Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 20. 11. 2020
Líbí se mi

Miluji to, co dělám, a neřeším, jaký je den nebo kolik je hodin, říká lektorka jógy Klára Pokorná

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 20. 11. 2020
Líbí se mi
Miluji to, co dělám, a neřeším, jaký je den nebo kolik je hodin, říká lektorka jógy Klára Pokorná

Miluji to, co dělám, a neřeším, jaký je den nebo kolik je hodin, říká lektorka jógy Klára Pokorná

Miluje jógu, hudbu, stoje na rukou, jízdu na koni, skvělé jídlo a kávu. Ještě před několika lety si myslela, že jóga je vlastně nudné cvičení plné nedynamických pohybů a dýchání. Po úrazu kolene jí však pomohla s rehabilitací, jak tělesnou i duševní, a zaujala ji natolik, že ji sama začala vyučovat. Ve svém studiu i na sociálních sítích tak denně ukazuje lidem, že jóga je opravdu pro všechny, protože může být taková, jsou si ji uděláte: rychlá, pomalá, silová i meditační.

Kdy vznikla ve tvé hlavě myšlenka, že by ses jógou mohla živit?

Ze začátku to bylo vlastně jen o tom, že mi jóga pomohla po zranění kolene, ale ten nejlepší pocit byl po lekci, kdy jsem se cítila jako nová. Zlom přisel až ve chvíli kdy jsem se rozhodla jít na kurz jógy, ale stále jsem nemohla najít toho správného učitele - ten styl co by mě bavil. Pak jsem našla kurz jógy v Londýně, kde bylo několik lektoru, kteří mě bavili, měli znalosti a hlavně jejich lekce byly úplně jiné něž co jsme měli v ČR. Moje nadšení pro věc je známé ale rozhodně to nebylo od začátku o vydělávání peněz chtěla jsem sdílet s ostatními to, co mě baví a ono to začalo fungovat a já mám obrovskou radost z toho, že Yogagang lidi baví a pomáhá jim. Samozřejmě to od začátku tak nebylo. Spousta lidí si myslí, že jsem najednou učila 50 lidí na lekci a byla známá přes noc (směje se). Začínala jsem učit ve svém rodném městě, kde předsudky o tom, že jóga je jen pro babičky byla klasika a nebo, že jóga má být jen pomalá a hlavně vleže. V té době jsem učila jen individuální lekce, třeba pět denně a bylo to opravdu náročné. Díky workshopům na stoje na rukou jsem se dostala i do pražských studií, kde ale opět chodili 2-3 lidi na lekci a já jezdila z Litoměřic do Prahy na každou lekci. Věřila jsem, že se to jednou zlomí a najednou začalo chodit víc a víc lidí. Nejen ultra jógový nadšenci, ale i sportovci, mladí lidé. Začal je bavit můj styl, tak jako kdysi mě.

Bavil tě sport od malička?

Určitě. Bez sportu nemůžu být. Občas si říkám, že by bylo fajn se zastavit a třeba si přečíst knížku a nebo kouknout na Netflix, ale to u mě prostě nejde. Miluju pohyb a akci. Už jako malá jsem dělala snad všechny sporty. Bylo to určitě i díky tomu, že moji oba rodiče jsou sportovci. Díky za to samozřejmě. 

Měla z tebe být diplomatka. Jak reagovala tvoje rodina na změnu profese?

Mamka byla v pohodě, tátovi to ale chvíli trvalo. Pak pochopil, že by to, co dělám, mohlo fungovat a vydělávat peníze. Na druhou stranu musím říct, že ekonomické vzdělání se nikdy neztratí, protože pokud se chcete posunout z učitele jógy na to, že budujete svou vlastní značkou, tak k tomu potřebujete víc než kurz jógy. 

Jakou nejlepší radu jsi v začátcích podnikání dostala?

Vždycky se spoléhat jen sama na sebe a spolupracovat jen s těmi nejlepšími. 

Máš nějaký jógový vzor?

Už dlouho ne, ale nikdy jsem neměla potřebu být jako někdo jiný. Inspirují mě lidé, kteří jsou úspěšní a dělají, co je baví, nechodí do práce od pondělí do pátku a jejich život je jen sobota a neděle. Já miluju to, co dělám a neřeším, jaký je den a nebo kolik je hodin. 

Pro koho je jóga a kdo by se jí měl vyhnout?

