Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Leňa | ŽENA s.r.o.
Leňa | ŽENA s.r.o.
Vloženo 12. 2. 2017
Líbí se mi

Svatý Valentýn. Americké klišé nebo příběh plný romantiky, který stojí za pozornost?

Leňa | ŽENA s.r.o.
Leňa | ŽENA s.r.o.
Vloženo 12. 2. 2017
Líbí se mi
Svatý Valentýn. Americké klišé nebo příběh plný romantiky, který stojí za pozornost?

Svatý Valentýn. Americké klišé nebo příběh plný romantiky, který stojí za pozornost?

Jsou dva typy lidí. Jedni svatého Valentýna slaví a druzí jsou jeho odpůrci. Ale kolik z vás vlastně ví, kde se tento svátek vzal? Mnoho lidí si Valentýn spojuje s USA. Ale to je velká chyba. Tento svátek má původ ve starověkém Římě. A kdo to tedy ten Valentýn vlastně byl?

 

Křesťanská legenda

Je více legend, které hovoří o Valentýnovi a o tom, proč se stal svatým. Podle té křesťanské, která je nejznámější, se císař Claudius II., který vládl Římu, rád účastnil mnoha bitev. Ale římským mužům se do války nechtělo. A Claudius byl přesvědčen, že je to tím, že nechtěli opouštět své ženy a rodiny. Proto zakázal všechny zásnuby a svatby v celém Římě. Valentýn byl římský kněz, který nedal na Claudia a i přes zákaz oddával zamilované páry. Když se to Claudius dozvěděl, nechal Valentýna uvěznit a odsoudil ho k smrti. Trest byl vykonán právě 14. února.  

 bible, book, gold rings

 

Pohanská legenda

Valentýn byl velmi moudrý a počestný člověk.  Doslechl se o něm i císař Claudius II., který si ho povolal do paláce. Císař sice obdivoval jeho znalosti, bylo mu však líto, že se Valentýn nemůže stát jeho přítelem, protože věří pověrám – myslel tím křesťanství. Valentýn svoji víru bránil. Claudius tedy pověřil městského prefekta, aby na Valentýna dohlížel. Ten ho vzal k sobě domů. Tam se Valentýn setkal s jeho velmi krásnou, ale nevidomou dcerou. Prefekt ho požádal, zda by se nemohl za její zrak pomodlit, když je jeho víra tolik mocná. Valentýn to z lásky ke krásné dívce rád udělal. O zázračném uzdravení, které se doopravdy stalo, si potom vyprávěl celý Řím. Pohané ale zázraku odmítli uvěřit, vtrhli do prefektova domu, Valentýna zajali a popravili.

 bible, church, hands

 

Valentýn a USA

Ve Spojených státech má posílání nejrůznějších přání velmi dlouhou tradici. První valentýnská přáníčka byla vyrobena v devatenáctém století. Přání se malovala ručně na papíře ze zámoří a zdobila nejrůznějšími způsoby. Obnova této americké tradice svátku zamilovaných proběhla na začátku 20. století. Jistý výrobce vánoční přáníček se dostal do finančních potíží a začal proto hledat nový produkt, kterým by oslovil zákazníky. K tomu mu pomohl nápad obnovit svátek svatého Valentýna. O 2 roky později si výrobce valentýnských přáníček mohl mnout ruce. Obrat jeho firmy se ztrojnásobil. Svátek zamilovaných se tak rok od roku stává více a více komerčním svátkem, kdy největší profit ze svátku svatého Valentýna mají obchodníci a nikoliv zamilovaní.

 

Návrat romantické myšlenky

Jak tedy oslavit tento svátek, aby se opět navrátila jeho romantická myšlenka? Místo kupování dárků a přáníček, raději nějaké vyrobte. Připravte svému milému snídani do postele. Jedna z valentýnských tradic je prý snídat toust s máslem, posypaný skořicovým cukrem.

 

A pokud chcete, aby vaše láska vydržela, můžete zvolit jako dárek některý z drahých kamenů. Například růženín je symbolem lásky a vzbuzuje milostné pocity. Měsíční kámen zahání milostné problémy a granát podporuje sexuální touhu.

Ať už se rozhodnete tento svátek oslavit jakkoliv, myslím, že pokud do něho každá vložíme srdce a trochu nápaditosti, může se z něho stát opět oslava lásky a partnerství, ne svátek obchodníků a velkých výdělků. 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 18. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 1. 4. 2020

super

Odpovědět
avatar
Alena Otilová 16. 3. 2020

Valentýn je Americké klišé, ale rozhodně stojí za pozornost. Mně se svátek líbí. V obchodech jsou samá srdíčka a pěkné květiny. Hned mám lepší náladu, když tu valentýnskou výzdobu kolem sebe vidím. Letošní Valentýn byl jedinečný. Manžel mě totiž hodně překvapil. Nechal mi totiž z https://www.fleurop.cz/rozvoz-kvetin-brno poslat květinu. Vůbec jsem nevěděla, že existuje rozvoz květin Brno.

Odpovědět
Lucie89
Lucie89 17. 2. 2017

pěkné

Odpovědět
simdan
simdan 17. 2. 2017

Hezky napsané

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 467
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.