Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Peťa| Fashion lover
Peťa| Fashion lover
Vloženo 25. 9. 2020
Líbí se mi

„Ze začátku moje kabelky nechtěl nikdo šít,“ říká Markéta FOLBEUR

Peťa| Fashion lover
Peťa| Fashion lover
Vloženo 25. 9. 2020
Líbí se mi
„Ze začátku moje kabelky nechtěl nikdo šít,“ říká Markéta FOLBEUR

„Ze začátku moje kabelky nechtěl nikdo šít,“ říká Markéta FOLBEUR

Zůstat v jistém světě čísel a financí, nebo se vrhnout do barev, vzorů a tolik se měnícího světa módy? Markéta Folberová toho o práci s kůží moc nevěděla, ale měla sen, že jednou navrhne kabelku, která se svou nadčasovostí a barvami stane chloubou v šatníku žen. Dnes má svoji značku kožených kabelek a doplňků FOLBEUR a ženy si nemohou vybrat, kterou kabelku by chtěly víc.

Mít sen je jedna věc, ale převést ho ve skutečnost druhá. Markéta Folberová chtěla stejně jako řada z nás perfektní kabelku, která s ní zvládne udržet krok. Bude dostatečně prostorná, vydrží, bude záviděníhodná a nadčasová. Když ji nemohla najít, tak se ji rozhodla navrhnout. Jednoduché? To je si koupit kabelku v obchodě. Tehdy si Markéta uvědomila, co vše stojí za tím kabelku navrhnout, a hlavně ji zrealizovat.

 

                                          Ruční krájení usňových dílců  

                                            

 

 

                                          Zašití bombírovaných držadel

 

 „O kůži a výrobě z ní jsem nevěděla skoro nic, kromě základních poznatků, a proto se nejspíš ukázalo, že některé mé návrhy kabelek byly příliš komplikované nebo některé komponenty vůbec nefungovaly. Zjistila jsem, že stav brašnářského řemesla v ČR je žalostný, a když už jsem někoho našla, buď neměl čas, nelíbily se jim návrhy, neměl chuť nebo schopnosti. A do toho materiály. Chtěla jsem šít z barevných kůží, ale narazila jsem na chudou nabídku. Všichni raději šili nebo ještě šijí převážně z klasických odstínů, jako černá a hnědá. Než jsem objevila materiál, ze kterého aktuálně šijeme, nakoupila jsem spoustu hloupostí a nesmyslů. Plus jsem narážela na to, že “tříslo” ze kterého bylo třeba kabelky ušít, aby držely tvar, bylo velmi těžké. Takže kabelky, leč prázdné, samy o sobě vážily asi “tunu”.“ vzpomíná na své začátky Markéta Folberová. Bez barevných kůží, peněz, kterých ubývalo, snad vidina dobrých zpráv? Ani omylem.

 

 „Odborník na práci s kůží, který má malou dílničku pod Nuselským mostem mi otevřel oči. Jednak byl k mým návrhům dost krutý, kritizoval, co šlo, v podstatě mi řekl, že na nich nechce pracovat, protože se mu vůbec nelíbí.“

 

 

 

 

Změny jsou nutné

Nastal čas začít poslouchat zkušené a pozměňovat. A taky trochu vypnout, jinak si Markéta uvědomovala, že to odnese její zdraví. Vyslechla výtky brašnáře Otakara Müllera a přemluvila ho k tomu, že zkusí vylepšit velkou kabelku Grand. „Byl to první člověk, který měl na stole katalog kabelek značek jako Luis Vuitton, “opisoval” od nejlepších a dokázal mi poradit. Držadla se udělala bombírovaná, změnili jsme stranice, ztenčili paspule, a především to bylo ušito tak, aby se dal model multiplikovat, což byl kámen úrazu většiny modelů. Díky němu mi došlo, že nechci dělat kabelky šité po “brašnářsku”, tedy s neohrabanými a masivními detaily, bez podšívky, ale že chci vyrábět kabelky na světové úrovni. Vše mi najednou začalo dávat smysl.“  Návrhy a výroba dostávaly obrysy a posouvaly se dál. Ale další překvapení měla ještě přijít.

