Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 20. 9. 2021
Líbí se mi

Když mi v dospělosti diagnostikovali rakovinu kostní dřeně s prognózou přežití 5 let, nebylo mi dobře, hlavně na duši. Ale měla jsem v sobě sílu žít a odtud byl už jen krůček ke studiu bylin. Bylinky totiž byly součástí mé cesty za uzdravením, říká Leona

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 20. 9. 2021
Líbí se mi
Když mi v dospělosti diagnostikovali rakovinu kostní dřeně s prognózou přežití 5 let, nebylo mi dobře, hlavně na duši. Ale měla jsem v sobě sílu žít a odtud byl už jen krůček ke studiu bylin. Bylinky totiž byly součástí mé cesty za uzdravením, říká Leona

Když mi v dospělosti diagnostikovali rakovinu kostní dřeně s prognózou přežití 5 let, nebylo mi dobře, hlavně na duši. Ale měla jsem v sobě sílu žít a odtud byl už jen krůček ke studiu bylin. Bylinky totiž byly součástí mé cesty za uzdravením, říká Leona

Říkají ji bylinková víla, proto, … že miluje bylinkové věnečky a šaty… že bylinky vidí všude a i obtížný plevel je pro ni léčivým darem… že neutrhne jen tak něco, aniž by nepožádala a nepoděkovala… Leona Sulimenková je fascinovaná přírodou, jejími zázraky a dary. K bylinkám a životu v souladu s přírodou ji přivedla zejména nemoc. Od té doby sbírá, suší, ochutnává, vyrábí a žasne - jak je síla bylinek mocná. Seznamte se…

Kdy se z vás stal nadšenec do bylinek? 

K rostlinám a přírodě jsem měla blízko odmala. Bydleli jsme v domku se zahradou, blízko louky a lesa a vyrůstala jsem v době, kdy nám různé části rostlin sloužily jako součást našich her. Např. sedmikráska se stala tělem panenky a květ náprstníku vytvořil sukýnku. Jako děti jsme také sedávaly uprostřed louky a ládovaly se šťovíkovými listy, anebo vysávaly nektar z květů kostivalu a trhaly maminkám luční kvítí do vázy. A co teprve, když jsem utrhla „bouřku“ (rozrazil rezekvítek) a ona opravdu přišla. Moje maminka a hlavně babička bylinky používaly. Pamatuji si, jak se u babičky na okně louhoval Janův olej (olej z třezalky) až se začal červenat. S babičkou jsme chodily sbírat podběl a taky lípu. Maminka pěstovala růže, měsíček, lichořeřišnici a vyráběla pampeliškový med. V té době jsem toho ale o bylinkám moc nevěděla. 

Co vás k bylinkám vlastně přivedlo?

Zlom přišel až v dospělosti, kdy mi byla diagnostikována rakovina kostní dřeně s prognózou přežití 5 let a pravidelnou chemoterapií. V té době mi opravdu dobře nebylo, hlavně na duši. Ale měla jsem v sobě sílu žít a tolik jsem chtěla, že jsem se začala obracet na alternativní možnosti léčby a odtud byl už jen krůček ke studiu bylin. Bylinky totiž byly součástí mé cesty za uzdravením. Za tuto nemoc jsem nesmírně vděčná, protože díky ní jsem změnila svůj život a otevřelo se mi více toto nádherné bylinkové téma.  

 

Kdo vás zasvětil do bylinkářství? 

Když nepočítám babičku, maminku, i moje tety, tak jsem studovala Školu přírodních terapií v Českém Krumlově, kde jsem měla tu čest učit se od skutečných odborníků – např. bylinářky PharmDr. Haldové, která vychází z učení pana Janči, MUDr. Šimkové, která je uznávanou celostní lékařkou, paní Podhorné – která u nás v Čechách jako první začala vyrábět bylinné tinktury a dalších. Studovala jsem také poradenství pro výživu a suplementaci ve výživové škole u pana Mgr. Jelínka. Učím se neustále. Ráda si zaplatím i kurzy od lidí, se kterými souzním a kteří mi mají co předat. Bylinky jsou tak obšírné a do určité míry neprobádané téma. Do knihovny mi také přibývají stále nové bylinkářské knihy, které momentálně nestíhám číst. Sleduji s radostí a nadšením i některé zajímavé online projekty, které s tématy bylinek souvisí. 

Pěstujete si bylinky sama? 

