Hormonální jóga je u nás zatím stále velkou neznámou. Pomalu ale certifikovaných lektorů přibývá. Není to pouze o tom naučit se pár cviků, postupně se této józe začnete věnovat více a více do hloubky, až vás zcela pohltí. Hanka Suberová začínala klasickou jógou. K hormonální józe ji později přivedla kamarádka Adéla Bavlšíková, která vlastní studio zaměřující se právě na hormonální jógu.
 „Měla jsem migrény, chronickou rýmu, atopický ekzém a řadu dalších zdravotních problémů, které jsou dnes docela běžné,“ vzpomíná Hanka. „A hlavně mě trápila velmi bolestivá menstruace. Zkusila jsem tedy pod dohledem své kamarádky cvičit. A světe div se, ono to pomohlo,“ říká s nadšením.

Hanka se stala žákyní Dinah Rodrigues, „objevitelky“ hormonální jógy
Hormonální jógu chtěla hned od začátku předávat dál. Myšlenka, že mnoho žen nemusí brát často zbytečně různé prášky a ušetřit si některé zákroky, ji nadchla. A tak se po roce intenzivního cvičení vydala do Německa (kde právě probíhal lektorský kurz) za tou nejpovolanější – Dinah Rodrigues, zakladatelkou hormonální jógy. Jen málokdo by věřil, že tato dáma již překročila devadesátku a stále si sama vyškoluje budoucí šiřitele a pokračovatele hormonální jógy.
„Psal se rok 2013 a já jsem měla tu čest potkat Dinah osobně. Je to jediný člověk, který ve světě hormonální jógu vyučuje,“ vysvětluje Hana a pokračuje: „Podmínkou k přijetí do lektorského kurzu je to, že jste již lektorem klasické jógy. Pro úspěšné složení zkoušky se píší komplexní testy skládající se ze znalostí jógy, fyziologie a hormonálního systému. Dále se prochází a cvičí celá sestava včetně protistresových cviků a vše je zakončeno ústní zkouškou v angličtině. Není to jednoduché, Dinah je velmi přísná, ale kdo vše splní, má vyhráno. Dostane certifikát a stane se hrdým lektorem hormonální jógy.“
S Dinah se Hanka vídá dodnes. „Lektorské kurzy hormonální jógy s Adélou Bavlšíkovou pořádáme už třetím rokem a pravidelně Dinah zveme do Prahy. Cvičení není určeno pouze ženám, sestavy jsou tři – pro ženy, pro muže a pro diabetiky,“ míní. Mužskou sestavu se již muži mohou naučit dokonce pod vedením dvou certifikovaných lektorů. Jedním z nich je Petr Bavlšík, manžel Adély Bavlšíkové.
Jak to tak bývá, začátky nebyly lehké. „Jezdila jsem po různých jógových centrech v ČR, byla jsem jednou z prvních lektorek hormonální jógy a lidé o tom nevěděli tolik, co dnes. Hodně jsem cestovala do doby, než si kolegyně Adéla otevřela Centrum hormonální jógy v Praze, které sdružuje certifikované lektorky,” vysvětluje. 
Dnes již na cvičení chodí mnoho gynekologů, endokrinologů, fyzioterapeutů a dalších zdravotníků, kteří si po prvotní skepsi kurzy pochvalují a ženám cvičení doporučují. K sestavě se váže řada studií, které Dinah v Brazílii provádí ve spolupráci s lékaři.
Hormonální jóga není jen terapie pro ženy v menopauze
Někteří se mylně domnívají, že hormonální jóga je určena výhradně pro ženy, které chtějí otěhotnět, nebo jsou v přechodu. Ve skutečnosti jsou ty účinky komplexní. „Dříve to bylo spojené s menopauzou. Ženy, které cvičily hormonální jógu, měly mírnější průběh. Dnes však dobře víme, že cvičení pomáhá harmonizovat hormonální hladinu, a to včetně štítné žlázy. Prokrvuje pánev, tím zlepšuje šance na otěhotnění a zkvalitňuje vajíčka. Také zpravidelňuje menstruační cyklus a v neposlední řadě zlepšuje náladu a zmírňuje stres,“ vypočítává Hanka.
Hormonální jógu mohou cvičit všichni dospělí lidé bez výrazných zdravotních problémů. „Nedoporučuji cvičit ženám, které jsou těhotné nebo procházejí hormonální léčbou. Na druhou stranu, cvičení hormonální jógy je perfektní příprava na proces umělého oplodnění,“ vysvětluje.
Je však potřeba myslet na to, že výsledky se nedostaví hned. Někdy to trvá týdny, někdy měsíce. Záleží na tom, v jaké je žena situaci a jak je na tom zdravotně. „Důležité je nepřestat a vytrvat,“ radí Hana.
Nabízí se otázka, jak často je potřeba hormonální jógu cvičit a stačí využít jen knihu či DVD? „Vhodné je cvičit alespoň 3x až 4x týdně. A dle DVD nebo knížky bych to rozhodně nedoporučila. Vnímám je spíše jako podpůrný materiál. Zejména zpočátku je důležité cvičit pod dohledem certifikovaného lektora a naučit se cviky dělat správně, jinak byste si mohli spíše ublížit,“ říká Hanka.
Jde o velmi jednoduchou dynamickou sestavu cviků, které vám zaberou půl hodiny. Jakmile se to jednou naučíte, můžete v klidu cvičit v pohodlí domova.

Protistresový cvik – mentální klid
Výchozí pozice je sed na patách, ruce v zapažení, propletené prsty. S nádechem se předkláníme, ruce zvedáme a počítáme jedna, s výdechem se vracíme a počítáme dvě. Takto počítáme až do deseti.  Dalších deset jen sedíme na patách a počítáme si. Toto celé opakujeme třeba i několik minut. Cvičení pomáhá zklidnit mysl, zároveň příjemně uvolní oblast ramen a prokrvuje končetiny.*enzo*
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account