Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 6. 8. 2019
Líbí se mi

Pomáháme znevýhodněným dětem, říká manželka zakladatele organizace Chance 4 Children

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 6. 8. 2019
Líbí se mi
Pomáháme znevýhodněným dětem, říká manželka zakladatele organizace Chance 4 Children

Pomáháme znevýhodněným dětem, říká manželka zakladatele organizace Chance 4 Children

Pomoci není nikdy dost, a tím více, pokud se jedná o malé či bezbranné děti. Před 22 lety vzniklo sdružení, kterému se dosud podařilo získat neuvěřitelných více než 850 miliónů korun. Peníze putovaly na pomoc znevýhodněným a hospitalizovaným dětem. V čem spočívá pomoc a jaké aktivity sdružení nabízí? Zeptali jsme se manželky zakladatele organizace, paní Markéty Franke.

Kdo byl zakladatelem sdružení a co je hlavním záměrem?

V roce 1996 přijel Manfred Franke, zakladatel Chance 4 Children, do Česka kvůli obchodu. Pracoval v hudebním průmyslu a přivezl s sebou i svých 5 dětí. Rodina bydlela předtím v různých částech světa a často se stěhovala. Všichni rodinní příslušníci byli velmi humánní. I s dětmi jednou navštívili Dětský domov Ledce, který byl kousek od jejich tehdejšího bydliště. Udělali společně pro děti pár veselých vystoupení, která měla velký úspěch. Vedení domova se obrátilo na Manfreda, zda by mohl pomoci i jinak, a tak Manfred nastartoval své bohaté obchodní kontakty a - celé to začalo.

Jaké projekty a aktivity sdružení poskytuje? 

Na začátku byl projekt s názvem „Robin Hood“. Poté se postupně aktivity rozšiřovaly. Dodnes využíváme příležitostí a kontaktů k tomu, abychom dětským domovům umožnili ušetřit rozpočty, kdy dětem dodáváme například kvalitní nové ošacení a obuv přímo od výrobců.

Po několika letech ale bylo zřejmé, že pomoc není pouze o materiálnu. Proto v roce 2002 vznikl projekt „Odrazový můstek k životu”. Naši učitelé docházejí do dětských domovů a vedou nejrůznější kroužky a aktivity. Tyto pomáhají dětem najít cestu, kterou by se chtěly v budoucnu vydat, a také získat návyky a zkušenosti do dospělosti. Současně s tím program zahrnuje „propojení“ dětí z dětských domovů a seniorů v domovech důchodců.

Náš třetí dlouhodobý projekt nese název „Doktor Klaun“. Naši klauni navštěvují děti v nemocnicích a léčí nejen úsměvem, ale také zaškolují personál nemocnic v technikách a hrách, které pomáhají dětem i rodičům lépe zvládat stres v nemocnici.

Jakým dětem konkrétně pomáháte a v čem vidíte největší smysl?

Pomáháme dětem, které se ocitly ve znevýhodněné situaci. Buď jsou nemocné a tráví dlouhé týdny v nemocnici, anebo jsou z dětských domovů. Snažíme se pomoci také mladým lidem, kteří již opustili brány dětského domova.

Jak se mohou zapojit lidé, kteří chtějí pomoci?

Samozřejmě nejpraktičtější je pro nás finanční podpora: individuální nebo začleněná do programů společenské odpovědnosti ve firmách. Oceníme také kontakty a nápady. Uvítáme v našich řadách další dobrovolné mentory (ty zatím získáváme díky profesionálním konexím), hledáme budoucí Doktory Klauny, kteří by po zaškolení mohli doplnit naše týmy.

 Co pro vás znamená rodina?

Rodina je pro mě vším. Jsme všichni pracovně aktivní, ale přesto se mi podařilo vychovat 4 úžasné děti, které už dnes mají své vlastní životy. S manželem (Manfred Franke) jsme se potkali před sedmi lety. Oba máme děti z předchozích vztahů a stala se z nás opravdu velká rodina, která drží pohromadě.

Jaká je vaše role v organizaci?

Máme profesionální projektové managery pro každý z našich programů. Moje role je metodická. To znamená, že pomáhám s organizací našich aktivit a získáváním finančních zdrojů pro sdružení. Srdcovou záležitostí je pro mě program „Odrazový můstek k životu“, kde se cítím být metodikem i strůjcem mentoringových aktivit.

Sama mentoruji jednu dívku a jednoho mladého muže z dětského domova v Žatci, a to již druhým rokem a je to nezaplatitelná zkušenost.

Formálně jsem předsedkyní správní rady Nadačního fondu Chance 4 Children – tzn. dohlížím na finanční kondici a udržitelnost našich aktivit.

Sladění všech těchto aktivit s mým profesním životem (jsem spolumajitelkou technologického startupu) není jednoduché, hlavně z časových důvodů, na druhou stranu mi připadá velmi obohacující využívat synergie obchodní a neziskové sféry.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 8. 4. 2020

super

Odpovědět
Luu2
Luu2 31. 3. 2020

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 4. 1. 2020

taková pomoc je moc důležitá

Odpovědět
Toša
Toša 23. 9. 2019

Klobouk dolů

Odpovědět
dondova
dondova 6. 9. 2019

zásluha

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 509
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.