Už čtvrtým rokem jsem vděčná, že mohu bydlet opět v domě se zahradou u lesa na kraji Jizerských hor. Takže na zahrádce mám bylinkovou spirálu, a i pár dalších záhonů s bylinkami. Pěstuji hlavně ty, které často používám. Někdy se tu objeví některé i samy od sebe a věřte, že to bývají právě ty, které buď já, nebo někdo z obyvatel domu potřebuje. Pak mám také pár pokojových léčivých rostlin. 

Kterou bylinku máte nejraději a proč?

To je tak těžké zvolit – jen jednu. Také se to mění. Ale zmíním alespoň třezalku – obdivuji ji pro tu její obrovskou sílu a že nám umí dělat dobrou náladu, když ji vypijete v čaji. A když si ji namažeme ve formě oleje na kůži, uleví od bolesti a kůži po spálení zahojí kolikrát tak, že se nám neudělá ani puchýř. A třeba černý bez – je léčivý úplně celý. Ne nadarmo se říkávalo, že před ním máme pokleknout. Používám ho ráda do směsí na nachlazení, a sirupu z květů bezu se chutí a vůní nic nevyrovná. 

Máte osvědčený bylinářský recept na posílení imunity?

Posilování imunity je dlouhodobá záležitost. Dočteme se to všude, že je třeba myslet na stravu a i to, aby nám bylo dobře nejen v těle, ale i na duši. Říkejme tomu třeba životní pohoda. Naše imunita začíná ve střevech, takže je dobré pravidelně zařadit potraviny a nápoje, které jsou přirozeně fermentované a podpoří tak náš střevní mikrobiom. To je základ. Teď na podzim si můžeme sami kvasit zeleninu, tzv. pickles. Vyrobit si můžeme snadno i fermentovaný nápoj z bylinek a ovoce. To je navíc velká dobrota, na které si pochutnáme my i naše děti a naše střeva nám poděkují. Z bylinek je na podporu nespecifické imunity známá a u nás dobře dostupná echinacea (třapatka nachová). Výborná je v tinktuře, ale je třeba ji cyklovat. To znamená, že ji používáme např. 14 dní a pak 14 dní dáme pauzu. Není vhodné ji brát dlouhodobě bez přestávky. To nám dobře neposlouží. Navíc echinacea je celkem nenáročná bylinka a můžeme si ji snadno vypěstovat sami. Když nám vykvete, bude obsypaná motýlky a včelkami. Z peruánských bylinek mohu doporučit vilcacoru. Ta je výborná nejen jako prevence, ale i tam, kde již probíhá nějaké závažnější onemocnění, např. zhoubné nádory nebo pokud se obáváme následných metastáz.

Které užitečné bylinky si můžeme pěstovat nebo používat v zimě?

V zimě je to s pěstováním bylinek (hlavně těch divokých) obtížné. Ale většinu zimy jde najít některé mladé výhonky bylin, např. kopřiv, někdy i bršlice, které si můžeme přidávat např. do smoothie. Kopřiva je vůbec vitamínová bomba. Teď je čas na sběr jejich semínek, která obsahují mnoho vitamínů a minerálů a posilují naše tělo. Ideální je se bylinkami zásobit ještě když jich je hojnost – v létě a na podzim. Kromě sušení, příp. mražení můžeme fermentovat, vyrábět sirupy, tinktury, oleje, pesta. Škála možností je pestrá. Můj tip na zimu: můžete si usušit i zeleninové natě (ideálně ze zdroje bez postřiků). Nať mrkve, celeru, petržele, libečku. Vše necháte usušit na plechu, pak listy rozemnete a uložíte do skleničky A máte krásnou voňavou směs nejen do polévek na celou zimu. Že jsou natě usušené poznáte tak, že se začnou lámat a šustit  

Jaká je vaše nejoblíbenější chuťová kombinace bylinek?

Je jich více. Ráda míchám intuitivně podle nálady a kolikrát už ani nevím, kolik jaké bylinky jsem použila. Ale taková stálice a čaj, který chutná všem: meduňka + lípa + mateřídouška + květ bezu. 

Jaký je vás nejoblíbenější a funkční recept s bylinkami?

