Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 13. 6. 2019
Líbí se mi

Farmu musíte ochutnat všemi smysly, říká ekofarmářka Lucie Bošinová

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 13. 6. 2019
Líbí se mi
Farmu musíte ochutnat všemi smysly, říká ekofarmářka Lucie Bošinová

Farmu musíte ochutnat všemi smysly, říká ekofarmářka Lucie Bošinová

Mohla být učitelkou, ale místo toho Lucie Bošinová farmaří se svým manželem a dcerami na Broumovsku. Lásku ke zvířatům a přírodě promítají i do své práce, a tak se farma, která ze začátku čítala jen pár krav a koně, rozrostla a návštěvníci k nim jezdí pravidelně i ze vzdálenosti 200 kilometrů. A proč? Aby si vychutnali ekofarmu Bošina doslova všemi smysly.

Proč jste se rozhodla věnovat právě ekologickému zemědělství?
Manžel začal hospodařit v roce 2001 v CHKO Broumovsko. Tenkrát měl pouze několik krav a dva koně, které chtěl volně pást na loukách, a připadalo mu přirozené přírodu chránit. K takovému typu hospodaření žádná chemická hnojiva nepotřeboval. Naopak koňským a kravským hnojem vyživoval zanedbané pozemky, jež dlouho ležely ladem. A takto pokračujeme stále dál. Přestože nám přibyla spousta zvířat, a dokonce jsme začali pěstovat hrách, obilí a jiné plodiny, stále si myslíme, že organická hnojiva v podobě hnoje a zbytků zemědělských plodin jsou pro půdu nejlepší přirozenou výživou. Chtěli bychom zdravou půdu a přírodu zanechat i pro příští generace.

Jak jste se vůbec k hospodaření na vaší krásné ekofarmě dostala?

Já jsem jednou přijela s kamarádem na výlet na Broumovsko navštívit jeho kamaráda ze studií na zemědělské univerzitě. Zrovna začal hospodařit. Choval krávy a koně a pozval nás na vyjížďku. Já jsem měla zvířata vždycky ráda a projížďka na koni romantickou přírodou mě nadchla. Zamilovala jsem se do Honzy i do zdejší krajiny. Na výlety jsem za ním jezdila čím dál častěji, až bylo jasné, že patříme k sobě. Byli jsme tenkrát mladí a naivní. Těžko říct, zda bych zůstala, kdybych věděla, co všechno nás čeká. Ale právě to mládí a láska nás poháněly kupředu. Neměli jsme sice žádné peníze, ale měli jsme čas, zdravé ruce a nadšení. Pomalu jsme začali zchátralý kravín rekonstruovat a opravovat. To vlastně trvá dodnes, pořád je co budovat a vylepšovat.

Jaké byly začátky? Hádám, že jste si všechno obhospodařovávali s manželem sami?

Začátky byly náročné. Neměli jsme traktory a techniku na obdělávání luk a pastvin ani žádné zaměstnance. V té době nám velmi pomáhal manželův bratr, který hospodaří v Křímově na Chomutovsku. Na 2 až 3 týdny k nám poslal své zaměstnance s traktory, sekačkami a lisem na seno a ti u nás bydleli, sekali louky a sušili seno. Když bylo hotovo, jeli zase domů. Rádi na to všichni vzpomínáme. Pak přišla doba, kdy jsme se postupně vzmohli na vlastní traktory, sekačku, obracák, nahrabovák a lis a seno jsme si mohli udělat sami. Jelikož pocházíme s manželem každý z jiné strany republiky, babičky bydlely nejblíže 200 kilometrů, neměli jsme hlídání pro děti. Každý jsme si vzali jednu dceru do autosedačky do traktoru a všechny krásné slunečné dny jsme trávili na loukách sečením a sušením sena. Pomáhali nám i kamarádi z vesnice, což vlastně trvá dodnes. Jednou vypomůžeme my jim, podruhé oni nám.

A co dnes? Máte už nějaké zaměstnance?
Dnes už jsme se posunuli o pořádný kus dál. Není to jen o chovu zvířat, ale i o výrobě kvalitních potravin. Na farmě s manželem pracuje jeden zaměstnanec a starají se o zvířata, výrobu krmení na zimu, o techniku a další věci, zkrátka o celkový chod farmy. Já mám na starosti zpracování masa. Vybudovali jsme na farmě vlastní ekologickou porážku, zrací komory, bourárnu masa a výrobnu uzenin. Zaměstnávám tedy řezníka na trvalý pracovní poměr, který bourá maso, vyrábí uzeniny a tak podobně, a další dva na dohodu o provedení práce, kteří poráží zvířata. Ještě máme šikovnou paní, co balí maso a uzeniny a udržuje vzorný pořádek. Moje mamka a dcery mi pak pomáhají s prodejem v našem Farmářském krámku. My s manželem děláme úplně všechno, abychom se v případě nouze dokázali vzájemně zastoupit. On mi pomáhá při zpracování masa a já zase umím jezdit s traktory a většinou strojů, co používáme. V zemědělství holt musíte znát devatero řemesel.

