Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Peťa| Fashion lover
Peťa| Fashion lover
Vloženo 8. 10. 2016
Líbí se mi

Tvoření něčeho hmatatelného je uklidňující jak pro děti, tak i pro dospělé, motivuje výtvarnice Petra

Peťa| Fashion lover
Peťa| Fashion lover
Vloženo 8. 10. 2016
Líbí se mi
Tvoření něčeho hmatatelného je uklidňující jak pro děti, tak i pro dospělé, motivuje výtvarnice Petra

Tvoření něčeho hmatatelného je uklidňující jak pro děti, tak i pro dospělé, motivuje výtvarnice Petra

Nejprve se zašpinit od barev, vše si osahat, nasbírat šišky a pak se může psát. Autorka výtvarných knih Petra Vondrová tvoří ze všeho, co kolem sebe najde a učí to i děti. Nebát se své fantazie, špinavých rukou a oddat se plně tomu co člověk dělá.

Nejdřív vše namalovat a pak psát

Psaní výtvarné knihy je zcela jiné, než když píšete detektivku. Už jen v tom, že potřebujete spoustu věcí. "Nejdůležitější je mít nápady a v hlavě si představit, jak vše uspořádat, co vytvořit. Takže nejdříve je nejdůležitější obyčejná tužka a bílé papíry, pak si všechny nápady psát a dělat si k tomu náčrty. Pak přijde na řadu samotné tvoření a vše po fázích fotit. A někdy je potřeba na fotku i správný exteriér – les, zahrada, listnatý strom, plot, keř růží…  Takže k fotkám patří i správné hledání vhodných míst a dokonalé počasí. Pak je teprve na řadě psaní, takže úplně jednoduché to není." popisuje Petra.

Netradiční květináč ze staré tašky

Jak přichází inspirace a nápady? Spontánně. "Vidím třeba nějakou starou botu a napadne mne, že právě ona by nemusela skončit jako odpad, ale je prima z ní udělat třeba vázu, podobně to bylo s taškou, která skončila jako květináč. Kamarádka vyhazovala staré kabelky a oblečení. Já se zrovna stavila u ní na kafe, a když jsem kabelky viděla, řekla jsem si, že by mohly být originálním doplňkem na pergolu… Ale musím se přiznat, že nejvíce nápadů na tvoření mne napadá v lese. Jsem taková „lesní samotářka“. Chodím ráda do lesa sama, sbírám houby, chodím tam s holemi na procházku, sbírat přírodní materiály… no a taky přemýšlet…"

 

Jak sama výtvarnice, učitelka a maminka dvou dcer, přiznává, času je opravdu málo."Většinou mi nezbývá nic jiného, než tvořit a fotit o letních prázdninách. Během školního roku se pak snažím po nocích psát."

 

Svět IT  technologiií, nebo ruční práce. Co vítězí u dětí?

"Řekla bych, že pokud rodiče děti správně nasměrují, tak i dnes je dítě stejné jako dříve, chce tvořit, hrát si s barvami, materiály, stříhat, kreslit, lepit, malovat… Myslím si, že samotná tvorba a vyrábění něčeho hmatatelného, co si dítě samo „ošahá“, „nakreslí“, „vytvoří“ se nedá nahradit žádnými IT technologiemi. A rozhlédněme se dnes okolo sebe, i dospělí si chtěji znovu hrát s barvami, tvořit, kreslit, plést šály, šít…  Tvorba je uklidňující, absolutní opak uspěchané doby okolo nás. Hra, tvořivost, hudba, pohyb – to jsou věci, které je potřeba u dětí rozvíjet neustále. Moje dcery jsou tvořivé obě dvě, starší dcera dnes dělá nádherné šperky – náušnice, korále, náramky, zkouší šít, plést. Mladší dcerka ráda kreslí, maluje, chodí na kermaiku, učí se háčkovat a je mým velkým pomocníkem při tvorbě knížek." 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 8. 4. 2020

krása

Odpovědět
Atevy
Atevy 13. 12. 2019

Jo

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 27. 11. 2019

je to tak , ten pocit když něco vytvoříte je k nezaplacení

Odpovědět
Babina
Babina 4. 7. 2019

super článek

Odpovědět
sisinkaj
sisinkaj 23. 1. 2018

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 322
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.