Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 6. 11. 2019
Líbí se mi

Rituály mapují důležité etapy našeho života. Od narození ke smrti, říká Tamara Melissa

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 6. 11. 2019
Líbí se mi
Rituály mapují důležité etapy našeho života. Od narození ke smrti, říká Tamara Melissa

Rituály mapují důležité etapy našeho života. Od narození ke smrti, říká Tamara Melissa

Již 19 let inspiruje Tamara Melissa ženy na jejich cestě k ženskosti. Jak sama říká, probouzí v nich svobodu, sebepřijetí, sebedůvěru a ženskou sílu. Cesta ženy může být někdy trnitá, ale důležité je naučit se přijímat vše s pokorou. Důležitou součástí jejího života jsou rituály. V rozhovoru jsme si povídaly nejen o nich, ale také o životě a smrti.

Tamaro, co pro vás znamenají rituály?

Rituály jsou pro mě přitakáním životu. Zastavením se a uznáním proměny. Smířením se s minulostí a otevření brány pro to nové. Pomáhají porozumět vývojovým fázím koloběhu života a smrti, hojit rány a přijímat dary bolesti.

Jakým konkrétním rituálům se věnujete?

Provázím rituály, které mapují všechna důležitá zastavení lidského života, počínaje naším zrozením a konče naší smrtí. Stěžejní okamžiky našich životů nám buď protékají mezi prsty, nebo způsobují mnohá niterná zranění. Ty pak beru do rituální práce, ve které se v alchymickém procesu, v němž jsou zúčastněny všechny složky člověka, vše hojí a proměňuje v požehnání. Zároveň se skrze tento proces učíme, jak zdravě a plně procházet dalšími přechodovými prahy, které nám život přirozeně přináší.

Jaká témata se ženami nejčastěji řešíte?

Člověka jako takového z velké části definuje vztah, protože se zrcadlíme jeden ve druhém, a tím také poznáváme sami sebe. Vztah k ostatním a sám k sobě je širým oceánem, který nás stále vábí k prozkoumávání, a učíme se plout na jeho často rozbouřených vodách. Velmi často tedy ženy i muži přicházejí se vztahovými otázkami a mnoha rozmanitými traumaty, ale také s tématy vnitřního naplnění, smyslu života a jeho přesahu.

Chodí za vámi i mladé dívky?

Přicházejí ke mně ženy všech věkových kategorií, mezi nimi i mladé dívky, které hledají navigaci v dnešním informačním chaosu. Čelí velkým tlakům z různých stran a často ztrácejí samy sebe.

Pořádáte rituály ohledně menstruace či porodů?

Mladé dívky, které prožívají čas své první menstruace, velmi ráda provázím Rituálem první menstruace neboli zasvěcením do ženskosti. Je to nádherný rituál, na který si dívka zve ženy z rodiny a přítelkyně a který je zlomový i pro dívčinu maminku.

Pro dospělé ženy všeho věku, které tímto rituálem neměly šanci projít, pořádám každý rok speciální rituál Měsíční chýše – dosycení iniciace do ženskosti a léčení vztahu k menstruaci, který hojí veškerá ženská zranění, jež se udála od času první menstruace doposud. Je to jeden z nejsilnějších rituálů, kterým provázím, trvá 3 dny a 3 noci.

Nastávající maminky mohou se mnou krátce před porodem projít tzv. Porodní rituál, během kterého se jejich tělo, duše i duch připraví na zrození miminka a dostane se jim velké podpory a nádherného uctění v kruhu žen.

V čem mohou rituály konkrétně pomoci, jaký mají obecně význam?

Ukotvují člověka v sobě sama, rozvíjejí jeho potenciál, moudrost, spiritualitu a osvobozují ho. Zároveň ho jako individuum propojují se širším společenstvím, s jeho kořeny a rozšiřují jeho vědomí. Pracují s kolektivním nevědomím, které má, spolu s již zmíněným rozšířeným vědomím, obrovský vliv na celý planetární systém. Dávají prožitek jednoty s veškerenstvem, skrze něhož člověk mění vztah nejen k sobě sama, ale ke všemu živoucímu. Jsou nadějí v této zlomové době.

Co pro vás znamená být ženou? 

Obrovskou zodpovědnost za své myšlení, cítění, konání, vyzařování. Za každé slovo, které a jak vyřknu, za každý pohyb, který učiním. Neboť v souladu s tím, co nás přesahuje, tvoříme všechny roviny toho, čím jsme a co nás obklopuje. Zároveň obrovskou lehkost tím vším tančit.

Co vás aktuálně čeká ve vašem projektu, který teď v listopadu chystáte?

Listopad je vždy naplněn tématy menopauzy a smrti. Raduji se, že letos se o téma menopauzy zvedl velký zájem, a tak přidám ještě jeden víkendový rituál.

5. listopadu provázím v Praze večerním rituálem Smíření se smrtí, který pomáhá vyrovnat se ztrátou našich milovaných, ale i nenarozených dětí. Je vždy otevřen ženám i mužům

Jedna z mých milých klientek pořádá v Ostravě  8. –10 . listopadu K smrti dobrý festival, první svého druhu u nás, v jehož rámci budu provázet dvěma rituály Rozloučení s nenarozenými dětmi a závěrečným rituálem Smíření se smrtí. Jsem za to velmi vděčná, že tolik obávané téma smrti se konečně dostává trochu více do popředí zájmu širší veřejnosti. Poté, co jsem v Indii a Švédsku absolvovala dvouletý výcvik Conscious Birthing and Dying u Jacqueline Maria Longstaff, provázím již deset let rituály smrti, které jsou, ač to zní paradoxně, velmi oživující. Slovy jedné z účastnic: „Rituál smrti byl nejdůležitějším dnem mého života. Díky němu jsem pochopila, co je to život a začala skutečně žít.“ Nejbližší víkendový bude v lednu.

 

Jaké máte plány do budoucna?

Na jaře 2020 otevírám další běh Dvouletého cyklu transformačních rituálů Cesta Ženy, který provází na Cestě životem od zrození ke smrti a rituálně uctívá důležité okamžiky života, ale i léčí zranění, která většina z nás na své Cestě utržila, a proměňuje je v požehnání. 

A na podzim 2020 otevřu lektorský výcvik pro ženy, které si přejí provázet těmito rituály, neboť si přeji, aby byly dostupné všem, kteří po nich volají, aby se staly nedílnou součástí našich životů.

A pak mám mnoho dalších snů, které se postupně zrozují v ten pravý čas.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Pawlii
Pawlii 2. 9. 2020

Kdo nevyzkouší, nepochopí

Odpovědět
Pawlii
Pawlii 2. 9. 2020

Tamarku miluji. Nejen, že vede ty neskutečné rituály, ale také dělá skvělé masáže. Jen jsem ji tu teď viděla a četla rozhovor, hned mám chuť s ní opět na sobě pracovat.

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 8. 4. 2020

super

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 5. 4. 2020

Odpovědět
Ovace
Ovace 5. 4. 2020

krásně napsáno

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 367
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.