Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 29. 1. 2019
Líbí se mi

Každý správný muž má jít na rande s kondomem, doporučuje lékařka Jana Martincová

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 29. 1. 2019
Líbí se mi
Každý správný muž má jít na rande s kondomem, doporučuje lékařka Jana Martincová

Každý správný muž má jít na rande s kondomem, doporučuje lékařka Jana Martincová

Bavit se s dětmi na téma „sex“ je pro většinu dospělých dost ožehavé. Kdy je vlastně vhodná doba začít o tom s dětmi hovořit a jak to celé pojmout? Dnes už máme alespoň výhodu v tom, že leccos lze najít na internetu nebo v chytrých knihách. My jsme se na to zeptali těch nejpovolanějších, MUDr. Jany Martincové, autorky trojice knížek sexuálních výchov pro nejmenší i náctileté, která působí v rodičovském portálu Babyonline.cz a MUDr. Petry Sejbalové, sexuoložky a primářky sexuologického oddělení FN Brno.

Povězte našim čtenářkám, v kolika letech je vhodné děti zasvětit do sexuální výchovy a jak na to? 

Jana: Dítě se obvykle začíná ptát, jak přišlo na svět, už v období mezi druhým a čtvrtým rokem. Většinou mu však postačí odpověď, že se narodilo mamince z bříška. Další otázky pak přijdou kolem pátého roku, kdy již dítě potřebuje znát podrobněji i některé detaily. Pamatuji si, když i mě tehdy překvapil syn otázkou, jak se tatínkova buněčka dostane mamince do bříška. Trvalo mi asi 5 minut, než jsem našla brožuru s názorným obrázkem. Syn tehdy jen suše pronesl: „Aha, oni se spojí.“ Jednoduchá odpověď, se kterou si vystačil. A to jsem uvedla i do knížky pro nejmenší Jak děti přicházejí na svět. Popsala jsem prakticky náš autentický rozhovor a kniha je samozřejmě doplněná obrázky, díky kterým to děti snadněji pochopí.

Jana Martincová, zakladatelka portálu Babyonline a autorka vzdělávacích knížek

Jana Martincová - autorka knih pro náctileté

Jak byste postupovaly u větších dětí, dejme tomu začátek puberty?

Jana: Osobně bych nechala vše na přirozených dotazech dítěte a jeho individuálním vývoji. Každé dítě totiž duševně a fyzicky dospívá jinak. Knížku pro náctileté slečny jsem s dcerou zpracovávala, když jí bylo 15 let a synovi 14. U nás však tato problematika vzhledem k množícím se zvířátkům doma byla diskutována poměrně často. Stává se nám, že knížku pro náctileté si kupují i maminky devítiletých děvčat. Většinou to bývá v souvislosti s tím, když si všimly, že jejich dcery na internetu vyhledávají informace na toto téma. V některých případech dokonce dcery pro knížku maminku poslaly.

Petra: Odpověď na otázku „kdy“ tedy opravdu záleží na individuálním vývoji a potřebách dětí. Hlavně nechat děti se přirozeně ptát a neodbýt jejich první otázky. Pokud se odpovědi nedozví doma, budou je hledat jinde.

Co byste poradily rodičům, kteří mají doma „puberťáka nebo puberťačku“. Jak toto období nejlépe zvládnout?

Petra: V první řadě doporučuji obrnit se trpělivostí. Často už si nepamatujeme, co jsme svým rodičům prováděli sami a pak se divíme, co potomek provádí nám. I když to někdy vypadá nemožně, je vhodné se snažit vše řešit v klidu, nenásilnou formou a s pozitivní motivací. Lépe se nám s dítětem bude pracovat, pokud bude mít v programu dost činností, které jej naplňují a baví.

Co si myslíte o antikoncepci, od kdy je vhodná pro dívky? Je dobré zvážit tento způsob ochrany hned od 15- ti let? 

Jana: Rozhodnutí o případné antikoncepci včetně té hormonální bych nechala na ošetřujícím gynekologovi dívek. Určitě bych více zdůraznila jeden druh antikoncepce, který nemá žádné vedlejší účinky a je snadno dostupný, a to je kondom. Dospívající mládež by měla být v tomto ohledu informačně vybavena i jak jej využít. V obou knížkách pro náctileté zdůrazňuji, že každý správný muž jej má na rande mít s sebou.

Petra: U mladých dvojic se příliš nedoporučuje metoda tzv. přerušované soulože, protože mladíci mívají potíže s kontrolou svého vyvrcholení.

Jaký je váš názor na očkování proti rakovině děložního čípku u dívek?

Jana: Očkování je opět individuální záležitost, kdy by pediatr či gynekolog měl posoudit imunologickou i další zdravotní stránky daného dítěte. Osobně jsem pro očkování proti viru HPV i u chlapců, způsobuje i jiné typy rakoviny než děložního čípku, ale např. právě u syna zatím imunologická a neurologická situace tomu nepřeje. Vybírám pro děti vakcíny poskytující ochranu i proti genitálním bradavicím, které se čím dál častěji vyskytují u obou pohlaví.

Jak reagovat na skutečnost, že naše „malá holčička/chlapec“ už má partnera?

Petra: Nejlépe v klidu a přátelsky. Pokud dítě přesvědčíme svým přístupem o tom, že jsme na jeho straně, ochotněji nám bude sdělovat informace i naslouchat našim radám.

Kdy je lidské tělo zralé na to, aby začalo sexuální život? 

Petra: Když to vezmeme vývojově, tak sexuální styk sloužil primárně k účelu rozmnožování a pokračování rodu. Z tohoto hlediska je naše tělo připraveno zahájením funkce pohlavních orgánů, tzn. u dívek po objevení se menstruace, u chlapců při prvním výronu semene. Na to ale nejsou náctiletí připravení po psychické stránce, tedy na důsledky spojené s nechtěným otěhotněním a výchovou dítěte.

Posouvají se tyto hranice např. s ohledem do minulosti?

Petra: Průměrná doba zahájení sexuálního života se v průběhu posledních několika desetiletí výrazně neliší. Stále spadá do období kolem 17. roku věku. Výjimky potvrzují pravidlo, takže někdo zahájí sexuální život před 15. rokem věku a někdo později, např. až po 20. roce věku.

Co si myslíte o skutečnostech, které se bohužel dějí a to že „děti mají děti“? Jak tomu může společnost předcházet?

Jana: Toto se bude stávat vždy. Nejlepší prevencí je dostatek kvalitních informací. Kvalitní vzdělání ještě nikdy nikomu neublížilo, právě naopak. Platí to i v sexuální výchově. Základ by si dítě mělo vždy odnést z domu, z rodiny, včetně sdílení hodnot, odkoukání vztahu mezi mužem a ženou. Na druhé straně vám nikdo nemůže zaručit, že se právě toto nestane informačně vybavenému dítěti. U toho je však velká pravděpodobnost, že sex provozovalo s partnerem, který se k dané situaci postaví zodpovědně.

Hlavním výstupem sexuální výchovy by měl být správný výběr životního partnera, což je základem šťastného, spokojeného a úspěšného rodinného života.

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 8. 4. 2020

skvělý článek

Odpovědět
Luu2
Luu2 31. 3. 2020

super

Odpovědět
Atevy
Atevy 12. 12. 2019

Odpovědět
Babina
Babina 4. 7. 2019

Skvělý článek

Odpovědět
avatar
Renata Petříčková 11. 2. 2019

Já teda nevim, ale mě by asi dost odradilo, kdyby na mě chlap na prvním rande vytáhl tohleto... to snad nemůže myslet vážně? Přišel na rande nebo na escort?

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 566
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.