Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 29. 8. 2019
Líbí se mi

Když jsem se ocitla daleko za hranicemi komfortní zóny, uvědomila jsem si, že naše limity jsou dál, než si myslíme, míní Jana

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 29. 8. 2019
Líbí se mi
Když jsem se ocitla daleko za hranicemi komfortní zóny, uvědomila jsem si, že naše limity jsou dál, než si myslíme, míní Jana

Když jsem se ocitla daleko za hranicemi komfortní zóny, uvědomila jsem si, že naše limity jsou dál, než si myslíme, míní Jana

Jak se rozvíjet v po pracovní stránce a cítit se šťastní v tom, co děláme? Jana Jandová působí jako lektorka a koučka právě v těchto důležitých oblastech. Sama má za sebou řadu pracovních zkušeností, než našla tu „vysněnou“, ve které se cítí sama sebou. Jak sama říká, největší překážkou byl pro ni strach z konkurence a některých mylných společensky vžitých představ o koučování. Co jí nakonec pomohlo a jak vnímá pocit štěstí?

Jaká byla vaše osobní cesta k vysněné práci?

Moje cesta k vysněné práci byla poměrně klikatá, myslím ale, že každá zkušenost, a třeba i ta negativní, měla svůj smysl a pomohla mi dojít tam, kde jsem teď. Ještě během studií jsem působila jako lektorka angličtiny a sbírala také první HR zkušenosti, nejprve v personální agentuře a později v interním HR. Už tehdy jsem přemýšlela o koučování jako o oblasti, kam bych chtěla směřovat. Bála jsem se však velké konkurence, negativního vnímání koučování podpořené nedostatečnou kvalitou některých výcviků a rozšířenou představou, že koučovat může každý.

Působila jsem pak ve velkých mezinárodních společnostech, postupem času mi ale začalo připadat, že moje práce v HR začíná být více o tom R než o H. A to mi přestalo dávat smysl. Zároveň mě potkaly zásadní změny i v mém osobním životě. Tak jsem se rozhodla odjet s batohem na vlastní pěst na 3 měsíce do Jihovýchodní Asie, kde jsem střídavě cestovala a pracovala jako dobrovolník. Bylo to období života, které mi významným způsobem ovlivnilo moje hodnoty i pohled na svět.

V té době jste se rozhodla vydat jinou cestou?

Ocitla jsem se daleko za hranicemi své komfortní zóny a zjistila, že naše skutečné limity jsou často mnohem dál, než si myslíme. Měla jsem možnost být sama se sebou a vnímat, co opravdu chci. Tehdy jsem se také začala zabývat více tématem štěstí v práci a také mindfulness. Stala jsem se součástí organizačního týmu konference Happiness@Work a i díky možnosti setkat se a spolupracovat s tolika skvělými a neuvěřitelně inspirativními lidmi, jsem se utvrdila v tom, jak moc je důležité dělat práci, která dává smysl, s fungujícími vztahy, viditelnými výsledky a možností růstu. A tím je pro mě všechno, čemu se teď věnuji - koučování, vedení workshopů a spousta projektů, do kterých jsem zapojena.

Dokázala byste našim čtenářkám poradit, jak najít takzvaný dream job? Jak vlastně poznat, co by je bavilo a splnit si tak svůj sen?

S termínem dream job je potřeba zacházet opatrně. Jednak se nelze říct, že existuje konkrétní povolání nebo pozice, která by nás udělala šťastnými a co může být pro jednoho člověka vysněnou prací, může pro druhého představovat hotové peklo.

Je navíc zrádné, říkat si „Až budu mít práci snů, budu šťastný.”, a to z několika důvodů. Jednak tím, že své štěstí podmiňujeme a odsouváme do budoucna, a jednak tím, že ani získání sebelepší pozice nám štěstí nemusí přinést. Dostáváme se tak do pasivní role závislé na vnějších okolnostech. A pokud něco máme, znamená to, že o to také můžeme přijít.

Jak dosáhnout pracovního „štěstí“ a pohody?

