Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 4. 11. 2017
Líbí se mi

Lidem chybí výdrž a znalosti, říká o životosprávě výživový specialista Richard Husovský

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 4. 11. 2017
Líbí se mi
Lidem chybí výdrž a znalosti, říká o životosprávě výživový specialista Richard Husovský

Lidem chybí výdrž a znalosti, říká o životosprávě výživový specialista Richard Husovský

Zdravá strava je v poslední době hodně oblíbené téma. Je skvělé, že i muži o své zdraví dbají stále více a někteří dokonce natolik, že inspirují ostatní. Jedním z nich je Richard Husovský. Přestože vystudoval vědeckou biologii, dlouhá léta pracoval v poradenských firmách a jednu dodnes prosperující firmu se specializací na účetnictví dokonce vybudoval a vlastnil. Dnes přednáší o hubnutí a zdravém životním stylu. Pracuje i s klienty, kteří ho oslovili s žádostí o rady při podpoře uzdravení z opravdu těžkých onemocnění.

Těm, co se cítí přitahováni ke zdravé výživě, se na jejich cestě objevuje otázka: Odkud mají ti, co učí jak jíst zdravě, své znalosti a dovednosti? Co mají oni a já ne?

Aby mohl lidem radit, musel nejprve získat certifikát poradce pro zdravou výživu, který mu otevřel dveře. „Ve firmách většinou začínám přednáškou, která posluchačům poslouží jako informační základ, a poté následují individuální konzultace. Firmám pomáhám i s organizací dnů zdraví, nebo souvisejících workshopů o zdravém životním stylu," říká.

„Znalosti a dovednosti nejsou ničím tajným, takže si někteří řeknou, že to zkusí sami objevovat a zkoumat, hledat v sobě sílu, která je dovede k lepšímu sebepoznání. A tady je první překážka, která je může zastavit. Pokud nemají výsledky, nebo jim ty výsledky nevydrží dlouho, tak ji ztrácí,“ vysvětluje Richard.

Jak vařit zdravě a zároveň chutně, jde to skloubit?

„Ve zdravé výživě nepředstavuje samotné vaření žádný problém, protože vše je hotovo za krátkou dobu. Jde tam více o dobré chutě. Je důležité si s pokrmem pohrát. Rád pátrám po nových chutích, které objevím v restauracích a z těch poté vymýšlím recepty."

Na kom nové recepty nejraději testujete?

„Na manželce a dvou dcerách. Když to nechutná jim, nedám už okusit nikomu dalšímu. Pokud vidím, že sní všechno bez jediné připomínky, je vyhráno."

Jak vést ke zdravému jídelníčku malé děti a kde často chybujeme?

„Stejně tak jak jste je naučili chodit nebo mluvit. Začněte něčím bezvýznamným. Třeba očistěte a nakrájejte před večeří dvě mrkvičky a nechte je na stole. Zvědavci se ukážou v kuchyni a jednu si třeba vezmou. Pak se určitě vrátí pro další. To je první krok. Opakujte s mrkvičkou stejný postup například týden a pak k ní přidejte okurku nebo jinou zeleninu. Podobné je to s ovocem. Děti mají chuť na sladké, protože jim chybí palivo. Když na stole najdou nějaké ovoce, tak si ho dají a když ho bude dostatek, tak už nebudou hledat další zdroje cukrů. Začínejte pomalu a nenuceně."

Je podzim, období plné nachlazení a chřipek. Poradíte nějaké tipy, jak těmto nemocem předcházet?

„Zastávám názor, že lidé by se o své zdraví měli starat po celý rok stejně, ať je léto nebo podzim. Dodržujte pitný režim, a to i přesto, že na podzim nemáte tak často žízeň. Dejte přednost čisté neperlivé vodě. Můžete si ji ohřát vodou z rychlovarné konvice, anebo si jí dokonce vylepšit citrónovou šťávou. Zahřát se můžete dobrou polévkou, velmi dobrá je kapustová, fazolová, zelňačka, nebo rychlá špenátová, brokolicová či mrkvová s vajíčkem a kmínem. Objevujte nové zdravé recepty, jejichž prostřednictvím si zajistíte přísun zeleniny. 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 8. 4. 2020

super snažím se jíst správně i podle toho, co tělo potřebuje, o co si řekne

Odpovědět
Babina
Babina 4. 7. 2019

super článek

Odpovědět
Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o. 15. 11. 2017

Děkuji moc za krásné komentáře.. a souhlasím, je to hodně obohacující.. Někdy stačí tak málo a u dětí je opravdu důležité dávat jim to nenásilnou formou, aby ony samy chtěly.. čím víc je budeme nutit, tím budou více odmítat... Synovi třeba vadí zelenina v polévce, tak to řeším tak, že mu to mixuji, dělám zeleninové omáčky atd..

Odpovědět
Murmus
Murmus 9. 11. 2017

Snažím se jíst co nejzdravěji, ale občas hřeším

Odpovědět
mama_na_plny_plyn
mama_na_plny_plyn 9. 11. 2017

Neříkám, že by moje děti měli vyloženě zdravou stravu. Ale kdykoliv jim nandám na talířky ovoce, či zeleninu, není problém, že by to nejedli. Začali jsme tím už když byli malí a nandavala jsem ji i nám a nějak neřešila surovinu navíc, když viděli, že s tím nikdo u stolu nedělá povyk a automaticky sní, jedli taky . Okurka a rajčátka u chlebu ke snídani. Zelenina nakrájená v rizotu, číně, atd... Dneska jsou staršímu 3 roky, mladšímu rok a jakmile jsme v obchodě, hlásej si sami, co chtějí domů koupit. Vede meloun, jahody, jablka, hrušky, okurky, rajčata, paprika a do polívky dýně.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
98 417
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.