Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 3. 1. 2018
Líbí se mi

Za vším hledej ženu, říká odborník na víno Vladimír Vaňek

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 3. 1. 2018
Líbí se mi
Za vším hledej ženu, říká odborník na víno Vladimír Vaňek

Za vším hledej ženu, říká odborník na víno Vladimír Vaňek

K vínu ho dostalo zlomené srdce, dnes je Vláďa Vaněk uznávaným sommeliérem a obchodníkem s vínem. Po sommeliérském kurzu ho objevování světa vín začalo bavit natolik, že si udělal senzorické zkoušky s mezinárodní certifikací. Od roku 2011 profesionálně hodnotí v soutěži Prague Wine Trophy a víno se stalo nejen jeho obživou, ale i vášní.

Co vás Vladimíre k vínu přivedlo? 

U mě jednoznačně platí „za vším hledej ženu“. Za moji lásku k vínu totiž mohou právě ženy. Více než před deseti lety se mnou rozešla přítelkyně, otevřel jsem si doma láhev vína, kterou jsem dostal v práci jako dárek od agentury. A to mi zachutnalo natolik, že objevil lásku novou – právě k vínu. Od další přítelkyně jsem pak dostal k Vánocům sommeliérský kurz. Tehdy jsem poprvé přišel na chuť červenému vínu. 

Jak jste se od úplného objevení dostal k tomu, že by vás víno mohlo živit? 

Pak už to šlo všechno rychle. Udělal jsem si degustátorské a senzorické zkoušky, získal jsem mezinárodní certifikát a začal hodnotit víno i profesionálně.

Co vás na něm tolik fascinuje?

Nejvíc se mi na víně líbí jeho variabilita a vlastně nekonečně dlouhá vinná cesta, která je sama o sobě cílem. Baví mě zkoumat a objevovat nová vína a hledat skryté vinné poklady od malých rodinných vinařů z celého světa, kteří dělají víno s láskou.

Jak si myslíte, že oceňujeme dobrá vína právě my ženy? Umí Češky vybrat, koupit a potažmo pít dobré víno? 

Ano, české ženy už se ve víně vyznají. Dávno je zbořen mýtus, že ženy mají rády jen sladká vína. Opak je pravdou, až 75 % žen preferuje vína suchá, z bílých vín spíše ta svěžejší. Nejpopulárnější jsou Ryzlinky, Sauvignony, ale v oblibě je třeba i plnější allsaský Pinot Blanc. Z červených mají rády plnější a hutná vína.

Je nějaká jednoduchá cesta, jak se snadno pozná dobré víno? 

Ano, existuje poměrně jednoduchá metoda, kterou zvládne každý - říkám jí "Test času". Jednoduše nalijete víno do skleničky, přičichnete k němu a víno ochutnáte. Pokud to vydržíte, počkejte 10-15 minut a čichněte si k vínu a ochutnejte ho znova.

Mohou nastat 3 scénáře:
1) víno je horší než poprvé - jedná se o méně kvalitní víno,
2) víno je i s časovým rozestupem stejné - jde o příjemné víno na běžné pití,
3) nejlepší je, když se po cca 10 minutách víno ještě zlepší. Otevře se a rozvinou se v něm další příjemné chutě - jde o skvělé víno.Obecně je důležité, aby vína byla v harmonii a výrazně nevystupovaly třeba kyselinky nebo alkohol. Důležitá je i komplexita vůně a chuti, jinými slovy, že cítíte bohatší projevy vína s více úrovní chutí a vůní. V neposlední řadě je důležitá i příjemná a ideálně dlouhá dochuť po polknutí vína.

A kolik se vyplatí investovat?

Co se ceny týče, doporučuji nakupovat vína kolem hranice 250 Kč, pro sváteční příležitosti si klidně dovolit i láhev za 350-500 Kč. Vyplatí se to! Mezi 150 a 250 Kč je znát každá desetikoruna navíc, lepší výběr hroznů, poloha, ruční sklizeň… V částkách mezi 250 až 350 pak už jsou třeba i ty nejlepší polohy vinařství, výraznější selekce jen těch nejlepších hroznů, práce s vínem ve sklepě, zrání v dubových sudech a další faktory, které přispívají ke kvalitě vína.

Osobně doporučuji raději méně lahví, ale kvalitnějších vín, vždyť jde přece jen o zážitek a osobně zastávám heslo, že život je moc krátký na to, abychom pili špatná vína.

Z jaké oblasti máte vy osobně vína nejraději?

Pokud si chci udělat radost, dám si dobrý německý Riesling, v poslední době mě uchvátil RIESLING HOCHHEIMER KÖNIGIN VICTORIABERG, ten si dokonce dopřává i anglická královna. Je to výjimečný kousek, dodnes se dodává do sklepů Buckinghemského paláce. Má krásnou láhev a etiketu, hodí se jako výjimečný dárek s příběhem.

Pokud se chci vyloženě odměnit, preferuji burgundské Chardonnay. Z červených je aktuálně můj favorit plný a komplexní Malbec Vallisto 2010.

Sám také zákazníky učíte, jak párovat víno s jídlem. O čem tento koncept je?

O párování jídla s vínem je náš zážitkový koncept Antidegustace.  Naučíte se kombinovat jídlo s konkrétním druhem vína. Už nikdy nezaváháte, jakou láhev otevřít k sushi, k luxusním francouzským sýrům, nebo prémiovým uzeninám. Svou drahou polovičku můžete překvapit unikátní kombinací vína s čokoládou, která je vytvořená speciálně pro snoubení s těmito víny. 

Je nabitá nejen skvělými víny, jídlem a zábavou, ale také praktickými tipy, které vám pomohou lépe se zorientovat ve světě vína.

K slavnostnímu přípitku patří bublinky, doporučuji Prosecco Valdobbiadene nebo skvělá je má oblíbená Cava, která se vyrábí stejnou metodou jako pravé Champagne. Chybu neuděláte při podávní v kombinaci s parmezánem, balzamikovou redukcí a cherry rajčátkem nebo jahodou.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 8. 4. 2020

pravda

Odpovědět
Atevy
Atevy 13. 12. 2019

Odpovědět
Babina
Babina 4. 7. 2019

super článek

Odpovědět
janinkad
janinkad 9. 1. 2018

však se říká....VÍNO.ŽENY.ZPĚV

Odpovědět
Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o. 10. 1. 2018

ano!

Jana7
Jana7 4. 1. 2018

manžel miluje víno

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 508
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.