Jsou dva typy lidí. Jedni svatého Valentýna slaví a druzí jsou jeho odpůrci. Ale kolik z vás vlastně ví, kde se tento svátek vzal? Mnoho lidí si Valentýn spojuje s USA. Ale to je velká chyba. Tento svátek má původ ve starověkém Římě. A kdo to tedy ten Valentýn vlastně byl?
 
Křesťanská legenda
Je více legend, které hovoří o Valentýnovi a o tom, proč se stal svatým. Podle té křesťanské, která je nejznámější, se císař Claudius II., který vládl Římu, rád účastnil mnoha bitev. Ale římským mužům se do války nechtělo. A Claudius byl přesvědčen, že je to tím, že nechtěli opouštět své ženy a rodiny. Proto zakázal všechny zásnuby a svatby v celém Římě. Valentýn byl římský kněz, který nedal na Claudia a i přes zákaz oddával zamilované páry. Když se to Claudius dozvěděl, nechal Valentýna uvěznit a odsoudil ho k smrti. Trest byl vykonán právě 14. února.  
 bible, book, gold rings
 
Pohanská legenda
Valentýn byl velmi moudrý a počestný člověk.  Doslechl se o něm i císař Claudius II., který si ho povolal do paláce. Císař sice obdivoval jeho znalosti, bylo mu však líto, že se Valentýn nemůže stát jeho přítelem, protože věří pověrám – myslel tím křesťanství. Valentýn svoji víru bránil. Claudius tedy pověřil městského prefekta, aby na Valentýna dohlížel. Ten ho vzal k sobě domů. Tam se Valentýn setkal s jeho velmi krásnou, ale nevidomou dcerou. Prefekt ho požádal, zda by se nemohl za její zrak pomodlit, když je jeho víra tolik mocná. Valentýn to z lásky ke krásné dívce rád udělal. O zázračném uzdravení, které se doopravdy stalo, si potom vyprávěl celý Řím. Pohané ale zázraku odmítli uvěřit, vtrhli do prefektova domu, Valentýna zajali a popravili.
 bible, church, hands
 
Valentýn a USA
Ve Spojených státech má posílání nejrůznějších přání velmi dlouhou tradici. První valentýnská přáníčka byla vyrobena v devatenáctém století. Přání se malovala ručně na papíře ze zámoří a zdobila nejrůznějšími způsoby. Obnova této americké tradice svátku zamilovaných proběhla na začátku 20. století. Jistý výrobce vánoční přáníček se dostal do finančních potíží a začal proto hledat nový produkt, kterým by oslovil zákazníky. K tomu mu pomohl nápad obnovit svátek svatého Valentýna. O 2 roky později si výrobce valentýnských přáníček mohl mnout ruce. Obrat jeho firmy se ztrojnásobil. Svátek zamilovaných se tak rok od roku stává více a více komerčním svátkem, kdy největší profit ze svátku svatého Valentýna mají obchodníci a nikoliv zamilovaní.
 
Návrat romantické myšlenky
Jak tedy oslavit tento svátek, aby se opět navrátila jeho romantická myšlenka? Místo kupování dárků a přáníček, raději nějaké vyrobte. Připravte svému milému snídani do postele. Jedna z valentýnských tradic je prý snídat toust s máslem, posypaný skořicovým cukrem.

 
A pokud chcete, aby vaše láska vydržela, můžete zvolit jako dárek některý z drahých kamenů. Například růženín je symbolem lásky a vzbuzuje milostné pocity. Měsíční kámen zahání milostné problémy a granát podporuje sexuální touhu.
Ať už se rozhodnete tento svátek oslavit jakkoliv, myslím, že pokud do něho každá vložíme srdce a trochu nápaditosti, může se z něho stát opět oslava lásky a partnerství, ne svátek obchodníků a velkých výdělků. 

1 Komentář
  1. Tereza Příhodová 9 měsíců ago

    Vím, že spousta lidí tímto svátkem spíše pohrdá, ale já osobně ho mám velice ráda. S manželem jej “slavíme” každý rok. Dala jsem to do uvozovek, protože se vlastně o nějaké velké oslavy nejedná. Většinou si třeba zajdeme na nějakou pěknou romantickou večeři a pak si vymyslíme nějaký program. Letos jsme například poprvé zkoušeli erotické masáže Praha a musím říct, že to bylo opravdu parádní. 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account