 

 

„Tehdy jsem pochopila, že tohle je to, co chci opravdu dělat, že svět módy miluji a chci být jeho součástí. Do té doby to byly jen kabelky. Slíbila jsem si, že jednoho dne bude mít FOLBEUR reklamu v módních časopisech, i zahraničních.“

 

Dvě nové "děti"

Avšak kabelky byly stále jen koníček při práci, do které Markéta musela chodit, ale už ne moc ráda. „Dostala jsem velmi zajímavou profesní nabídku v oblasti obchodu a rozhodla se pro změnu. V tu samou chvíli jsem se dozvěděla, že jsem těhotná a pro mé kabelky se našla česká výrobna v Třebechovicích pod Orebem. Za pár měsíců se na mě usmála moje dcera Agáta, a zároveň jsem držela v rukách svou první malou várku velkých barevných kabelek jménen Grand."

 

 

„Oranžová a zelená byla boží a já věděla i podle rozzářených očí mých kamarádek a nejen jich, že jdu správným směrem. Od té doby jsme s Elegou rozšířili portfolio o nové kabelky. Sama jsem v sobě našla odvahu a začala jsem navrhovat další modely, jako je Macaronka, na kterou jsem vážně pyšná. A pracujeme na dalších. Ne vždy se zadaří přetvořit představu do reálného tvaru, ale vím, že je to, co chci v životě dělat.“

 

 

V době, kdy Markéta začala spolupráci s Elegou, události zásadně ovlivnil ještě jeden nadšený člověk, pan Štěpán Rind, prodejce usní.  „Když viděl mojí oranžovou Folbeurku, byl nadšený. Rozhodl se kontaktovat koželužnu a přemluvil je k tomu, aby mi kůže v barvách, které jsem potřebovala vyrobili na zakázku, ovšem v nižším minimálním objemu, než jaký vyžadují. Dnes k výrobě používáme 100 % italskou hovězí třísločiněnou useň. Proč tento materiál? Protože reprezentuje to, co mám na kůži nejraději. Zemitost, hutnost, strukturu, zrání, osobitost, ušlechtilost, tvárnost a výdrž. Zachovává si své přírodní vlastnosti, je to pořád kůže nikoli štípenka s nalepenou fólií na povrchu. Voní, pracuje, zraje a dává majitelce možnost vtisknout kabelce další rozměr. A v neposlední řadě ty barvy!  Samozřejmě, že by bylo jednodušší vyrábět jen černé a hnědé kabelky, ale to nechci. Barvy do módy patří, ovlivňují to, jak se nositelka cítí a dávají možnost ukázat, kým je, ale hlavně nám umožňují si s módou hrát a objevovat nové kombinace.“

 

 

Velká kabelka Grand stála u zrodu značky FOLBEUR. Od té doby se Markéta ve svých návrzích posunula dál a v její nabídce najdete středně velké kabelky Petit, malé cross body kabelky Macaron, malé a velké peněženky Tartelette a taštičky Etue. A že barvy opravdu miluje, by ráda představila v podzimní kolekci větších kabelek Macaron s barevnými podšívkami. Co šedá se žlutou? Nebo fialová s hnědou? Je na co se těšit!

 

  

 

Foto: archiv značky FOLBEUR

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Siraellen
Siraellen 21. 2. 2021

kabelky jsou velmi pěkné

Odpovědět
4vladku
4vladku 5. 2. 2021

pěkné

Odpovědět
Denča75
Denča75 1. 11. 2020

krásné kabelky. Ruční práce se pozná

Odpovědět
Pawlii
Pawlii 27. 10. 2020

Krásné najít svůj sen a plnit si ho

Odpovědět
Lekýnek
Lekýnek 27. 10. 2020

Krásné a elegantní kabelky

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 604
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.