„Provázím maminky chlapců jejich živelným světem a inspiruji ženy, jak díky rytmům přírody nalézt vnitřní rovnováhu a jak ji předat svým dětem,“ říká o sobě maminka tří synů Kateřina Venzarová. Na svém webu poukazuje na cykličnost přírody i celého života, a především sdílí zkušenosti, jak proniknout do „klučičího světa“. Takže maminky, pokud máte doma malé „chlapáky“, pak zbystřete. Inspirovat se však mohou i maminky malých princezen.

Katko, jste maminka tří dětí a své zkušenosti jste se rozhodla sepsat do knížky a pořádat semináře o tom, jak vychovávat syny. Co vás k tomu vedlo?
Sama jsem měla potřebu se v klučičím světě začít orientovat a zjistit co vlastně kluci potřebují. O specifikách výchovy kluků se moc nemluví a myslím, že je to škoda. Protože mám doma tři kluky, rozhodla jsem se provázet ženy a další maminky tímto klučičím živelným světem tak, aby v něm mohly proplouvat a zachovat si svou ženskou energii a zároveň přijmout tu klučičí. My ženy jsme cyklické ze své podstaty a respektování rytmu přírody nám umožňuje doplňovat si své zdroje, respektovat své možnosti.
Mohla byste maminkám dát pár tipů, co je při výchově synů nejdůležitější z našeho ženského pohledu? 
Nechat kluky co nejvíce být a žít, zažívat jejich dobrodružství a výzvy které potřebují. Přestat je omezovat našimi strachy a přesvědčeními, být pro ně ten přístav a vypustit je do světa. Zároveň je důležité hovořit s nimi o emocích, pojmenovávat je, aby se v nich orientovali. Na druhou stranu doporučuji nepřehánět to příliš s naší ženskou hovorností v tomto směru, abychom je nepřehltily. 
Čím se konkrétně zabýváte?
Jsem autorkou eBooků o Putování rytmem roku, který ve formě tradic a slavností ukazuje další rozměry života a jak tradice prožívat s dětmi v radosti a bez stresu.
Nyní jsem právě dokončila další eBook pro maminky synů – Návod na kluky – Jak nechat své syny vyrůst ve spokojené muže a zůstat přitom ženou.
Pořádám také pobyty pro mamky a jejich syny tak zatím cca do 10 let, kde propojujeme jak klukovské téma, tak i rytmus roku a sním spojené tradice, napojení na rytmus přírody a vše si to společně prožíváme. Ženské sdílení je obecně hodně důležité a pro maminky synů obzvlášt. 😉


V čem vidíte ty největší rozdíly mezi výchovou dcery a syna? 
Nemohu to přímo říci ze své zkušenosti, protože mám pouze syny. Ale z toho, co vidím kolem sebe u svých kamarádek, které mají holčičky nebo namíchané děti je to hlavně o klučičí živelnosti, bojovnosti a potřeby různých rvaček a šarvátek. Tím se kluci dokážou zabavit na dlouhou dobu a je to asi ten největší rozdíl oproti holčičkám.
To máme na denním pořádku a musím říct, že s počtem kluků se tahle energie ještě násobí. Vnímám, že pokud je kluk jen jeden, třeba i mezi holkami, je to úplně jiné, protože nemá pro tyto své potřeby doma parťáka, většinou.
Sama jsem maminkou syna, vidím, že je pro něho velmi důležitý mužský vzor. Co si o tom myslíte?
Ano je to tak. Kluci nerostou pod našima ženskými křídly, tak jako holky, ale právě naopak… Synové by měli kolem sebe mít hodně dalších mužských vzorů, kromě otce. Taky potřebují mít dostatek naší důvěry a prostoru k ventilování své živelnosti, potřebují od nás abychom je pustily, což je pro ženy mnohdy dost těžké. a překonávání svých osobních výzev, jasné směrování v nějaké konkrétní akci a smysluplný cíl za kterým jdou, a to jim dává pocit důležitosti.
Kdy se můžeme těšit na váš další seminář?
Všechny semináře najdete na webu. Aktuálně jsou ke konci září, jeden pro mámy a syny právě v rytmu rou, ten už je plný a pak bude pro táty a syny s mým mužem na konci září. Další semináře budou nejspíš v listopadu a dál uvidíme.

Povězte nám ještě, jak probíhají společné semináře. O čem přesně jsou
Semináře, které pořádám pro maminky a syny, jsou o prožívání konkrétní slavnosti, která se váže na dané období, jenž probíhá zrovna v přírodě. Jako příklad uvedu červen, kdy jsme prožívali svatojánskou dobu, pohádkový les s bytostmi, setkání se svatým Janem, bylinkami a podobně. V září je doba michaleská, rovnodennost, překonávání našich temných stránek a strachů, které si můžeme připodobnit třeba jako draka.
Ne na darmo se na podzim pouští draci, symbolika je právě mít své draky (temné stránky) pevně v rukách, pod kontrolou.  V listopadu bude zase martinská oslava, nošení světla v temnotě, téma soucitu a dělení se.
Můj muž pořádá semináře zaměřené na rukodělné tvoření a bojové hry, aby kluci mohli svou divokost kultivovat a směřovat. Jak pro mámy nebo i táty a syny.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account