Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Kristina|ŽENA s.r.o.
vloženo 23. 4. 2018
Líbí se mi

Měla jsem 31 kg a cítila jsem, jak na mě sahá smrt, říká otevřeně Míša o svém boji s anorexií

avatar
Kristina|ŽENA s.r.o.
vloženo 23. 4. 2018
Líbí se mi
Měla jsem 31 kg a cítila jsem, jak na mě sahá smrt, říká otevřeně Míša o svém boji s anorexií

Měla jsem 31 kg a cítila jsem, jak na mě sahá smrt, říká otevřeně Míša o svém boji s anorexií

Nejdříve se tváří jako dobrá kamarádka. Pak zákeřně zaútočí a představí se jako anorexie. Své o tom ví Míša, kterou tato nemoc málem dostihla. Trvalo dlouhých 25 let, než dokázala odhalit příčiny, pochopit, co se s ní děje a odpustit sama sobě. Anorexie u ní naplno propukla ve 13 letech, ale jak sama říká, její kořeny byly zapuštěny dlouho před tím, než slovo anorexie dostala jméno. Zhublá kila a pocity s tím spojené jsou jen důsledkem vnitřní nespokojenosti a nejistoty. Nejtěžší bitvu snad Míša vyhrála, ale bojuje dál. Mimo jiné svými knihami, kterými se snaží dělat osvětu.

S anorexií se v dnešní době potýká věková skupina dětí kolem 13 let a níže. Podle odborníků tato hranice stále klesá a rozhodně již nejde jen o "dívčí záležitost". Další ohroženou skupinou jsou naopak starší ženy po třicítce, co po dětech a například nešťastném manželství, hledají změnu a naději lepší budoucnosti ve štíhlé postavě.

Proč jsi měla potřebu být tolik štíhlá? Měla jsi nadváhu? Co byl důvod tvého pochybování o svém těle?

To je daleko složitější otázka. Protože anorexie je zákeřná choroba, která má mnoho příčin, ne pouze jedinou. Říkáš, co byl důvod pochybování o mém těle, ale člověka s anorexií provázejí pochybnosti i o sobě samotném, nejen o fyzickém těle. U mě bylo zásadní nízké sebevědomí. A to můžeme jít téměř do plenek a hledat příčiny, proč jsem měla nízké sebevědomí. Pak stačí, že má někdo nehezké poznámky na vaše tělo a vás to začne trápit. Necháte se tím ovlivnit. Člověk, který si věří, se nad to povznese. Ale jak říkám, to je jen jedna z příčin anorexie. Tato nemoc není jako chřipka, kdy na vás někdo prskne bacil a odteď jste nemocní. Přichází velmi nenápadně, ale o to zákeřněji útočí.

V kolika letech jsi začala „nejíst“ a jak se to stupňovalo?

Nemoc u mě propukla ve třinácti letech, ale podhoubí, z kterého klíčila a rostla, se vyvíjelo dávno před tím. Ale to nikdo netušil. Ani já jsem nevěděla, co se se mnou děje. V té době slovo „anorexie“ téměř nikdo neznal.

Dá se to zatajit před rodinou, spolužáky…?

Asi do určité fáze ano... 

Anorexie je nemoc psychická, kdy sis uvědomila, že jsi nemocná? A kdo ti pomohl si to přiznat?

Až v dospělosti. Jako dítě jsem nevěděla a nechápala, že jsem nemocná. Navíc já jsem nebyla celou dobu vychrtlá na kost. To je další mýtus, který kolem anorexie panuje. Na mně mnoho let nikdo nepoznal, že se trápím. Jsou to myšlenky a nepříjemné pocity, kdy vám v těle není dobře, ale na první pohled to není vidět. V době, kdy jsem se rozhodla, že se chci uvolnit a konečně skutečně žít a jíst naprosto uvolněně, tehdy jsem narazila. Bylo mi třicet a já nevěděla, jak na to. Protože ona zákeřná „kamarádka“ mi to nedovolila.

Kolik jsi nejméně vážila a jaké byly fyzické symptomy nemoci?

Měla jsem nějakých 31 kg a cítila jsem, že na mě sahá smrt. To bylo právě v těch třiceti letech, kdy se váha pomalu a nenápadně snižovala. Anorexie vám totiž kolem krku nasadí smičku, kterou pomalinku utahuje a pak zatáhne příliš a srazí vás na kolena. Pak se velmi těžko vstává.

Myslíš si, že se tato nemoc dá zvládnout bez odborníků?

Já jsem se z toho dna začala škrábat sama. Asi chuť a vůle žít mě táhla nahoru, přesto jsem cítila, že ta potvora možná zvítězí. Bylo to velmi náročné období. Všem doporučuji, ať vyhledají odbornou péči, protože pak je ta cesta mnohem snazší. Mně velmi pomohla a pomáhá psychoterapie, na kterou jsem začala docházet poté, co mi vyšla první knížka UŽ JE TO ZA MNOU ANEB OSOBNÍ ZPOVĚĎ (BÝVALÉ?) ANOREKTIČKY. Vlastně ta knížka, do které jsem vypsala svoje pocity a vysvětlila v ní, proč jsem vážila tak málo a proč se nyní fyzicky měním, mi byla první psychoterapií. A takovým ochranným štítem. Nemocní se totiž velmi bojí reakcí okolí na svou stoupající hmotnost. Díky knížce jsem se těch reakcí přestávala bát. Dnes chodím už pátým rokem k psychoterapeutce, s kterou společně odhalujeme další a další příčiny nemoci. A já najednou své minulosti začínám rozumět. Je to velká úleva, protože jsem pochopila, že já za tu nemoc nemůžu. Díky tomu jsem si odpustila. To pro mě bylo nejdůležitější.

Nyní ti vyšla druhá kniha, Dvojité salto na talíři. Je určitým poselstvím pro ostatní? Je to tvoje tečka za anorexií?

Je to trochu jinak. První knížka vznikla z přetlaku, musela jsem se z toho všeho vypsat. Je mojí autobiografií. Dvojité salto na talíři je román. Je smyšlený, odehrává se mezi dospělými nemocnými. Není jen o anorexii, ale i o lásce, vztazích atd. Snažila jsem se do něj dát i humor v kontrastu s vážnými situacemi. Ráda bych tím ukázala, že tato nemoc se nevyhýbá ani dospělým, ani mužům a že tito lidé si dokáží ze sebe udělat legraci. Snažím se o této nemoci mluvit s lidmi, kteří přijdou do styku s nemocnými, aby pochopili, co se jim odehrává v nitru, co jim ubližuje a co jim pomáhá. Říkám si, že třeba forma románu a beletrie si najde cestu k širšímu okruhu lidí.

Máš se teď ráda Míšo? (sama sebe, svoje tělo…)

Učím se to. Je to práce, ale hezká práce

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Tvořilka97 26. 4. 2018

Po knize se podívám

odpovědět
avatar
Michala Jendruchova 23. 4. 2018

Moje milé, strašně moc Vám děkuji za krásná slova!!!

odpovědět
avatar
Kristina|ŽENA s.r.o. 23. 4. 2018

dámy, děkujeme za krásné komentáře a podporu, Míše vše předáme!

odpovědět
avatar
KamilaK 23. 4. 2018

Je důležité se mít rád.

odpovědět
avatar
Jajda69 23. 4. 2018

prošla jsem si anorexií, už jsem snad z toho venku, u mě byl hlavní příčinou manžel a špatný nezdravý vztah, držím vám palce..

odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
9
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
68 798
registrovaných inspirativních žen
2 889
testovaných produktů
108 807
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.