Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 28. 3. 2018
Líbí se mi

Z Valašska až do Ameriky. Škrábané kraslice jela prezentovat na lidový festival do Washingtonu

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 28. 3. 2018
Líbí se mi
Z Valašska až do Ameriky. Škrábané kraslice jela prezentovat na lidový festival do Washingtonu

Z Valašska až do Ameriky. Škrábané kraslice jela prezentovat na lidový festival do Washingtonu

K Velikonocům neodmyslitelně patří malování vajíček. Je to letitá tradice, která baví děti i dospělé. V dnešní hektické době však zdobení kraslic často trochu „odflákneme“ tím, že nakoupíme chemické barvy a více neřešíme. Najdou se ale naštěstí i tací, kteří v tradičním zdobení pokračují. Jednou z možností je takzvané škrábání vajec, což je metoda, která vychází z mnohaleté lidové tvorby na Valašsku.

Svatava Pavlicová se ručním pracím věnuje již od dětství. Vždy ji bavilo šití, háčkování, vyšívání a mimo jiné také zdobí velikonoční kraslice škrábáním. „V roce 1995 jsem byla oslovena, abych prezentovala ČR na Festivalu of American folklife ve Washingtonu, který pořádal Smitsonian institut. Měla jsem tedy možnost předvést zde ruční výrobu škrábání vajec, na kterou jsem moc pyšná a baví mě,“ říká Svatava.

Paní Svatavo, co přesně si můžeme pod pojmem „škrábání kraslic“ představit?

Jde o metodu zdobení vajíček, která vyniká především pro svou jednoduchost. Vejce stačí nabarvit pouze přírodní barvou (například můžeme vylouhovat slupky z cibule, červené řepy, z různých bylinek atd.) a pak vyškrábat vzory či ornamenty. Na Valašsku byl základním motivem bílý škrábaný vzoreček, který připomíná krajku na černém podkladu. Naši předkové používali trochu složitější postup. Černá barva se získala z oloupané olšové kůry, která se nechala rozvařit v hrnci s vodou a do ní se vložila natvrdo uvařená vajíčka. Následně se „vyškrábaly“ různé motivy, a nakonec se vejce potřely kůží od špeku, aby se krásně leskly. Ale tento postup se dnes již moc nepoužívá.

Jak je to se škrábáním kraslic dnes? Tomuto tradičnímu řemeslu se věnuje jen hrstka lidí, že?

Tady na Rožnovsku se této technice věnujeme jen tři. Je to asi tím, že není škrábání jako škrábání. Pokud chcete, aby byl výsledek pěkný, hlavně krajkové vzory, je k tomu potřeba hodně trpělivosti a zručnosti.

Jaký je postup u této metody zdobení vajec?

Ke škrábání používám bílá vajíčka, která mají hladkou skořápku bez kazů. Nejprve vejce vyfouknu a pak jej umyji a odmastím. Po dokonalém zaschnutí barvy začnu vyškrabovat. K tomu používám jakýkoliv ostrý předmět, například nůž či žiletku. Vyškrabuji hlavně krajkové a květinové vzory.

 

Jak dlouho trvá výroba škrábané kraslice?

Když zdobím krajkou tak asi tři hodiny. Někdy se mi i stane, že potřebuji něco poupravit na již hotovém vajíčku a ono mi křupne v ruce. Je to hodně velká piplačka, ale zase ten výsledek za to stojí.

V čem je ta hlavní odlišnost od běžného malování?

Tyto kraslice jsou charakteristické tím, že se na černý podklad vyškrabovaly vzory zuberské krajky. Tou byly zdobené čepce, rukávce, spodničky, šátky a jiné součásti valašského kroje. Škrábaná vajíčka vypadají opravdu nádherně, je to taková čistá práce.

Je těžké se tuto metodu naučit?

Těžké to samo o sobě není, ale chce to hodně trpělivosti a také trochu výtvarného cítění. Musí vás to především bavit.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 8. 4. 2020

super nádhera

Odpovědět
Atevy
Atevy 12. 12. 2019

Odpovědět
Babina
Babina 4. 7. 2019

Super článek

Odpovědět
Asuka
Asuka 29. 8. 2018

obdivuji lidové tradice a um ručních prací

Odpovědět
Evoun
Evoun 17. 4. 2018

Nádhera!

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 322
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.