„Všichni máme jednu nejhezčí cestu na světě a tou je naše svoboda. Svobodu nestýkat se s lidmi, kteří nám ubližují, nemít je ve svém okolí ani ve svém životě,“ dodává. „Já mám svůj život o dobrých a hodných lidech. Mrchy kolem sebe nechci! Závist a lež jdou z mého života pryč také.“
Od 15 let žila samostatně
Půvabná představitelka pohádkového čertíka a čarodějnice a aktérka mnoha dalších filmových i divadelních rolí má o svém životě opravdu jasno. Ví, kam směřuje a čeho na své pouti chce dosáhnout. Měla velké štěstí, protože vyrůstala v laskavém prostředí. „Maminka mi od raného věku dodávala odvahy a učila mě zdravému sebevědomí,“ vzpomíná na své dětství. To ale nebyl jediný způsob, kterým se naučila věřit sama sobě. „Od 15 let jsem žila ve velkém městě, bez rodičů a jejich blízkosti. A nebylo to jednoduché, zvláště o víkendu, kdy jsem nejvíc pociťovala samotu,“ přiznává otevřeně. Nestěžuje si však. Naopak. Bere tuto etapu svého života jako školu. „Naučilo mě to být sama se sebou a nebát se toho.“ To, že odloučení od milované maminky, babičky a potažmo celé rodiny pro ni bylo v mnoha směrech důležité, si uvědomila až po letech. „Naučilo mě to zodpovědnosti za svůj život,“ usmívá se.

Někdy toužíte stát se neviditelnými
Je půvabnou, atraktivní ženou, má vysněné povolání… Jak je to s jejím sebevědomím? „Kdyby fanoušci věděli, jak vratké je mnohdy sebevědomí hvězd, co musí prožívat v případě, že se o nich píší nesmysly, nebo že jsou pod tlakem veřejnosti a jejich mínění, nebo že zničehonic na ně dolehne úzkost, strach nebo nevím, co…“ povzdychla si.  „Celý život bojujeme o to, aby si nás všimlo publikum. Pak o to, aby naši práci ohodnotili ti nejpovolanější, pak se dostaví kariéra, sláva, novinové titulky, role a další role, peníze a bohužel někdy i rozpadlá manželství nebo vztahy a s tím spojená nedůvěra. V určité etapě života chcete, abyste se stali neviditelnými. A pak nastupuje samota a ztráta sebevědomí.“ Ale není tomu tak, že takový „sešup“ zažívá kde kdo… „Jistě, ale pro veřejně známého člověka je to pekelná jízda, ze které je těžko se dostat,“ přibližuje život hvězd.
Nenechávat za sebou popadané stromy
Jak se z takové situace vymanit? „Já se snažím stát pevně na nohou, mít kolem sebe svou rodinu a dobré přátele. Mít kolem sebe upřímnost a pravdu. Protože když budete věřit sami sobě, těžko budete ovlivnitelní tím, co si kdo o vás myslí nebo povídá. Když pracujete férovým způsobem, nemáte za sebou „popadané stromy“. Pak je těžké vás zlomit a máte tak zdravé sebevědomí, že vám ho jen těžko kdo nalomí.“ Co tím chtěla naznačit? „Tím jsem jen chtěla říct – a snad mohu být upřímná -, že když například sekretářka začne svůj život a materiálno řešit „jinak“,  když práci získáte díky bulváru, nebo jinak, může se stát, že vás cesta zavede do pekel a ztratíte sebevědomí. Protože takový člověk nemá restart. Vše, za čím se ohlédne, není rovnou životní poutí.“

