Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 12. 2. 2021
Líbí se mi

Po čem ženy touží, a muži o tom nemají ani ponětí, pohledem vztahové koučky

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 12. 2. 2021
Líbí se mi
Po čem ženy touží, a muži o tom nemají ani ponětí, pohledem vztahové koučky

Po čem ženy touží, a muži o tom nemají ani ponětí, pohledem vztahové koučky

Valentýn neboli svátek všech zamilovaných se blíží a většina z nás očekává od své drahé polovičky alespoň malý dáreček nebo romantickou večeři. Jenže jak už to tak bývá, žena míní, muži mění. Ale možná je to jen tím, že ženy chtějí, ale muži nevědí co.

Některé z nás očekávají od muže maximum romantiky, protože to považují za vyjádření míry jeho lásky a mají vysoká očekávání. A pak mohou být zklamané, že si pro ně nepřipravil nic extra, nebo nedostaly dostatečně dobrý dárek. Prostě ženy tento svátek milují a muži se ho obvykle děsí, že se zase své drahé polovičce nezavděčí. Na toto téma jsem oslovila vztahovou koučkou Moniku Trčkovou, která s tím má ze své praxe bohaté zkušenosti.

Moniko, asi každá žena se ocitla v podobné situaci. Očekávání versus realita. Co děláme špatně?

S tímto problémem mezi partnery obecně se setkávám velmi často. My ženy více sníme a představujeme si, jak by určité věci nebo situace měly vypadat. Jenže muži nám do hlavy nevidí. A nejde pouze o dárky, ale třeba o to, že nám nenapíše. Hypnotizujete telefon a v duchu mu „nadáváte“, že na vás kašle. Ale přitom on ani neví, že o to stojíte. Takže moje rada je jednoduchá, když něco chcete, řekněte mu to. Řekněte mu, co je pro vás důležité, aby dělal, abyste se vy cítila milovaná. Nejde o to říkat mu všechna vaše očekávání, která na něj máte, ale sama pro sebe si vnitřně rozmyslet, co skutečně potřebujete, abyste se cítila dobře.

Takže hlavní problém je především v komunikaci?

Ano, to vám už dnes řekne každý. Bez komunikace nemůžeme zažívat skutečné spojení s tím druhým. Každý jsme jiný, prošli jsme jinou výchovou, máme jiné standardy, způsoby fungování, jiné jazyky lásky. Bez toho abychom si vzájemně upřímně řekli, jak to každý máme a toho druhého s tím přijali a zároveň se snažili vycházet vstříc jeho skutečným potřebám, to nemůže fungovat.

Komunikace může buď nastartovat správný vztah, nebo ho naopak zcela zničit. Když se s někým seznámíme a vidíme daného muže poprvé, nebo podruhé, často se stydíme vyjádřit, co chceme, co potřebujeme. Je to přirozené a obvykle je to vzájemné. Ovšem právě náš strach často brzdí rozjezd tohoto vztahu, naše zdrženlivost ho může odradit a vytvořit určitá nedorozumění. Na druhou stranu, nejde tu o to, že bez obalu a rovnou komunikuji všechno, co chci, očekávám a potřebuji.  To může druhou stranu zahltit a odradit od toho, aby to chtěl dělat. Nezapomeňte, že všechno je dohoda – ne diktát jedné strany.

A pak je tady také problém v tom, že si navzájem nerozumíme, nerozumíme opačnému pohlaví. Muž funguje jinak. Žena funguje jinak. Muž potřebuje informace sdělit určitým způsobem, aby je pochopil, my ženy také potřebujeme v komunikaci něco jiného. Měly bychom vědět, co chlapa motivuje k tomu, aby pro nás chtěl něco dělat a muži by zase měli vědět, co mají pro nás dělat, abychom se cítily v bezpečí a milované.

Takže z mého pohledu, správné partnerské komunikaci předchází pochopení, jak funguje opačné pohlaví. K hledání tohoto pochopení bych chtěla všechny povzbudit.

 

Jak tedy můžeme své potřeby správně vyjádřit? Není to snadné, když k tomu přičteme tu nervozitu například při seznamování na prvních schůzkách...

