Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 29. 7. 2018
Líbí se mi

Dva roky strávené v Ugandě Lenku inspirovaly k pomoci dětem z rozvojových zemí

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 29. 7. 2018
Líbí se mi
Dva roky strávené v Ugandě Lenku inspirovaly k pomoci dětem z rozvojových zemí

Dva roky strávené v Ugandě Lenku inspirovaly k pomoci dětem z rozvojových zemí


Vystudovala mezinárodní obchod na pražské VŠE a metody odstraňování chudoby na prestižním nizozemském Institutu sociálních studií. Život v rozvojových zemích poznala Lenka Dobias Černá na vlastní kůži, když žila dva roky v Ugandě, kde založila a vedla program Adopce na dálku. Od roku 2012 působí jako nezávislá konzultantka a lektorka. Díky své práci často cestuje do rozvojových zemí.

V oblasti rozvojové spolupráce působím skoro 20 let. Má práce je velmi rozmanitá a mám možnost poznat život v těchto oblastech na vlastní oči,“ vypráví Lenka. Většinu zakázek dostává od neziskových organizací nebo firem, které si přejí s neziskovými organizacemi spolupracovat. „Letos jsem např. hodnotila velký kanadský projekt pomáhající matkám a dětem v Barmě a Kambodži. Vyžadovalo to 3 týdny na vesnicích a několik týdnů psaní z domácí kanceláře,“ dodává.

 

Hlavním účelem všech zakázek je umožnit konkrétním lidem realizovat svůj talent a potenciál. „Adopce na dálku umožňují dětem vystudovat a získat dovednosti pro budoucí povolání. Fairtrade zase dává farmářům možnost pěstovat své plodiny, získat za ně slušnou cenu a uživit své rodiny. Práce pro indického dirigenta umožňuje realizovat jeho obrovský talent, z čehož mají radost nejen čeští milovníci hudby,“ vypočítává Lenka své hlavní aktivity.

Občas přijde nečekaný bonus radosti. „Nedávno mi napsala dívka z Ugandy, kterou jsem v roce 2001 registrovala do projektu Adopce na dálku. Psala, že se jí splnil sen stát se učitelkou na technické škole. Že svou práci dělá dobře, a že je v učitelském sboru jedinou ženou. Tyto okamžiky mě utvrzují v tom, že mé projekty mají smysl,“ říká s nadšením.

 

Lenka navštěvuje především vesnické oblasti v Ugandě, Rwandě, Etiopii, Indii a mnoha dalších. „Jedná se o naprosto rozlišné kultury, co se týká přístupu k ženám. Vidím spíše silné ženy, které tvrdě pracují, ať už v domácnosti, nebo na políčku, provozují drobné živnosti a snaží se ze všech sil sehnat prostředky na školné pro své děti,“ popisuje Lenka nelehký život tamních žen.

Někde ženy čelí tlaku rodiny vdát se a žít v domě manžela, kde jsou pod nadvládou tchyně – to běžné např. na vesnicích v Indii. Domácí násilí je běžné všude. Např. v Kambodži jsou ženy relativně samostatné a svobodné, člověk je vidí, jak si to frčí vesnicí na vlastní motorce. I tam je ale na venkově život tvrdý a často jim chybí dostupnost prenatální péče a výběr jídla pro děti. Matky třeba ví, že by měly dětem dávat ovoce a zeleninu, ale nemají na to peníze. „Projekt, na kterém jsem pracovala, jim pomáhal zakládat malé zahrádky hned u domu, a učil, jak pěstovat zeleninu i během suchého období,“ vysvětluje.

 

Od té doby, co mám sama dceru Lucinku, tak si všímám toho, jak se ženy jiných kultur starají o děti. Při poslední pracovní cestě v Barmě mě zaujalo, že ženy přišly na dvouhodinové setkání se svými miminky jen tak, bez ničeho. U nás má člověk narvaný kočárek svačinkami, plínkami, hračkami atd… a ony jen tak vzaly dítě do náručí a šly. Navíc děti byly během rozhovorů neskutečně hodné,“ dodává.

Ze všech zemí má Lenka nejraději Ugandu, ve které strávila dva roky života. V průběhu patnácti let navštívila minimálně 65 zemí, většinou se však jednalo o chudé oblasti, které jsou pro turisty nezajímavé.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 8. 4. 2020

super

Odpovědět
Luu2
Luu2 7. 4. 2020

inspirativní článek

Odpovědět
Atevy
Atevy 12. 12. 2019

Odpovědět
Babina
Babina 4. 7. 2019

Super článek

Odpovědět
avatar
Lenka Cerna 4. 8. 2018

Děkuji Martině za sepsání našeho rozhovoru a za tak milé komentáře. Udělaly mi radost.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 415
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.