Makejte na sobě
„Ale když jedete a makáte na sobě, a pak máte určité úzkosti nebo strachy, toto je zdravý způsob života, který k nám patří.“ Jenže ono se to hezky říká, ale jak s těmi úzkostmi a strachy zatočit? „Řešení je… jděte na zahradu, nebo na louku, nebo okopávat, nebo zasadit strom, abychom viděli, jak roste. Nebo nejděte nikam. Jen tak buďte… Potřebujete si to sami se sebou vydiskutovat“. Ale co když má člověk pocit, že padnul až na dno? „Právě proto říkám: žijte zdravě. Žijte v upřímnosti sami k sobě a makejte.“
Nežít v Matrixu
 Možná jsme už zapomněli „žít zdravě“. Mnohdy protestujeme a nespokojeni. „To je mně jedno! Úplně jedno, protože já umím být šťastná sama se sebou. A jestli mi do života vstoupí někdo, kdo mě bude opravdu milovat, tak to je to nejkrásnější štěstí na světě.“ Jenže v tom štěstí člověka podle Yvetty Blanarovičové nespočívá. „Mám tolik lidí kolem sebe, tolik přátel v rodině a snažíme se spolu hodně mluvit. Proto nejsme závislí na povrchních věcech, které jsou velmi vratké.“ Tato nesmírně zajímavá žena mluví o závislostech všeho druhu. O všemožných sociálních sítích a o spoustě času, který je leckdo schopen v nich utápět… „Kdo začne žít Matrix, stojí na tenkém ledu, který se pod ním může při jakémkoli zafoukání větříčku probořit.“
Jak si připravit prima den
Pravdou je, že se mnozí touto formou bytí snaží odpoutat od pracovních i životních břemen a starostí, které se na nás všechny valí. Jaký recept od této sympatické ženy dostaneme? Jak se ona sama rozmazluje? „Alespoň jeden den v týdnu si užívám pohodu a klid. Zajdu tam, kam se mi chce, ale třeba také zůstanu jednoduše doma, udělám si chutný čaj, vyložím si nohy na stůl a podívám se na dobrý  film nebo přečtu knihu. Alespoň Nebo si prostě zajdu na wellnes nebo na masáž,“ vyjmenovává pohotově. „Je tisíce způsobů, jak si užít dne, jen si to člověk nesmí nechat vymluvit.“

 
Stačí jen úsměv
A ještě recept, jak se naučit mít se ráda? „Na to recept není. Spíše je to věc každé z nás, jestli chceme prožít život v neustálém rozporu s vlastní duší nebo v rovnováze,“ kroutí hlavou, ale s úsměvem hned dodává: „Úplně na začátek by stačilo se na sebe usmát a probudit v sobě laskavost. Pak ji přenést na okolí a ono se vám to začne vracet jako bumerang. Říká se tomu motýlí efekt.”

Řešení hledejte v sobě
Co když si však někdo myslí, že zrovna k němu je život nespravedlivý? „Stále si je na co stěžovat, to umí každý!“ odmítá Yvetta Blanarovičová rezolutně tuto myšlenku.“ Každý má pocit, že je něco nespravedlivého. Cesta je, hledat příčinu, proč se tak stalo, v sobě. Když někomu dovolíme, aby nám nadával, aby se k nám choval nehezky, je to náš problém.“ Jak se naučit, abychom „to nedovolili“? „Uvědomit si, že je to naše teritorium. Nikdo nemá právo nikoho urážet.“ To je jistě pravda, existuje nějaká rada, jak si to nenechat líbit? „Na agresivitu, pomluvy a levotu stačí, když  se usmějete a tomu dotyčnému dáte najevo, že vám je to úplně jedno a že s ním nebudete hrát negativní, agresivní hru a neustálé atakování,“ odpovídá s naprostou lehkostí a s lišáckým úsměvem známá česká herečka. „Když se nad tím povznesete, i to nejhorší zlo najednou nemá absolutně žádné prostředky dostat vás na kolena.“
Nejít tam, kde jsou pomluvy!
Ještě jednu svobodu bychom si podle Yvetty Blanarovičové měli dopřát. Svobodu nejít tam, kde nám to ubližuje. „Spousta mladých holek řekne: Já se s tou  partou stýkám jen proto, že musím. Ale oni furt jen pomlouvají… Ale co bych dělala sama doma?“ popisuje modelový příklad. „A já odpovídám – Buď sama doma! Místo abys po setkání přišla happy, vysmátá jak lečo, přijdeš zdrchaná, protože přemýšlíš o tom, kdo ti co hnusného řekl. Jsi normální? Zůstaň doma, podívej se na nějaký krásný film, udělej si dobrý čaj, připrav si krásný čas, zapal si svíčku a zavolej třeba mamce nebo babičce nebo někomu, kdo ti je blízký.“ Yveta Blanarovičová je přesvědčena, že rodina je soudržnost, to nejcennější, co máme. „To je můj svět, který chci a který přeji každému, protože toto je zdravý způsob života.“