Jak jsem již zmiňovala výše – nejdříve si musíme naše hlavní potřeby ujasnit pro sebe a komunikovat svému muži to, co je skutečně důležité. Není možné na něj denně házet desítky požadavků a očekávání. Jsou jednak potřeby vnitřní (co potřebuji, abych se cítila bezpečně a milovaná) a potom potřeby vnější, související s denním chodem vztahu. Často se ale prolínají. Vnitřní potřeby můžeme například odvodit z 5 jazyků lásky, knihy, kterou doporučuji každému přečíst.

Víte, jaký je váš  jazyk lásky? A ví to váš partner? Jsou to například slova ujištění (mám tě rád, jsi moje jediná), nebo sdílení společného času (váš muž je s vámi rád a rád s vámi plánuje aktivity), nebo jsou to dary, které vám nosí? Pokud je můj jazyk lásky sdílení společného času a pro mého muže nošení dárků, tady se míjíme a já se můžu cítit nemilovaná. Jeho dary nebudu patřičně oceňovat, z čehož bude frustrovaný zase on. Z mé zkušenosti, pokud jsou naplňovány potřeby vnitřní, funguje lépe důvěra a komunikace a tím pádem i spolupráce při naplňování potřeb vnějších (jako například pomoc v domácnosti, s dětmi, atd..).

 

Máte nějaké „fígle“, jak bychom se tedy my ženy měly obecně chovat, aby muž poznal, co vlastně chceme a my zase naopak věděly, co on očekává od nás?

No, to je právě to. On to většinou nepozná, pokud mu to neřekneme. Nastavte svou mysl ne na komunikaci potřeby, ale na výsledek, jakého chcete dosáhnout. Nelze tedy uvažovat jen stylem: „já chci“, ale proč to také může být dobré pro toho druhého. A co můžete být pro něj dobrého na tom, že vám bude pomáhat vynášet koš? Třeba to, že budete méně ve stresu. Ušetříte čas a dáte děti dříve spát a budete mít čas na něj…

Důležité je vždy vyzdvihnout to pozitivní. Ne stále něco vyčítat a obviňovat, ale naopak svého partnera pochválit třeba za nějakou drobnost. I muži potřebují vědět, co dělají dobře, a že něco vůbec dělají dobře. My ženy máme dar empatie, ovšem často jej využíváme u ostatních lidí a na partnera nám už nezbyde. Chovejte se k němu tak, jak chcete, aby se choval on k vám. Zní to možná jako klišé, ale je to velmi účinné.

A hlavně dejte mu prostor, aby také on vyjádřil své pocity a potřeby. Muži často nejsou tak otevření a nechtějí nic rozebírat, jak my ženy. Ovšem pokud se ho zeptáte napřímo, určitě vám odpoví a navíc ocení, že se o to také zajímáte.

Takže abychom se ještě vrátily k Valentýnu, když chci od muže nějaký hodně romantický dárek, mám si o něj říci?

Pojďme vycházet z toho, že nepoměřujme hloubku mužovi lásky podle toho, jak hodně se přiblížil vašim romantickým očekáváním. Někteří muži na to nemají, aby z vašich náznaků poznali, co chcete, nebo aby měsíc dopředu připravovali romantické překvapení. Pojďme měřit jeho lásku podle toho, jak moc ho dělá šťastným, když vy jste šťastná.

Některým mužům to musíme přímo říct, některým stačí naznačit a někteří to vezmou jako misi a sami se tomu věnují a připraví něco krásného. Ať je to jakákoli varianta, pokud vidíte, že se snaží, chce to pro vás dělat a pak si užívá, když vidí vaše rozzářené oči a cítí se jako král, že se mu podařilo vás učinit šťastnou, tak si buďte jistá, že vás má rád! 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Svata
Svata 10. 4. 2021

Odpovědět
kokoška pastuší tobolka

Ano, je nejlepší si přímo říci o konkrétní věc. Ale mnohem jednodušší je, koupit si ji sama. Vyhneme se zbytečným komentářům.

Odpovědět
avatar
Lenka Zavorkova 16. 2. 2021

Vždy říkám, co chci.Muž má nějakou zvláštní potřebu to brát jako kvíz...Mluvím jasně a zřetelně.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 13. 2. 2021

snažím se manželovi říkat, po čem toužím

Odpovědět
sipeji
sipeji 13. 2. 2021

opravdu velmi trefné

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 13. 2. 2021

souhlasím

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 433
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.