Pocit štěstí v práci je tvořen několika důležitými součástmi, jsou to výsledky, vztahy a růst. Abychom mohli být v práci opravdu šťastní, potřebujeme naplnit všechny tyto kategorie. Čím a v jaké míře, je už otázkou individuální. Každého člověka dělá šťastným něco jiného a neexistuje proto jedna univerzální odpověď.

Alexander Kjerulf, jeden z předních světových odborníků na toto téma, ve své knize Jak být šťastný od 9 do 5 mimo jiné zdůrazňuje, že štěstí je otázkou naší vlastní volby. Je řada faktorů, které nijak ovlivnit nemůžeme, co však změnit dokážeme, je náš postoj k nim. A kromě toho existuje spousta věcí, které můžeme udělat my sami, abychom se ještě dnes v práci cítili šťastnější. A na ty je dobré se zaměřit.

Představte si nějakou situaci z minulosti, kdy jste se v práci cítili dobře. Co k tomu vedlo? Co můžete udělat pro to, aby se tyto momenty opakovaly častěji?

Zkuste si začít všímat věcí, které vám v práci dělají radost, a každý den si 3 z nich zapište.

Jak vyplynulo z výzkumů Martina Seligmana, považovaného za zakladatele pozitivní psychologie, vydržíte-li 21 dní, budete se cítit prokazatelně šťastněji. Je také třeba si uvědomit, že existuje jen jedno štěstí.

To znamená, že spokojenost v práci se odvíjí od soukromého života?

Budeme-li nespokojeni v osobním životě, ovlivní to náš pracovní život, a naopak. Lidmi nezačínáme být, až když za námi zapadnou dveře od kanceláře. Naštěstí si to v dnešní době začíná čím dál více zaměstnavatelů uvědomovat.

Co děláte ve volném čase?

Mým největším koníčkem je tanec. Už ve čtyřech letech jsem začala chodit do folklorního souboru, a když jsem přišla do Prahy, přidala jsem k českému ještě folklor slovenský. Je to pro mě doslova srdeční záležitost. Získala jsem kamarády, kteří pro mě představují druhou rodinu, a vím, že tu pro mě budou, i když zavolám ve 4 ráno. Zároveň spolu vytváříme něco, co nás přesahuje, nejde jen o pohyb samotný. Takže jsme znova u toho smyslu. A také jsem díky mezinárodním festivalům měla možnost odmala cestovat a poznávat zblízka jiné země a jejich kultury, což je jedna z mých dalších velkých radostí. Kromě toho ráda fotím, cvičím jógu, nebo si jdu zaběhat a ráda také vyrazím za kulturou nebo za dobrými přáteli.

Máte se ráda a co děláte pro to, aby to tak bylo?

Myslím si, že mít se rád je nezbytné proto, abychom mohli být v opravdu šťastní. Nikdo nám není blíž, než my samotní, jsme to my, s kým prožijeme celý život od začátku do konce. A těžko můžeme chtít od druhých, aby nás měli rádi, pokud to sami nedokážeme. Není to jednoduché, zvlášť v době, která na nás ve všech ohledech klade vysoké nároky a nutí nás k neustálému srovnávání, často s nereálnými vzory.

Hodně mi v tomto ohledu pomáhá mindfulness, která pracuje s všímavým a laskavým přístupem k sobě. A stejně jako je dobrá fyzická kondice výsledkem nějaké pravidelné aktivity, podobně to je i v případě naší psychické pohody. Snažím se proto každý den dělat si cíleně radost a využívám také techniku zapisování toho, co mě potěšilo, nebo se mi povedlo, o níž jsem mluvila dříve.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
dasenaK
dasenaK 16. 10. 2020

Dobrodružná žena

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 16. 7. 2020

pěkný článek

Odpovědět
lemur
lemur 16. 7. 2020

Krásný článek.

Odpovědět
sipeji
sipeji 15. 7. 2020

krásné čtení

Odpovědět
Tamara
Tamara 14. 7. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 655
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.