Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 8. 4. 2021
Líbí se mi

Nepřestává mě udivovat, co vše se dnes vymýšlí ohledně porodů, říká gynekoložka

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 8. 4. 2021
Líbí se mi
Nepřestává mě udivovat, co vše se dnes vymýšlí ohledně porodů, říká gynekoložka

Nepřestává mě udivovat, co vše se dnes vymýšlí ohledně porodů, říká gynekoložka

Že chce být lékařkou, věděla MUDr. Klára Braunová již od dětství. Nakonec si vybrala gynekologii – a rozhodně nelituje. Co ji v praxi dokáže překvapit a jak se dívá na stoupající počet neplodných párů?

Proč jste se rozhodla pro profesi lékařky-gynekoložky?

Od dětství jsem snila o tom, že budu studovat medicínu a věnovat se chirurgickému oboru. Velká chirurgie ovšem pro ženu-lékařku moc není, a tak jsem nakonec zvolila fyzicky méně náročný obor.

Co vás za dobu vaší praxe nejvíce překvapilo?

Překvapuje mě neustále, co se vše vymýšlí ohledně porodů. Ve většině případů se jedná o radostný okamžik, kdy si rodina domů odnáší zdravé dítě, pobyt v nemocnici je krátký, a navíc dnes již velká část porodnic nabízí opravdu hezké prostředí. 

Péče o těhotné a v porodnicích u nás patří ke světové špičce. I tak někteří aktivisté svými názory vrací porodnictví o několik desítek let zpět.

Podle statistik v posledních letech stoupá počet neplodných párů. Čemu tuto skutečnost přisuzujete?

Nejdříve je třeba si ujasnit, kdy lze pár vlastně nazvat neplodným. Velmi často se mi stává, že do ordinace přijde žena, která před dvěma měsíci vysadila hormonální antikoncepci a již se dožaduje všemožných vyšetření „proč jim to doma nejde“.

Za neplodný pár se považuje ten, který při pohlavním styku cca dvakrát až třikrát týdně do jednoho roku neotěhotní. Udává se, že příčina neplodnosti je asi tak z poloviny u žen a z 30 procent u mužů. U 20 procent párů může být příčina u obou partnerů.

U žen je příčina nejčastěji na úrovni vaječníků, kdy nedochází k ovulaci. Dále může být příčina tzv. tubární, kdy nejsou průchodné vejcovody. A u některých pacientek se příčina prostě nezjistí. 

A jaké tedy doporučujete řešení, pokud za vámi přijde žena s problémem, že nemůže otěhotnět?

Pokud pár přijde do ordinace pro radu, proč nemohou otěhotnět, vždy je nejlépe začít od těch nejjednodušších postupů. U ženy to znamená sledovat menstruační cyklus, vyšetřit hormonální profil nebo takzvaný Anti-Müllerian hormon. U muže se pak doporučuje vyšetřit spermiogram.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Duch
Duch 21. 8. 2021

Ahoj zlato , nikdy se nezlobte, viděl jsem váš profil zde na http://www.stastnezeny.cz a měl jsem z toho velkou radost, opravdu bych vás chtěl znát více a budu velmi rád, když mi sem můžete napsat na moji soukromou e -mailovou adresu abych vám o sobě mohl říct více, emerylarson03@gmail.com Zde je moje soukromá e -mailová adresa

Odpovědět
avatar
Lenka Zavorkova 12. 4. 2021

Také jsem byla v šoku, když mi před porodem dávali v porodnici papíry, ať si popíšu, co chci u podoru...Takový ten porodní plán...Já odvětila,že chci porodit a jít domů.

Odpovědět
lenin
lenin 9. 4. 2021

Jsem zásadně pro klasiku, porodnice s odborníky.

Odpovědět
avatar

Třeba zde se najde odpověď na otázku: https://www.uclan.ac.uk/news/world-first-study-links-birth-interventions-and-long-term-childhood-illness

Odpovědět
avatar
Blanka Rybková 10. 4. 2021

Jestli tomu správně rozumím, já mám za sebou urgentní císařský řez, tedy jsem měla podle vás raději dceru nechat zemřít, vzhledem k tomu jaký byl problém, tak bych zemřela taky.

Kahomar
Kahomar 8. 4. 2021

dělá se z toho velká věda , je fajn, že může být u porodu i otec, ale jinak porodní plány mi přijdou již přes čáru, za nás se říkalo: "když to šlo dovnitř, půjde to i ven", což ve výsledku byla pravda . Jo a rodila jsem tedy 3x.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 9. 4. 2021

tak s domácími porody taky nesouhlasím... je potřeba mít u sebe opravdu lékaře, kdyby se něco pokazilo

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 289
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.