Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 5. 12. 2018
Líbí se mi

Klíč k mateřství neleží nikde jinde než v těle ženy, říká fyzioterapeutka pro ženy

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 5. 12. 2018
Líbí se mi
Klíč k mateřství neleží nikde jinde než v těle ženy, říká fyzioterapeutka pro ženy

Klíč k mateřství neleží nikde jinde než v těle ženy, říká fyzioterapeutka pro ženy

Fyzioterapie je obor, který se snaží vracet lidi do života, tím, že pečuje o funkčnost a spokojenost těla. „Pro mě se nejzajímavějším odvětvím stalo tělo ženy,“ říká fyzioterapeutka a maminka dvou dětí Radka Tomášková. Zvolila si cestu gynekologie, porodnictví a neplodnosti. „Potkala jsem moudrou a zkušenou školitelku metody Ludmily Mojžíšové, paní Hanu Volejníkovou. Díky ní o sobě dnes mohu říci, že jsem fyzioterapeutka pro ženy,“ pokračuje Radka.

Po více než dvaceti letech fyzioterapeutické praxe se Radka rozhodla sepsat knihu příběhů. Vedla ji k tomu myšlenka, že z příběhů se lidé snadněji učí a mohou se jimi inspirovat pro vlastní život. A tak se zrodila kniha Plodná vize. Nejen o ní, ale o neplodnosti obecně jsme si povídaly v následujícím rozhovoru.

Radko, jak dlouho se věnujete metodě Ludmily Mojžíšové (dále jen MLM). A pro které ženy je určena?

S touto metodou pracuji již 10 a tvoří základ práce s tělem u žen těhotných, po porodu, ale i těch, které mají potíže s otěhotněním. Takové ženy v zásadě tvoří 90 % mých pacientek. Metodu MLM dnes doplňuji o různé jiné nástroje.

Poskytuji poradenství v oblasti sexuality, relaxace a zvládání stresu. Některé ženy si chtějí jen promluvit o svých potížích, jiné potřebují naučit cvičit a poradit s návyky životosprávy. Další si přicházejí pro MLM nebo kombinují vše dostupné, aby se mohly cítit v těle spokojeně. To je základ pro zdravé mateřství.

Neplodnost je v současné době velmi časté téma. Jaký je podle vás hlavní problém neplodnosti ze strany ženy?

Neplodnost je dnes považovaná za civilizační chorobu. Paradoxně způsob života je v léčbě často podceňován nebo úplně přehlížen. Vadí mi, že neplodným párům jsou nabízené možnosti jiných cest k dítěti, které však neřeší příčinu. Často totiž není chyba v těle ženy, ale ve způsobu, jakým žije a myslí. Ve skutečnosti lidské tělo nezapomíná nic ze své prožité zkušenosti. Podle toho, jaké zkušenosti byly, také reaguje. Zjednodušeně řečeno: buď dovolí ženě otěhotnět nebo ne.

V těle se odráží celý kontext života. Je na čase za tento kontext převzít odpovědnost a uvědomit si, že tělo má nejen schopnost vše obsáhnout, ale také regulovat. Tedy klíče k mateřství neleží nikde jinde než v těle ženy. A zde může fyzioterapie velmi pomoci. Především ženám, které chtějí změnit kontext svého života, jsou připravené tvořit změny a nést odpovědnost za budoucí mateřství ve svém těle.

Radko, napsala jste knihu Plodná vize. O čem to přesně je?

Plodná vize je nabitá tématy o mateřství. Nejen že připomíná příběh paní Ludmily Mojžíšové a její metodu, ale ukazuje obsáhlou šířku tohoto námětu. Témata reálných žen se v příbězích prolínají a doplňují. Také je možné vysledovat můj vlastní příběh fyzioterapeutky, která díky různorodým zkušenostem z oblasti neplodnosti, roste.

Dotýkám se mnoha témat, jako jsou například falešná motivace k mateřství, sebevědomí ženy, sebedestrukce, vztahová dynamika, sexualita. Poskytuji otázky k zamyšlení, o kterých jsem přesvědčená, že mohou pomoci každé ženě objevit svou vlastní pravdu o mateřství.

Knihu najdete již nyní na pultech knihkupectví.

Do jaké míry je neplodnost ovlivněna psychikou a jak lze pomoci?

Psychika velmi ovlivňuje schopnost počít dítě. Ať se to děje jakoukoliv cestou. Nemám právo soudit žádnou ženu za to, že zvolila cestu umělého oplodnění. Je to jedna z cest, kterou dnes děti přicházejí na svět. Psychika a tělo rozhodují, zda se vše povede či nikoliv. Denně se setkávám s tím, že žena otěhotní díky tomu, že udělala něco pro svůj dobrý pocit v těle. Všimněte si, že to spojuji. Psyché a tělo je jeden systém. Není to vše jen o MLM, cvičení a zdravé výživě. K mocným nástrojům patří i práce s psychikou.

Co byste tedy ženám doporučila, jak pracovat s psychikou?

Pokud je žena ochotná přijmout fakt, že realita života není pouze materiální a fyzická, má vyhráno. Pochopí, že důležitými kvalitami života jsou sebe-poznání, sebe-vědomí, rovnováha, sebe-regulace, zdraví, přátelské a láskyplné vztahy, klid, pomalost, relaxace, nedělání, odpočinek, radost. Začne se na sebe jinak dívat, jinak se vnímat a z této změny může přijít změna v těle. Většinou ve smyslu uvolnění a otevření se mateřství. Pečovat o svou psychiku, by měly všechny ženy, které se dlouho snaží o miminko.

Není od věci pracovat s psychologem nebo odborníkem, který umí pomoci psychiku regulovat. Skvěle pomáhají různé druhy jógy a velmi doporučuji Somatic experiencing®. Tento propracovaný systém regulace nervové soustavy používám k doplnění MLM a za jeho objevení jsem nesmírně vděčná. Doplňuje mou práci o jemnou a velmi účinnou složku psychiky.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 14. 11. 2020

s tím souhlasím

Odpovědět
lemur
lemur 13. 6. 2020

Super.

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 8. 4. 2020

super

Odpovědět
Luu2
Luu2 7. 4. 2020

zajímavé

Odpovědět
Atevy
Atevy 12. 12. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 422
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.