Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kristýna|ŽENA s.r.o.
Kristýna|ŽENA s.r.o.
Vloženo 26. 3. 2020
Líbí se mi

Zatančete si s dětmi. Je to skvělý způsob, jak udržet domácí pohodu, radí Inka Rybářová

Kristýna|ŽENA s.r.o.
Kristýna|ŽENA s.r.o.
Vloženo 26. 3. 2020
Líbí se mi
Zatančete si s dětmi. Je to skvělý způsob, jak udržet domácí pohodu, radí Inka Rybářová

Zatančete si s dětmi. Je to skvělý způsob, jak udržet domácí pohodu, radí Inka Rybářová

Inka Rybářová je zpěvačka, moderátorka, textařka a spisovatelka dětských knih. Současná situace v důsledku pandemie ji, stejně jako mnoho dalších, velmi zasáhla. Jak ale sama říká, je podnikavec, který se nevzdává. Jaká byla její cesta k dětskému publiku a co by poradila rodičům, kteří v těchto týdne stále více přemýšlí, jak doma zabavit děti?

Inko, jak jste se dostala ke své profesi? Prosadit se nebylo jistě snadné.

Začínala jsem ve 12 letech na sídlišti v Kladně jako nadšená pomocnice při pořadech pro děti Hrátky. Písničky natočené z rádia jsem pouštěla z kazeťáku a poznávala, že dětem se nejvíc líbí ty rychlé, že slyší jinak než dospělí a mají větší reakce těla na rytmus. Když jsem ve 13 letech uvízla v nemocnici na oddělení „ztracených“ dětí, stal se ze mě živočich, který baví celé oddělení.  Nikdo k nám nesměl, neměli jsme tam knížky ani hračky, a tak jsem pro nemocné kamarády vymýšlela kulišárny, hrála nezbedné divadélko s bačkorami, či polštářem a zpívala vymyšlené písničky s kytarou. Hnedle se lépe stonalo.  Na konzervatoř jsem se ze zdravotních důvodů nedostala, ale protože jsem tvrdohlavec umanutý, po maturitě jsem ji vystudovala současně s vysokou školou. V DČD na Pražském hradě, kam jsem nastoupila jako programový pracovník, si mě všimla Štěpánka Haničincová, dovedla mě na kamerové zkoušky do televize a byla domluvena spolupráce. Jenže Štěpánku odtud z politických důvodů vystrnadili a mně už se s ČT nikdy nepodařilo obnovit spolupráci. Přišla Dáda a můj boj o písničky teprve začal. Vydavatelům se do produkce desek pro děti nechtělo a zpěváci odmítali pro mrňouse zpívat. Výjimkou byl Michal David, který k nám dorazil do půl hodiny od zavolání v saku, kravatě a s velkou kyticí. Dodnes se stydím za neumyté nádobí v kuchyni, ale měla jsem malé miminko. Tehdy to nevyšlo, neměla jsem finance. Pomohla mi ale náhoda. Jako obyčejná žena na mateřské jsem vyhrála v literární soutěži časopisu Vlasta "Správná dvojka" osobní automobil. Jeden tatínek ze školky, kam jsem vodila druhé dítě, mi na výhru půjčil peníze a tak jsem se do podnikání pustila sama. Do roka jsem dluh splatila a vydala další desku. Můj život se začal podobat dobrodružnému filmu. Z manžela se vyklubal skvělý klaun, který mě doprovází na každém koncertě. Náš tým je všude vítán a každý si nás chce pozvat znovu.

Nyní všichni procházíme nelehkým obdobím, které má například na uměleckou sféru veliký dopad. Jak se s tím vypořádáváte a máte nějakou radu, jak to zvládnout?

Mluví se o tom, že kultura je na dně, ruší se všechna vystoupení i festivaly a v televizi jsou k vidění jen ty staré známé tváře, které kdysi točily. My také stojíme a všech 80 pořadů, které jsme měli nasmlouvány do konce června, je fuč. Ale i když jsme teď absolutně bez příjmů, snažím se situaci zvládat tak, že plánuji, píši, skládám a vymýšlím zábavu pro děti. Vydala jsem pracovní listy Hrátky s Inkou a snažím se nabízet naše CD s písničkami. Na ty se dobře tancuje, děti se při nich opravdu vydovádí a k radosti těch, kdo je hlídají, se příjemně unaví. Zkuste to! Doma v obýváku na ně může trsat celá rodina a to je pak pohoda. Nepouštějte se do toho, co jste celou dobu šidili. Úklid, praní a vymetání koutů počká. Děti a jejich spokojenost jsou na prvním místě!

Sama jste kdysi bojovala s velmi vážnou a zákeřnou nemocí. Dokázala byste poradit, čím se udržet v psychické pohodě, která je pro těžká životní období zvláště důležitá?

Důležité je být v kontaktu s přáteli a s rodinou, nebýt sám. Mně nejvíc pomáhá, když jsem na jevišti, hraje hudba, svítí reflektory a děti se baví. Pak zapomínám na problémy. Pracovní nasazení je můj náboj. Nedokážu jen tak sedět, stále mě napadají nové písničky, nebo rošťárny skřítka Fildy, o kterém píši pohádky. Když teď nemohu na jeviště, vymýšlím a přemýšlím co pak, až se kultura znovu obnoví.

Pro mnoho rodičů nastal s uzavřením škol a kroužků problém, jak zabavit děti. Z Vaší dlouholeté praxe, existuje něco, co by zafungovalo na většinu dětí?

Každé dítě je jiné a každého něco jiného baví. Jenže dítě izolované doma, bez kamarádů, samo nevydrží, je plné energie, nudí se, řádí jako černá ruka a zlobí toho, kdo ho hlídá. Za těch 25 let praxe jsem poznala, že nejlepší pomůckou, jak děti unavit, udržet v kondici a zároveň v dobré náladě, je tanec. A na tom jsou postavené naše písničky. Na CD a kazetách je v této době bez koncertů musíme rozesílat poštou. Přináší poznání, jak se nuda zahání.

Již nyní jste značně vytížená a věnujete se několika profesím. Máte ještě nějaký nesplněný sen?

Chtěla bych nazpívat všechny písničky pro dospělé, které mám v šuplíku. Naše rádia totiž dětské písničky odmítají hrát. Říkají, že děti nejsou jejich klienti, nebo že jsou velmi zženštilé. Moje písničky se složením nástrojů a rytmem vyrovnají těm pro dospělé, byly nahrány ve špičkových nahrávacích studiích. Mám ale smůlu, jsou pro děti. Chci to tedy zkusit jinak. Připravuji novou desku o lásce, milování, o chlapech, o vaření a o tom, co všechno se kuriózně může ženě stát. První písnička, kterou jsme nedávno nahráli, se jmenuje Pirát z Karibiku a věřte, že při ní se v kuchyni, nebo v práci zavrtí opravdu každá ženská. 

 

Inčinu tvorbu naleznete na www.inkarybarova.cz

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Nika 2019
Nika 2019 5. 9. 2020

Taky tancuji s dětmi, ovšem tanínek nadšený není....

Odpovědět
dasenaK
dasenaK 4. 9. 2020

jj. děti tanec milují

Odpovědět
Hkohoutice
Hkohoutice 10. 4. 2020

super

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 8. 4. 2020

tanec miluji

Odpovědět
cibulinecka
cibulinecka 7. 4. 2020

U nás se tancuje pořád

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
102 611
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.