Jóga je určitě pro všechny, jen je důležité najít si ten správný styl. Co já vidím, tak super flexibilní holky se snaží být ještě víc flexibilní, což není zdravé ani funkční. Pokud nemáte problém udělat provaz a nebo placku, opravdu není nutné dávat si nohu za hlavu, to z vás lepšího člověka neudělá. Na druhou stranu pro někoho, kdo je hodně ve stresu, zklidnění a protažení je ideální. V Yogagangu kombinujeme vše - dynamiku, flexibilitu a mobilitu. Prostě to, co tělo potřebuje. 

Když vidím tvoje dokonalé držení, stojek  a roznožek, mám pocit, že jóga je neuvěřitelně náročný sport. Je to tak? 

To moc děkuji, Luci. Roznožky jsou z gymnastiky, kterou jsem dělal od mala a stojky jsem trénovala víc než rok každý den, tak to bude možná trochu tím. Na józe je super, že si každý najde to, co ho baví a jak říkám: je jedno jak to bude vypadat, důležitý je pocit po! 

Můžu s jógou začít i doma? 

Určitě! Ted je ideální čas, všichni máme relativně dost času a jóga je to, co nám pomůže se zklidnit a přijít na jiné myšlenky. Na naší online platformě najdete všechno od plánu pro úplné začátečníky až po plán na stoje na rukou. Opravdu si každý najde to co mu vyhovuje. Můžete cvičit naše typické YG Flow plné nových pohybu, ale i trochu cardia a silového tréninku. Pokud budete potřebovat pomoct s výběrem, tak nám jen napište na IG @yogagangfam a my vám pomůžeme. 

Založila jsi platformu Yogagang, kde si lidé mohou pustit videa a čvičit podle nich. Co všechno tam najdou a jak to funguje?

Za 19.99 dolarů měsíčně dostane neomezený přístup k více než 100 cvičícím videím. Hlavní je samozřejmě jóga, ale najdete tam i silový trénink, cardio, bojová umění a nebo meditaci a zdravé recepty. Prostě vše co nás baví. 

Díky své práci jsi potkala mnoho inspirativních lidí. S kým na Yogagangu spolupracuješ? 

Celý tým je skvělý a bez nich by Yogagang nebyl tam kde je. Díky jim za to! Z trenérů bych určitě zmínila Tolju, který každému ukáže, že bojová umění jsou zábavná, náročná a hlavně pro každého.

Jaký je tvůj nejoblíbenější jógový cvik?

Stojka, ale nejlepší pocit je Sleeping pingeon. 

Jak sama nejraději relaxuješ?

Aktivně a ideálně někde mimo ČR. Takže surfové výlety jsou tím pravým relaxem. 

Co je tvůj největší koníček?

Moji dva koně! Teď jsou trochu ve stínu surfu, ale stále jsou číslem jedna a to od mých pěti let. 

Co nikdy nechybí v tvé kabelce cestou do práce?

Parfém, multilíčidlo a sluchátka AirPods.

V čem nejraději cvičíš?

Dlouhé legíny a sportovní podprsenka na konečnou shavasanu mikina s kapucí. 

Koho nejraději sleduješ na sociálních sítích?

Všechny pro surfers jako je @maya , @kai_lenny z lifestyle a travel @doyoutravel @katarina_mandarina a yoga @dylanwerneryoga @yogagangfam

Jaký byl tvůj rok 2020?

Plný změn, za které jsem ráda. Opustila jsem zajeté koleje, osamostatnila se a přesunula celý Yogagang na online, takže za mě rok 2020 celkem fajn. 

Máš nějaké životní motto?

Dělat všechno na 150% a nikdy se nevzdávat!

Foto: archiv

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Siraellen
Siraellen 21. 2. 2021

velmi inspirující

Odpovědět
JanečkaK
JanečkaK 15. 2. 2021

Odpovědět
dasenaK
dasenaK 16. 12. 2020

A tak to má být

Odpovědět
lemur
lemur 29. 11. 2020

Super.

Odpovědět
avatar
Lucie Janotová 29. 11. 2020

To mám opravdu radost, že se vám článek líbí

lenin
lenin 23. 11. 2020

Souhlas

Odpovědět
avatar
Lucie Janotová 29. 11. 2020

Klára je moc inspirativní holka

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 417
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.