Líbí se mi

Martina frčí na vlně minimalismu už téměř deset let, je díky tomu šťastnější

Líbí se mi
Martina frčí na vlně minimalismu už téměř deset let, je díky tomu šťastnější

Martina frčí na vlně minimalismu už téměř deset let, je díky tomu šťastnější

Už od roku 2010 Martina Destexhe, původně Češka, která se vdala do Belgie, spolu s manželem žije minimalismem. Ani ten jim ale nestačil a vrhli se na další výzvu – minimalizaci odpadu. „Přivedl nás k tomu hlavně roční pobyt v Malajsii a Indonésii, kde jsme si uvědomili, kolik jsme jako lidé schopni vyprodukovat odpadu. Na pobřežích to bylo krásně vidět. V Evropě je to ještě horší, jenom to nevidíme, protože nám odpad každý týden vyvezou.“

Martina tak začala hledat alternativy. Spoustu toho znala už od maminky nebo babiček, aniž by si uvědomovala, že je to teď vlastně trendy. Nebyl to tedy žádný násilný přechod. „Mamka například celý život zavařuje a pořád něco kuchtí, takže už jsem měla občíhnuté, jak si nastavit domácnost udržitelně. Stejně tak jsem byla odmala zvyklá, že organický odpad patří na kompost a dál se pak zužitkuje na zahrádce,“ vypráví Martina.

Ihned po návratu z Indonésie Martina usedla k šicímu stroji a ušila s pomocí maminky první pytlíčky na bezobalové nákupy ovoce a zeleniny. „Přemýšlela jsem nad tím, co nám v koši končí nejčastěji a jak to nahradit,“ popisuje Destexhe, která se posléze pustila do výroby „ve velkém“. Jejich výrobky seženete na e-shopu loveyourhome.cz, kde Martina píše i blog na témata udržitelná domácnost a sdílí střípky z jejich belgické domácnosti a života.

Dnes už Martina ani nevnímá, že vlastně žije nějak „jinak“.  Bezobalové nakupování nebo podpora farmářů a lokálních prodejců je pro ni zcela přirozená, stejně jako si neumí představit svůj život bez zahradního kompostéru. „Už přes rok žijeme v Belgii a já jsem stále nadšená z místních farem a čerstvých potravin. S manželem máme zavedené návyky a ty jedou na autopilota. Každý týden si sedneme, naplánujeme meníčko a vyrazíme na jeden velký nákup. Ve finále to neskutečně šetří čas, neplýtváme jídlem a celý chod domácnosti je efektivnější,” vypráví Martina.

Na začátku jí se vším hodně pomohla kniha od Bey Johnson, na kterou narazila po návratu z Asie. Kniha vyšla v roce 2016 i u nás pod názvem Domácnost bez odpadu a Martina k ní dokonce mohla zpracovat poznámky pro české prostředí. „Snažila jsem se zahrnout tam maximum informací, aby byla cesta k životu bez odpadu v českém či slovenském prostředí co nejjednodušší,“ podotýká Martina Destexhe.

I svatbu pojali s manželem v netradičním duchu. Místo klasických darů si od každého přáli strom, keř nebo květinu pro novou zahradu u domu, kam se budou letos v létě stěhovat. „Blízké a kamarády máme po celém světě a takhle budou moci být pořád s námi. Někteří nám pomohou stromky i vysadit,“ raduje se Martina a na závěr radí: „Striktní pravidla nejsou cesta, svazují a omezují. Cesta k domácnosti bez odpadu vás musí hlavně bavit. Stačí používat selský rozum a časem uvidíte, že si všechno sedne tak, jak to má být.“

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Tvořilka97 11. 10. 2018

Skvělý článek

odpovědět
avatar
Jana101 9. 10. 2018

super

odpovědět
avatar
TerezaZlin 4. 9. 2018

Sympatická dáma, sympatický životní styl

odpovědět
avatar
hašlerka1 4. 9. 2018

odpovědět
avatar
obyčejná máma 21. 3. 2018

ten bioodpad je fakt škoda jen tak vyhazovat do koše

odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
9
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
67 892
registrovaných inspirativních žen
2 887
testovaných produktů
108 807
vložených hodnocení