Vaginální infekce jsou velmi častým důvodem návštěvy gynekologické ordinace. Proč jimi některé ženy trpí celý život opakovaně, zatímco jiné toto trápení nepotká? A jak můžeme nepříjemným potížím předcházet? Na tyto a další otázky odpovídá gynekoložka MUDr. Klára Braunová.
Přistupují podle vás ženy dnes k intimní hygieně zodpovědněji než dříve?
Asi se to nedá úplně přesně říci. Existuje skupina žen, která ví, že intimní hygiena je důležitá a je potřeba se starat i o tyto partie. Další skupina žen to s hygienou přehání, což není dobře, nebo naopak na ni nedbá, a to také není dobře. Všeho s mírou.
Máte pocit, že je mezi ženami dostatečné povědomí o intimní hygieně než dříve, nebo je to stále tabu, o kterém společnost příliš nemluví?
Řekla bych, že v této oblasti je stále ještě velká rezerva. Dobré návyky je potřeba u žen budovat již od dětství. Jak se říká, co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Uvidíme, co přinesou zvyky dnešní mládeže.
Občas se objeví názor, že prostředky intimní hygieny pro ženy jsou spíše marketingovým trikem a ve skutečnosti je nepotřebujeme. Co si o tomto názoru myslíte?
Nehledejme v tom velkou vědu. Intimní mýdla minimálně obsahují látky, které citlivou pokožku uklidňují a hlavně mají nebo měla by mít upravené pH, které je právě pro intimní partie specifické svojí kyselostí. Nemyslím si, že v růžovém mýdlu ze supermarketu najdete nějakou z těchto vlastností.
Patří vaginální infekce k nejčastějším problémům, které ženy se svým lékařem řeší?
Neřekla bych k nejčastějším, ale několikrát denně se s pacientkou řešící výtoky či různý druh dyskomfortu setkám. Některé ženy infekci mají jen několikrát v životě a vlastně ani nevědí, jak taková infekce může potrápit. Jiné ženy infekcemi trpí pravidelně.
Dá se vypozorovat „sezonalita“ ve výskytu vaginálních infekcí? Například vyšší výskyt během letních měsíců, během období, kdy lidé častěji berou antibiotika apod.
Sezonalita u těchto infekcí moc není, ten kdo na ně trpí, tak nezáleží na ročním období. S koupáním v bazénech či vířivkách infekce souviset může, vzhledem k vhodným podmínkám pro množení různých patogenů v těchto místech.
Některé pacientky mají k infekcím predispozice. Jsou to ženy, které trpí cukrovkou, těhotné, ženy užívající hormonální antikoncepci s vyšším obsahem estrogenů nebo ženy užívající jiné léky, například kortikoidy nebo antibiotika.
U jakých problémů by měla žena zpozornět a vyhledat lékařskou pomoc, protože se může jednat o příznaky infekce?
Pokud žena sleduje dyskomfort a mění se charakter příznaků, ať už je to barva či zápach výtoku, a přidruží se bolesti v podbřišku, pak je čas navštívit odborníka.
Čím ženy „nahrávají“ vzniku vaginální infekce? A jak je možné, že některé projdou životem, aniž by se s tímto problémem prakticky setkaly, zatímco jiným se infekce opakovaně vrací?
Právě ony predispozice v podobě různých dědičných či získaných onemocnění mohou narušit celkovou rovnováhu vaginální mikroflóry. Z faktorů, které ženy mohou ovlivnit, patří hygienické návyky, časté střídání partnerů apod. Ale zase, někdo má imunitní obranyschopnost silnější a někdo slabší.
Mohou ženy při prvních příznacích infekce problém řešit například s pomocí volně prodejných přípravků? Dokáží tyto přípravky předejít vzniku „velké“ infekce a zažehnat ji, pokud jsou užity při prvních příznacích?
Pokud žena při prvních příznacích nečeká na termín u lékaře a zakoupí nějaký z volně prodejných produktů, které doporučil lékař nebo lékárník, může předejít rozběhnutí infekce. V dnešní době již může najít řadu kvalitních produktů. Dobře fungují třeba ty na bázi stříbra. V případě, že jí tyto produkty nezaberou, je dobré se obrátit na gynekologa, který pak může předepsat antibiotika či antimykotika.
Musí nutně výtok znamenat problém?
Je třeba ženám vysvětlit, že výtok není jen patologický děj, a tudíž se nejedná o zánětlivé onemocnění. U žen v dospělém věku je jak výtok fyziologický, tak i výtok patologický. Některé ženy nesnesou vůbec žádný výtok, a proto obcházejí všechny možné gynekology.
Co byste vzkázala ženám s opakovanými infekcemi, máte pro ně nějakou radu?
Pokud žena trpí na vaginální infekce, pak by se měla snažit jejich vzniku předejít a dělat preventivní opatření, která jsou obecně známá: koupat se více ve sprše než ve vaně, vyhnout se vířivkám, nezůstávat v mokrých plavkách, používat intimní hygienu, preventivně se starat o vaginální mikroflóru a v případě prvních příznaků jakéhokoliv dyskomfortu užít nějaký podpůrný prostředek.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account