Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 5. 12. 2018
Líbí se mi

Klíč k mateřství neleží nikde jinde než v těle ženy, říká fyzioterapeutka pro ženy

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 5. 12. 2018
Líbí se mi
Klíč k mateřství neleží nikde jinde než v těle ženy, říká fyzioterapeutka pro ženy

Klíč k mateřství neleží nikde jinde než v těle ženy, říká fyzioterapeutka pro ženy

Fyzioterapie je obor, který se snaží vracet lidi do života, tím, že pečuje o funkčnost a spokojenost těla. „Pro mě se nejzajímavějším odvětvím stalo tělo ženy,“ říká fyzioterapeutka a maminka dvou dětí Radka Tomášková. Zvolila si cestu gynekologie, porodnictví a neplodnosti. „Potkala jsem moudrou a zkušenou školitelku metody Ludmily Mojžíšové, paní Hanu Volejníkovou. Díky ní o sobě dnes mohu říci, že jsem fyzioterapeutka pro ženy,“ pokračuje Radka.

Po více než dvaceti letech fyzioterapeutické praxe se Radka rozhodla sepsat knihu příběhů. Vedla ji k tomu myšlenka, že z příběhů se lidé snadněji učí a mohou se jimi inspirovat pro vlastní život. A tak se zrodila kniha Plodná vize. Nejen o ní, ale o neplodnosti obecně jsme si povídaly v následujícím rozhovoru.

Radko, jak dlouho se věnujete metodě Ludmily Mojžíšové (dále jen MLM). A pro které ženy je určena?

S touto metodou pracuji již 10 a tvoří základ práce s tělem u žen těhotných, po porodu, ale i těch, které mají potíže s otěhotněním. Takové ženy v zásadě tvoří 90 % mých pacientek. Metodu MLM dnes doplňuji o různé jiné nástroje.

Poskytuji poradenství v oblasti sexuality, relaxace a zvládání stresu. Některé ženy si chtějí jen promluvit o svých potížích, jiné potřebují naučit cvičit a poradit s návyky životosprávy. Další si přicházejí pro MLM nebo kombinují vše dostupné, aby se mohly cítit v těle spokojeně. To je základ pro zdravé mateřství.

Neplodnost je v současné době velmi časté téma. Jaký je podle vás hlavní problém neplodnosti ze strany ženy?

Neplodnost je dnes považovaná za civilizační chorobu. Paradoxně způsob života je v léčbě často podceňován nebo úplně přehlížen. Vadí mi, že neplodným párům jsou nabízené možnosti jiných cest k dítěti, které však neřeší příčinu. Často totiž není chyba v těle ženy, ale ve způsobu, jakým žije a myslí. Ve skutečnosti lidské tělo nezapomíná nic ze své prožité zkušenosti. Podle toho, jaké zkušenosti byly, také reaguje. Zjednodušeně řečeno: buď dovolí ženě otěhotnět nebo ne.

V těle se odráží celý kontext života. Je na čase za tento kontext převzít odpovědnost a uvědomit si, že tělo má nejen schopnost vše obsáhnout, ale také regulovat. Tedy klíče k mateřství neleží nikde jinde než v těle ženy. A zde může fyzioterapie velmi pomoci. Především ženám, které chtějí změnit kontext svého života, jsou připravené tvořit změny a nést odpovědnost za budoucí mateřství ve svém těle.

Radko, napsala jste knihu Plodná vize. O čem to přesně je?

Plodná vize je nabitá tématy o mateřství. Nejen že připomíná příběh paní Ludmily Mojžíšové a její metodu, ale ukazuje obsáhlou šířku tohoto námětu. Témata reálných žen se v příbězích prolínají a doplňují. Také je možné vysledovat můj vlastní příběh fyzioterapeutky, která díky různorodým zkušenostem z oblasti neplodnosti, roste.

Dotýkám se mnoha témat, jako jsou například falešná motivace k mateřství, sebevědomí ženy, sebedestrukce, vztahová dynamika, sexualita. Poskytuji otázky k zamyšlení, o kterých jsem přesvědčená, že mohou pomoci každé ženě objevit svou vlastní pravdu o mateřství.

Knihu najdete již nyní na pultech knihkupectví.

Do jaké míry je neplodnost ovlivněna psychikou a jak lze pomoci?

Psychika velmi ovlivňuje schopnost počít dítě. Ať se to děje jakoukoliv cestou. Nemám právo soudit žádnou ženu za to, že zvolila cestu umělého oplodnění. Je to jedna z cest, kterou dnes děti přicházejí na svět. Psychika a tělo rozhodují, zda se vše povede či nikoliv. Denně se setkávám s tím, že žena otěhotní díky tomu, že udělala něco pro svůj dobrý pocit v těle. Všimněte si, že to spojuji. Psyché a tělo je jeden systém. Není to vše jen o MLM, cvičení a zdravé výživě. K mocným nástrojům patří i práce s psychikou.

Co byste tedy ženám doporučila, jak pracovat s psychikou?

Pokud je žena ochotná přijmout fakt, že realita života není pouze materiální a fyzická, má vyhráno. Pochopí, že důležitými kvalitami života jsou sebe-poznání, sebe-vědomí, rovnováha, sebe-regulace, zdraví, přátelské a láskyplné vztahy, klid, pomalost, relaxace, nedělání, odpočinek, radost. Začne se na sebe jinak dívat, jinak se vnímat a z této změny může přijít změna v těle. Většinou ve smyslu uvolnění a otevření se mateřství. Pečovat o svou psychiku, by měly všechny ženy, které se dlouho snaží o miminko.

Není od věci pracovat s psychologem nebo odborníkem, který umí pomoci psychiku regulovat. Skvěle pomáhají různé druhy jógy a velmi doporučuji Somatic experiencing®. Tento propracovaný systém regulace nervové soustavy používám k doplnění MLM a za jeho objevení jsem nesmírně vděčná. Doplňuje mou práci o jemnou a velmi účinnou složku psychiky.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Atevy
Atevy 12. 12. 2019

Odpovědět
Babina
Babina 4. 7. 2019

Skvělý článek

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 630
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.