Pozitivní myšlení má velkou sílu! Moc hezky napsáno!

Odpovědět
Monika P.
Monika P. 15. 7. 2016

Jenom je někdy těžké pozitivně myslet..... Děkuji.

Aneta Dušková
Aneta Dušková 15. 7. 2016

ano, to je...

jitkakytka
jitkakytka 12. 7. 2016

zajímavý názor....

Odpovědět
Monika P.
Monika P. 15. 7. 2016

Děkuji

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 366
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.