Jak naučit děti finanční gramotnosti a podporovat je v tom? Jak pomoci mladým lidem, kteří musí opustit dětský domov? Těmito tématy se zabývají projekty yourchance: Finanční gramotnost do škol a Začni správně.. Jde o obecně prospěšnou společnost, kterou založily dvě kamarádky – Jana Merunková a Gabriela Křivánková. S Gábinou jsme si povídaly nejen o práci, ale také o jejím osobním životě. Vyjma dětí se stará o dvě malé děti ve věku dva a sedm let.

Jak vznikl nápad založit yourchance a proč jste se rozhodly do toho jít ve dvou s paní Merunkovou?
Nápad yourchance vznikl před téměř deseti lety, kdy jsem stála na pomyslném rozcestí toho, nechat se znovu zaměstnat, nebo jít vlastní cestou. Přestože jsem cítila takové to šimrání v břiše a musela jsem udělat krok do neznáma, nakonec zvítězila druhá varianta. S Janou Merunkovou jsem se znala už z doby, kdy jsem pracovala pro svého bývalého zaměstnavatele a obě jsme věděly, že spolu dokážeme spolupracovat.
Zpočátku jsem ale působily jako dvě osoby samostatně výdělečně činné, plánovaly a kreslily jsme si projekt na flip chart, povídaly si o tom, ladily hodnoty a sjednocovaly naše představy. Postupem času jsem dospěly do fáze, že název yourchance je výsledkem situací, kdy jsme od lidí v našem životě dostaly šanci, podrželi nás, když jsme potřebovaly. A to je právě posláním našeho projektu. Držíme se motta „Učíme lidi osobní prosperitě, a to nejen té finanční“.
Prosperita je vlastně takovým čtyřlístkem, kde v každém lístku je její jedna část – finance, zdraví, vztahy a seberealizace nebo chcete-li osobní poslání. A příští rok oslavíme naše společné první kulatiny.
Co pro vás znamená rodinu a jak dokážete skloubit podnikání a péči o děti?
Hodnotu rodiny vnímám jako jednu z klíčových hodnot. Je to pro mě základ, který je důležitý proto, abych byla spokojená. Zároveň je pro mě důležitá také seberealizace a s tím související smysluplnost aktivit, které dělám. Obě děti jsou a byly už od malička součástí yourchance jako takové.
Není problém jít s dítětem na poradu nebo na schůzku, ale občas pomohou i mí kolegové, které mi během jednání děti pohlídají. A v neposlední řadě máme hlídací babičku, a když je třeba, zapojí se i zbytek rodiny. Podle mě je důležité nechat si pomoci, když je toho na vás hodně. Ono není lehké zvládnout osobní i pracovní život. Já vždycky říkám, že důležitá je spokojená maminka a potom je spokojená celá rodina. Vždycky se to dá zařídit, i když občas máte pocit, že už to nevymyslíte, váš mozek ale překvapí a vymyslí to za vás. Jen je potřeba mít zaměření.

Máte na sebe čas i se svým partnerem?
S partnerem si držíme společné večery, když děti spí, a občas zajdeme na večeři. Až mladší ještě trochu povyroste, plánujeme se opět vrátit k tomu, že spolu budeme mívat pravidelné rande nebo vyrazíme někam na společný víkend. Důležitá je pro mě kvalita společného času.
Vaše organizace mimo jiné učí děti finanční gramotnosti. V čem vnímáte největší problém u dětí v současné době. Je pravda, že si neváží peněz?
Výuka finanční gramotnosti je od roku 2013 povinnou součástí vzdělávání na základních školách a školy mají řadu programů pro své žáky. Dítě se ale prvně setkává s penězi v rodině, kde si vytváří základní dovednosti a postoje. Tady vidím ještě široké pole k obdělávání. Jsme schopni s dětmi hovořit o různých tématech, ale téma peněz bývá často tabu. Děti tak mají zkreslenou představu o příjmech, výdajích a hodnotě věcí jako takových.
Jak bychom měli jako rodiče vést děti k finanční gramotnosti?
Ideálně osobním příkladem. Děti jsou jako houby, nasáknou to, co ve svém okolí vidí, ať už je to pozitivní nebo negativní. Když tedy jako rodiče budeme pro naše děti dobrým vzorem, budeme dostatečně finančně gramotní, budeme na sobě pracovat a dbát o naše zdraví, vztahy, finance, tak dětem přijde přirozené dělat totéž.
Je dobré jim dávat i drobné úkoly a povinnosti, např. nechat děti vymyslet večeři do určitého finančního limitu, mladší vzít s sebou na nákup a ty starší nechat jít nakoupit samotné, zapojit je do tvorby nákupního seznamu, pořídit si doma prasátko a z kapesného učit děti dávat část stranou, i když to bude ze začátku jenom pár korun. Hrát s nimi různé hry na téma finanční gramotnosti, číst pohádky s touto tématikou a mnoho dalšího. K tomuto je skvělá knížka Na penězích záleží, která je výstupem loňského týdne finančního vzdělávání a rodiče zde najdou užitečné principy týkající se hospodaření s penězi, učení se příběhem a řádu námětů na hry k rozvoji finanční gramotnosti.

Jakou výchovu preferujete? Jste k dětem přísná, nebo naopak spíše liberální?
Osobně si myslím, že jsou u nás doma nastavená jasná pravidla, hranice, v rámci kterých mají děti relativní volnost. Například dcera si může k angličtině, na které trvám, vybrat na jaké kroužky bude chodit. Podmínkou je, když něco začne, v rámci daného školního roku koníček dochodí, i když se jí ne vždycky chce. Děti mají stanovenou dobu, kdy mají být večer v posteli, před spaním čteme nebo vyprávíme pohádky, povídáme si. Ráno trvám na tom, že se musí nasnídat. Osvědčilo se mi i někdy děti jen tak pozorovat, hledat jejich silné stránky, talenty a ty potom dále rozvíjet.
Když jsem se zeptala dcery, jaká jsem maminka, odpověděla, že jsem maminka, která je má ráda a dává jim to nejlepší a že jim občas něco i zakážu, ale že ona to chápe.
Jak vás mateřství změnilo?
Mateřství je skvělou průpravou na manažerské pozice. Naučíte se nebo rozvinete svoje schopnosti time managementu a práce s prioritami. Znovu se vracíte k učení se metodou pokus omyl, zkoušíte, co funguje, chyby začnete vnímat jako způsob učení, nikoli jako cestu do pekel, rozvíjíte kreativitu, plánuje a znovu přeplánováváte. Když máte dětí více, tak je z vás vlastně i takový HR manažer, který zjišťuje, co platí na jedno dítě, co na druhé, jak pracovat s talent managementem, postupem času přibude ještě logistika v podobě školky, školy, koníčků, zásobování a další. Mě osobně mateřství dovedlo k přehodnocení životních hodnot. Uvědomila jsem si ještě více než kdy jindy, co je pro mě opravdu důležité a co naopak nechám plavat.  

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account