Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 29. 10. 2018
Líbí se mi

Hubnutí je hlavně o psychice a trpělivosti, říká Zuzka, která vyhrála boj s nadváhou i vážnou nemocí

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 29. 10. 2018
Líbí se mi
Hubnutí je hlavně o psychice a trpělivosti, říká Zuzka, která vyhrála boj s nadváhou i vážnou nemocí

Hubnutí je hlavně o psychice a trpělivosti, říká Zuzka, která vyhrála boj s nadváhou i vážnou nemocí

Odjakživa jsem byla oplácané dítě, puberťačka a pak dospělá slečna, která bojovala s kily navíc,“ říká o sobě Zuzka (34). Ještě více přibrala ve chvíli, kdy se odstěhovala do Ameriky. V té době ručička váhy ukazovala přes 80 kilo a Zuzka si uvědomila, že je potřeba začít se sebou něco dělat. „Jenže jsem se ještě zamilovala a odjela do Mexika. Tehdy už jsem se začala stravovat zdravěji, a hlavně si vše srovnala v hlavě. Věděla jsem, že mě partner má rád takovou, jakou jsem,“ vysvětluje. Díky zdravému stravování a pohybu se jí podařilo zhubnout na 58 kg. Poté však přišla vážná nemoc a váha šla opět nahoru. Své poznatky předává dál v projektu Jezte chytře.

Zuzko, kdy přišel ten hlavní impuls začít opět hubnout?

Po onkologickém onemocnění jsem bohužel přibrala a moje váha se držela několik let na 70 kg. Jakmile jsem se uzdravila, začala jsem opět toužit po tom získat zpět ztracené sebevědomí a cítit se dobře. Samozřejmě okolí mi udílelo různé rady, ale já se rozhodla dát hlavně na svůj selský rozum a udělat si vlastní názor. Přihlásila jsem se na kurz poradce pro výživu. Poté následovaly další kurzy o detoxikaci, odkyselení, metabolických typech a další. Tehdy jsem si uvědomila, že ke každému člověku je nutné přistupovat individuálně, tedy i k sobě. Začala jsem znovu cvičit, našla si svůj rytmus, podrobněji jsem sledovala, co jím a kila šla dolů. I když tedy velmi pomalu.

V čem je ten hlavní problém, je to skutečně jen o stravě a sportu?​ Není to trochu i o psychice?

Já bych řekla, že je to především o psychice. Myslím, že my ženy na sebe často klademe přehnané nároky a potom jsme zklamané, demotivované, když se nám to nedaří tak, jak jsme chtěly. Samozřejmě, že strava a sport jsou důležité. Jde to vše ruku v ruce. Hlavně je třeba vytrvat. Ty výsledky přijdou, ale není to ze dne na den. Nesmíme to vzdávat.

Když se žena rozhodne se svou váhou něco dělat, jak by měla začít? Zvládne to sama, nebo je lepší se obrátit na specialistu?

Určitě je lepší obrátit se na specialistu a nechat si udělat celkovou tělesnou analýzu. Samotná váha nebo BMI není jediný směrodatný ukazatel. Výživový poradce vás správně nasměruje. Díky tomu se výsledky dostaví mnohem rychleji, než když budete tápat a zkoušet každou chvíli něco jiného. A navíc skvěle funguje jako psychická podpora.

Ještě těžší, než kila shodit, je si pak postavu udržet. Jak bojovat s jojo efektem?

Jsem přesvědčená, že jojo efekt se nedostaví, pokud od začátku hubneme chytře a pomalu. To znamená žádné drastické diety, které způsobují obrovské výkyvy od normálního způsobu života. Klientům vždy opakuji, že všechno, co dělají jim musí být především příjemné a dlouhodobě udržitelné.

Jak si dnes udržujete svou postavu, abyste byla stále tak štíhlá a v kondici?

Snažím se cvičit ráno před snídaní alespoň 4–5 x týdně. Pokud mi to nevyjde ráno, tak pak cvičím kdykoliv během dne, když mám čas. A hlavně si říkám, že pokud to ten den nevyjde vůbec, svět se nezboří. Hlavně si nic nevyčítat! Navíc necvičím proto, abych si mohla odškrtnout, že mám splněno, ale protože mě to baví. To je moc důležité.

V čem myslíte, že lidé nejčastěji chybují, co se stravy týče?

Myslím si, že velký problém jsou útržkovité informace z internetu, časopisů, z televize… Vše je poskládané neuceleně a lidé vlastně přesně nevědí, jak se k tomu postavit. Nejčastějšími chybami je podle mě přejídání, nebo naopak neznalost bazálního metabolismu a nutriční podvýživy.

Jako velký problém dnes vnímám obezitu u dětí. Jak proti tomu bojovat?

Obezita u dětí je v dnešním online světě bohužel velmi častá. Děti mají málo přirozeného pohybu a ztrácí i sociální kontakty. Samozřejmě nadváha je způsobena především nezdravým jídlem. Zde vnímám obrovskou zodpovědnost na straně rodičů. A hlavně je třeba myslet na to, že my jsme pro děti největším vzorem. Pokud budeme sami dodržovat zásady zdravého stravování, bude to i pro ně přirozené. A totéž platí i s pohybem.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Babina
Babina 4. 7. 2019

Super článek

Odpovědět
avatar
Věra Zelenková 5. 11. 2018

Odpovědět
avatar
Marika Korcová 5. 11. 2018

Před třemi lety se mi podařilo zhubnout 19 kg, které jsem nabrala vlivem nemoci a léků, dostala jsem se asi o deset kilo níže, než byla moje původní váha. Jde to. Žádné diety a hladovění, ale změna režimu a pak to jde i po čtyřicítce.

Odpovědět
konatovka
konatovka 5. 11. 2018

Naprosto s Vámi souhlasím, sama jsem byla na tom stejně. Ano, hubnutí jde i v pokročilém věku, je mi 67 let.

Tvořilka97
Tvořilka97 3. 11. 2018

Zajímavé

Odpovědět
konatovka
konatovka 3. 11. 2018

Moc pěkný článek, ve kterém jsem se také našla. Moc hezky jste to napsala, aby to bylo motivací i pro ostatní ženy, které chtějí hubnout. Nechávám si dělat analýzu těla, konzultuji to s odborníky na stravování. Nemám obezitu ani nadváhu, ale chci si udržet svojí váhu i v mých 67 letech. Rovněž mě to stěžují dva zádrhely, které mi potvrdily odborníci i lékaři, takže o to více také pravidelně sportuji.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

2 922
testovaných produktů
85 552
registrovaných inspirativních žen
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.