 Žít s radostí
O čem je podle ní zdravý život? „Žít zdravě není jen o tom, čím se krmíme a čím se plníme, ale zdraví je i v tom, co všechno máme ve svém životě, jestli je nám dobře, jestli se usmíváme na svět, jestli ráno, když roztáhnu žaluzie, vidím svět a vidím slunce a mám tak neuvěřitelnou radost, že si to nikdo ani neumí představit,“ bleskově vyjmenovává a oči jí září.“ Vnímá vůbec reálný svět? Co zprávy, které na nás hrnou jednu špatnou zprávu za druhou? „Zprávy? I když nejsou úplně pozitivní, tak se nad nimi usměji a řeknu sama sobě: Já to zvládnu! Klídek! Já to vyřeším. A vyřešila jsem. Nic není tragédie. Opravdu. Jen je třeba si zachovat totální klid.“
Recept na spokojený život
Yvetta Blanarovičová bude hostem úžasné akce s názvem Den, kdy se budu mít ráda. Akce, která se v nás snaží probouzet vedle sebeúcty, sebedůvěry a sebelásky také ženství. Recept na spokojený život už jsme od ní dostali. Pro jistotu jej ještě zopakovala jinými slovy. „To je velmi jednoduché – být zdravá, šťastná a milovaná.“ A recept na to být „Ženou“? „Někdo říká, že celá společnosti je postavená naruby. Ženy – hledačky partnerských vztahů – si čtou knihy, jak být šťastné a zadané, jak těm hodným, pokud se nestanou potvorami, zbydou jen oči pro pláč, atd.  Co s chlapem první den, co druhý, co třetí… Jak mu nevařit, neprat, čekat na dárečky, nic mu nekupovat, rozebírají účinnost na kávě v kavárně, v kině, s kamarádkami na baru a tak dále. Točí se o tom filmy, časopisy do nás hustí, že nejdražší kabelky, boty, šaty, šperky nám dodají sebevědomí, a přitom, když mluvíte s mladým nebo starým zdravě smýšlejícím mužem, tedy s Mužem s velkým M, tak se přizná, že je mu tohle úplně jedno. Protože ten pravý Muž ve vašem životě vás bere takovou, jaká jste, a stejně v důsledku přemýšlí, co je pod, než nad. Láska a cit, něha a trpělivost, sebevědomí a vzácná úcta vás prostě v tom životě vedou.“

Předávejte laskavost svým dětem
Úplně na závěr populární herečka a zpěvačka vyslovila své poselství. „Pamatujte, že je nutné komunikovat. Hlavně s 18.-20.letými. Povídat si s nimi o životě. O správně nastavených prioritách. Budovat v nich  sebevědomí a sociální empatii. Mluvit s nimi o zákonech přírody. To je ten výše zmíněný motýlí efekt. Když svou laskavost předám byť jen jedinému dobrému člověku, vím, že on tu svou laskavost a něhu pošle dál. A to je smysl lidského bytí!“

Foto: Oficiální facebook Yvetty Blanarovičové

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account