Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 13. 5. 2020
Líbí se mi

Radost z práce spolehlivě vykompenzuje všechny obtíže, říká Petra, která peče tradiční perníčky

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 13. 5. 2020
Líbí se mi
Radost z práce spolehlivě vykompenzuje všechny obtíže, říká Petra, která peče tradiční perníčky

Radost z práce spolehlivě vykompenzuje všechny obtíže, říká Petra, která peče tradiční perníčky

Petra a její kluci. Petra a její perníčky. Je to zhruba rok, co se na trhu začaly objevovat Milovské perníčky. Chvíli potom také Milovské pralinky. Napřed na trzích, jarmarcích a lokálních akcích. Poté, prostřednictvím e-shopu, našly cestu k zákazníkům po celé zemi. Firemní akce, slavnostní rauty, svatby. To jsou jen některé příležitosti, kde perníčky a pralinky od Petry Kovaříkové zdobí stoly.

Jak se vlastně dostala k pečení perníčků a jak mladá maminka zvládá podnikání se dvěma malými kluky?

Petro, kudy vedla cesta z velkého města k pečení na Vysočině?

Mohl by to být vlastně příběh návratu. K rodině, ke kořenům, do rodného kraje. Vystudovala jsem pedagogickou fakultu UHK a v Hradci Králové jsem dlouho také žila a působila pracovně. Jako lektorka anglického a českého jazyka, tlumočnice, simultánní tlumočnice apod. Vždy jsem ráda jezdila zpět na Vysočinu, odkud pocházím. Až mi po letech došlo, že mám potřebu se vrátit k nám. Doma jsem nakonec založila rodinu a poté, na mateřské dovolené, i Milovské perníčky.

Kdy přišel rozhodující okamžik, který definitivně rozhodl, že do toho půjdete? Vzpomenete si, co vás přesvědčilo?

Určitě to byly reakce rodiny a přátel na mé první pokusy v cukrářském oboru. Byly tak pozitivní a povzbudivé, že jsem se rozhodla udělat z koníčka profesi, tedy prozatím. Duší jsem asi stále kantorka, učení a práce s dětmi mě baví. To je poslání. Ale Milovské perníčky, to je nadšení a radost. Doslova.

Nebudeme si nalhávat, že podnikat s malými dětmi je snadné. Jak se vám daří zorganizovat si den?

Někdy těžko. Mám dva syny ve věku 4,5 a 1,5 roku. Není jednoduché vše skloubit, ale mám kolem sebe skvělé lidi – mého muže, rodiče, přátele. Samozřejmě když den nestačí, pracuje se i v noci. Některé věci už bylo nutné delegovat – máme například vynikající specialistku na výrobu pralinek, skvělou pekařku a úžasnou marketérku. Navíc kluci jsou také mými velkými pomocníky.

S čím se při běžné denní činnosti spojené s perníčky a pralinkami musíte „prát“ a co je naopak radost?

Nejnáročnější je asi množství nepředvídaných situací a s tím spojené improvizace, když jsou s vámi stále dva kloučci. To je někdy trochu zátěžová zkouška… Ale radost z výsledku a pozitivní reakce našich zákazníků to bohatě vykompenzují. I samotný proces pečení a zdobení je pro mě ohromně naplňující. Asi se ve mně ozývá rodinná tradice výtvarné tvorby a potřeba vytvořit něco pěkného.

Jak se „narodila“ pralinka?

Náhodou. Vlastně jako všechno, co se časem ukáže jako dobré a hodnotné. Když se věnujete pečení, zdobíte, vymýšlíte nové tvary, recepty a možnosti, nápad jednoduše přijde. Ale od nápadu je ještě dlouhá cesta k realizaci. Přemýšlení, zkoušení, hledání dokonalé konzistence i chuti. Sledování, co s pralinkou udělá vzduch, chlad, teplo. Upřímně, dost se divím, že ještě dopnu kalhoty Snědla jsem opravdu hodně kousků, než jsem byla s pralinkou spokojená. Potom šel koloběh stejně, jako s perníčkem. Ochutnávali přátelé, rodiče, lidé na trzích a akcích, kam jsme jezdili. Úspěch byl v podstatě okamžitý. Tak jsme postupně přidávali různé varianty a příchutě a stále pracujeme na zlepšení této lahůdky. Je skutečně unikátní, s obdobnou recepturou jsem se ještě nikde nesetkala.

Který z vašich produktů je nejoblíbenější?

Mezi nejoblíbenější produkty patří naše, rovněž jedinečné, marcipánové perníčky. Podobně jako u ostatních výrobků klademe velký důraz, kromě kvality a surovin, na vzhled. Vyplácí se to. A pak samozřejmě pralinky. Ty si získaly své příznivce velice rychle.

Co byste chtěla dělat dál? Máte plány?

Plánů máme mnoho. Momentálně jsme již začali pracovat na tom největším z nich, a to je naše vlastní kavárna a pralinkové studio. Pokud se vše podaří, rádi bychom otevřeli už tuto letní sezónu. Máme sídlo přímo v srdci Vysočiny, kde také naše produkty vyrábíme. Všem milým kolemjdoucím, i jedoucím, bychom s velkou hrdostí a láskou uvařili kávu a nechali pocítit kouzlo, vůni a atmosféru perníčků a pralinek.

Co je pro vás v životě nejdůležitější?

Ráda bych předala svým synům lásku k umění, řemeslu a k poctivé práci. To, že je důležité něco umět, být prospěšný nejen sám sobě. A také to, že je důležité mít vztah ke krajině, kde žijí, k lidem v ní. Snad se mi to podaří.

Foto: archiv Petry Kovaříkové

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
JanouskovaB27
JanouskovaB27 29. 9. 2020

Nádhera moc šikovná

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 18. 9. 2020

Bezva, smekám před paní Petrou

Odpovědět
lenin
lenin 13. 9. 2020

Tak to je pochvala

Odpovědět
Marcela Soukupová - Koláčové dobroty

Nádhera, klobouk dolů...

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 5. 7. 2020

velmi hezké

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 366
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.