Slavnostní výhon ovcí na salaš s ukázkami tradičního života na dědině. Nejen na Valašsku se vždy s napětím očekával příchod jara. Všichni se připravovali na vyhánění stád na zelenající se horské pastviny. Před samotným výstupem na hory se musela připravit salaš a opravit košáry. V nížinách se hlásilo místní obyvatelstvo, které chtělo svěřit své ovce pastevcům – tzv. míšaníci.
Ti si své ovce označovali různým způsobem – zářezy v uších či provlékáním značek, které si musel bača dobře zapamatovat. Valašské míšaní s redykáním ovcí je v lidovém prostředí spojováno zejména s pohyblivými svatodušními svátky – Letnicemi a letos nám vychází hned na 4. června. (Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích a 10 dnů po svátku Nanebevstoupení Páně
. Týden po Letnicích se v neděli slaví slavnost Nejsvětější Trojice a poté ve čtvrtek svátek Božího Těla.) Valašský dobytek se tak na pastvu vyháněl většinou v průběhu května, někdy se však redykal už okolo svátku sv. Jiří. Košárováním strávil dobytek převážnou část léta a na svá zimoviště se vracíval v den sv. Vendelína či na sv. Václava. Jak takový „velký redyk“ vypadá a jaké tradice a obyčeje ho doprovází, můžete na našem programu sami uvidět a uslyšet.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account