Mám ráda každý recept, když zafunguje. Jednoduchý recept na pomocníka do naší bylinkové lékárničky, který zvládne každý, je hřebíčková tinktura. Pomáhá při bolesti zubů (působí analgeticky i na nervy zubů), paradontóze, bolesti v krku i aftech. Dá se využít jako ústní voda nebo repelent. Pokud nemáme tinkturu, můžeme kousat samotný hřebíček v ústech a pak vyplivnout anebo ho zalít jako bylinku a nechat ho 15 minut vylouhovat, stejně jako když si připravujeme čaj.

RECEPT na tinkturu z hřebíčku:

1 díl hřebíčku v bio kvalitě

4 díly alkoholu (min. 40%) 

Hřebíček vložíme na dno skleněné nádoby s uzávěrem a zalijeme alkoholem. Min. měsíc necháme macerovat, každý den protřepáváme, pak slijeme/přecedíme, ale není to nutné.  

Ve vašem online kurzu Objev výjimečnou sílu bylin ukážete, jak bylinky zpracovávat a obohatit tím svou domácnost o bylinkové pomocníky. Co dalšího vaše kurzisty čeká? 

V kurzu se začínající bylinkářky učí, jak si vyrobit základní bylinkové pomocníky do naší domácí lékárničky. Naučí se také základní postupy výroby sirupů, mastiček i bylinkových vín. Naučí se opečovat bylinkami svou pleť i vlasy. Jedním z témat jsou i možnosti uchovávání bylinek na zimu, a dokonce i výrobavykuřovadla. Vše probíhá online, takže kurz obsahuje více než 20 výukových videí s konkrétními návody a portréty bylin. Součástí kurzu je i facebooková skupina, která slouží pro dotazy a další komunikaci ohledně všech témat kurzu. 

Zároveň jste velice aktivní na Facebooku a to své stránce Bylinková víla. Tam vedete pravidelně rozhovory s limi, kteří mají k bylinkovému světu blízko. Baví vás to? 

Ano, velmi mě to baví a vidím v tom smysl, jinak bych to nedělala. Mým záměrem je podpořit lidi, kteří jsou na cestě za svým posláním a mají co předat a např. teprve začínají a hledají své příznivce. Přes prázdniny byla v rozhovorech pauza, ale velmi se těším na další. V plánu je rozhovor se ženou, která navrhuje šaty a sukně s květinovými vzory doplněné meditacemi a také rozhovor o ženské bylinné napářce.

Nejvíce jsem ale aktivní ve své bylinkové facebookové skupině Bylinky jedno-duše, kde sdílím každý den recepty, bylinkové postřehy a natáčím portréty bylinek přímo z míst, kde rostou.

Jak nejraději relaxujete?

Úplně nejraděj jsem venku v přírodě – na louce a v lese, kde voní květiny a zpívají ptáčci, teče potůček. Tam, kde mohu bez rušení jen tak spočinout, pozorovat, dotýkat se a ochutnávat. Mám také ráda pěkné výhledy, proto si už život bez kopců neumím představit.

Co je kromě bylinek váš koníček?

Jsem i nadšená pejskařka, takže se svým pejskem trávím hodně času na procházkách. Je to fenka Lalita, je z útulku a stále se od ní něco učím. Hlavně radost k životu a bezpodmínečnou lásku. Všeobecně mám za to, že i zvířata jsou našimi velkými učiteli. A také velmi ráda peču různé buchty a koláče a vyrábím si šperky z ptačích peříček, která najdu v lese nebo u krmítka na zahradě.

Jakou knížku máte rozečtenou na nočním stolku?

Ráda se vzdělávám, takže beletrie u mě v knihovně moc nenajdete. Momentálně tam mám knihu receptů od Vladimíry Jakouběové – Z babiččiny zahrádky do dědova sklípku. Je to soupis místních receptů různě posbíraných od tetiček a babiček. Pak tam leží ještě kniha v angličtině od Juliette Levy – o léčení psů a koček bylinami a také něco mimo obor  – Osvobození do orgasmu od Sofie Sundari. 

Jaké je vaše životní motto?

Nevím, zda se to dá považovat za motto, ale líbí se mi takový přístup k životu: s láskou a úctou k sobě a přírodě.

Foto: archiv

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
dasenaK
dasenaK 13. 10. 2021

Odpovědět
sipeji
sipeji 8. 10. 2021

Moc hezký článek.

Odpovědět
Svata
Svata 7. 10. 2021

Odpovědět
Rere
Rere 7. 10. 2021

Krásný článek!

Odpovědět
heluska
heluska 29. 9. 2021

Přeji hodně zdraví a síly.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
102 534
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.