Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Peťa| Fashion lover
Peťa| Fashion lover
Vloženo 8. 10. 2016
Líbí se mi

Tvoření něčeho hmatatelného je uklidňující jak pro děti, tak i pro dospělé, motivuje výtvarnice Petra

Peťa| Fashion lover
Peťa| Fashion lover
Vloženo 8. 10. 2016
Líbí se mi
Tvoření něčeho hmatatelného je uklidňující jak pro děti, tak i pro dospělé, motivuje výtvarnice Petra

Tvoření něčeho hmatatelného je uklidňující jak pro děti, tak i pro dospělé, motivuje výtvarnice Petra

Nejprve se zašpinit od barev, vše si osahat, nasbírat šišky a pak se může psát. Autorka výtvarných knih Petra Vondrová tvoří ze všeho, co kolem sebe najde a učí to i děti. Nebát se své fantazie, špinavých rukou a oddat se plně tomu co člověk dělá.

Nejdřív vše namalovat a pak psát

Psaní výtvarné knihy je zcela jiné, než když píšete detektivku. Už jen v tom, že potřebujete spoustu věcí. "Nejdůležitější je mít nápady a v hlavě si představit, jak vše uspořádat, co vytvořit. Takže nejdříve je nejdůležitější obyčejná tužka a bílé papíry, pak si všechny nápady psát a dělat si k tomu náčrty. Pak přijde na řadu samotné tvoření a vše po fázích fotit. A někdy je potřeba na fotku i správný exteriér – les, zahrada, listnatý strom, plot, keř růží…  Takže k fotkám patří i správné hledání vhodných míst a dokonalé počasí. Pak je teprve na řadě psaní, takže úplně jednoduché to není." popisuje Petra.

Netradiční květináč ze staré tašky

Jak přichází inspirace a nápady? Spontánně. "Vidím třeba nějakou starou botu a napadne mne, že právě ona by nemusela skončit jako odpad, ale je prima z ní udělat třeba vázu, podobně to bylo s taškou, která skončila jako květináč. Kamarádka vyhazovala staré kabelky a oblečení. Já se zrovna stavila u ní na kafe, a když jsem kabelky viděla, řekla jsem si, že by mohly být originálním doplňkem na pergolu… Ale musím se přiznat, že nejvíce nápadů na tvoření mne napadá v lese. Jsem taková „lesní samotářka“. Chodím ráda do lesa sama, sbírám houby, chodím tam s holemi na procházku, sbírat přírodní materiály… no a taky přemýšlet…"

 

Jak sama výtvarnice, učitelka a maminka dvou dcer, přiznává, času je opravdu málo."Většinou mi nezbývá nic jiného, než tvořit a fotit o letních prázdninách. Během školního roku se pak snažím po nocích psát."

 

Svět IT  technologiií, nebo ruční práce. Co vítězí u dětí?

"Řekla bych, že pokud rodiče děti správně nasměrují, tak i dnes je dítě stejné jako dříve, chce tvořit, hrát si s barvami, materiály, stříhat, kreslit, lepit, malovat… Myslím si, že samotná tvorba a vyrábění něčeho hmatatelného, co si dítě samo „ošahá“, „nakreslí“, „vytvoří“ se nedá nahradit žádnými IT technologiemi. A rozhlédněme se dnes okolo sebe, i dospělí si chtěji znovu hrát s barvami, tvořit, kreslit, plést šály, šít…  Tvorba je uklidňující, absolutní opak uspěchané doby okolo nás. Hra, tvořivost, hudba, pohyb – to jsou věci, které je potřeba u dětí rozvíjet neustále. Moje dcery jsou tvořivé obě dvě, starší dcera dnes dělá nádherné šperky – náušnice, korále, náramky, zkouší šít, plést. Mladší dcerka ráda kreslí, maluje, chodí na kermaiku, učí se háčkovat a je mým velkým pomocníkem při tvorbě knížek." 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Babina
Babina 4. 7. 2019

super článek

Odpovědět
sisinkaj
sisinkaj 23. 1. 2018

Odpovědět
sisinkaj
sisinkaj 23. 1. 2018

Deťom treba dať priestor na tvorenie

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 26. 9. 2017

hezké čtení, věřím, že vás výroba čehokoliv, co děláte s láskou, uklidňuje

Odpovědět
radzden
radzden 14. 10. 2016

hezký rozhovor a dobrá inspirace

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

2 922
testovaných produktů
86 026
registrovaných inspirativních žen
165 073
vložených hodnocení
a

Chci odebírat novinky na svůj email.