Jedním z velkých lákadel vaší farmy je krásný obchůdek. Jaké jsou reakce zákazníků a odkud k vám lidé jezdí?

Dříve jsme maso prodávali přímo z bourárny, ale snila jsem o malém stylovém krámku, kde bychom prodávali nejen naše produkty, ale i produkty farmářů z okolí. Manžel mi sen splnil a při zařizování mi dal volnou ruku. Mohu tak podpořit spoustu regionálních výrobců kvalitních potravin a rukodělných výrobků. V nabídce tedy máme nejen naše vyzrálé hovězí, vepřové, drůbeží maso a uzeniny v bio kvalitě, ale třeba i bio ovčí a kravské sýry, jogurty, mléko, vajíčka, domácí sirupy, med a medovinu, kmín a mák, koření, přírodní těstoviny, džemy, pivo z místního pivovaru a spoustu dalšího. U krámku máme i pergolu, kde si mohou zákazníci vypít kafíčko, domácí limonádu a ochutnat hovězí hamburger. Děti si mohou pohrát v dětské farmě nebo na hřišti a strávit zde příjemné chvíle.
Zákazníci tak mohou naši farmu ochutnat všemi smysly. Jejich reakce jsou velmi pozitivní, což nás nabíjí energií do další práce. Máme poměrně osobní vztahy a někteří k nám jezdí pravidelně i více než 200 kilometrů. Pošlou si předem objednávku a maso jim připravíme, aby se nestalo, že již bude vyprodané.

Existuje nějaký produkt, na který jste opravdu pyšná?

Naše uzeniny jsou zcela bez rychlosti a bez „éček“. Používáme pouze maso, mořskou sůl a bio koření. Rozhodně tedy u nás nenajdete růžové párky a červené klobásy dobarvené a dochucené přídavnými látkami. Párečky jsou spíše šedohnědé a začali jsme vyrábět paštiku s medvědím česnekem, která je zelená a zákazníky velmi baví. Najednou cítíte opravdovou chuť masa a koření.
Farmářský mazánek, konfitované maso z mangalice, nám vyhrál Regionální potravinu Královéhradeckého kraje. Takže jsem vlastně pyšná na každý produkt, který zákazníkům chutná.

Součástí vaší farmy je i prohlídková „trasa“, které je oblíbená zejména mezi dětmi. Jezdí k vám třeba i školní výlety?
Říkáme tomu spíše dětská farma. Je to část farmy s výběhy, kurníky a přístřešky, kde chováme všechna hospodářská zvířata. Některá jsou pro děti pouze na ukázku, např. osel, koně, zakrslé kozy, okrasné druhy drůbeže. Většina je však k užitku. Kromě krav a býků chováme i prasata mangalice, ovce, kuřata, husy, kachny, krůty, slepice, králíky a tak dále.
Abych byla věrná svému původnímu povolání učitelky, pořádám pro děti na farmě zážitkové vyučování, kde se hravou formou seznámí s chovem zvířat, výrobou krmení, zemědělskými plodinami a zemědělskou technikou. Navštěvují nás děti z mateřských, základních i středních škol.
Pro odbornou veřejnost, zejména kolegy sedláky nebo i sousedy z Polska, s manželem děláme exkurze na farmě s degustací. Představíme jim chod celé farmy včetně následného zpracování masa, jak říkáme „od vidlí až po vidličku“, a na závěr degustujeme naše masné výrobky a uzeniny.

Vy sama máte děti dvě. Zatím je ještě čas, ale přemýšlela jste někdy, jestli se vydají ve vašich stopách, nebo je to spíš potáhne jinam?
S dětmi se často bavíme o jejich budoucnosti, o tom, jaké mají touhy a přání. Starší dcera miluje koně a z legrace říká, že až převezme farmu, postaví koňské stáje a jízdárnu a bude se věnovat jezdectví. Napřed chce ale na konzervatoři studovat zpěv. Mladší dcera by ráda vystudovala balet a tančila v Národním divadle. Až půjde, jak říká, ve třiceti do baletního důchodu, vrátí se na farmu.
Rozhodně je nechceme do ničeho nutit. Na farmě s námi žijí, pomáhají nám a dobře si uvědomují, co taková práce nebo spíše životní styl obnáší. Vychováváme je k lásce k přírodě a zvířatům a k úctě k lidské práci. Jakým směrem se nakonec vydají, ukáže čas.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Alena Otilová 18. 6. 2020

Také by se mi líbilo, kdyby se naše farma takto rozšířila. My ale máme jenom malý prostor, takže chováme jen pár slepic, králíků, prasat a kachen. Na jednu stranu si nedokážu představit, že by měla být naše farma větší, protože už tak to s manželem jen tak tak stíháme. Nedávno jsme si ale pořídili automatický krmný systém z https://www.age.cz/produkty/krmitka-drubez-prasata.html a to je super vychytávka. Hodně nám to usnadní práci, takže určitě doporučuji .

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 8. 5. 2020

Přeji hodně štěstí

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 8. 4. 2020

super

Odpovědět
Luu2
Luu2 31. 3. 2020

Odpovědět
Atevy
Atevy 12. 12. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 201
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.