Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 15. 11. 2017
Líbí se mi

Díky svým projektům usnadňuje samostatný život dětem, které odrostly dětskému domovu

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 15. 11. 2017
Líbí se mi
Díky svým projektům usnadňuje samostatný život dětem, které odrostly dětskému domovu

Díky svým projektům usnadňuje samostatný život dětem, které odrostly dětskému domovu

Ve svém projektu NADÁNÍ A DOVEDNOSTI se jeho ředitelka Linda Hurdová věnuje dětem z dětských domovů a pěstounských rodin. Pomáhá jim po dovršení dospělosti, najít uplatnění na trhu práce a celkově se jim snaží usnadnit start do samostatného života.

Co stálo na začátku projektu?

Úplně na začátku byla má dobrovolná práce v Nadaci táta a máma, kde jsem při rodičovské vypomáhala. Tam mě oslovil jejich zakladatel s tím, že zakládá neziskovku, která se bude věnovat dětem z dětských domovů a jejich podpoře při opouštění domovů a nastartování jejich kariéry.

Nejdřív jsem se vylekala, neměla jsem žádné informace o této problematice, ale protože mám ráda výzvy, šla jsem do toho. Stačilo pár návštěv domovů, rozhovorů s vychovatelkami a ředitelkami a jako matce mi bylo hned jasné, v čem těm dětem můžeme pomoci. Na to stačí selský rozum.

Zaměřujete se na dospívající mládež, jaké jsou jejich největší obavy?

Této otázce jsme se intenzivně věnovali v loňském roce. Za podpory společnosti KPMG jsme provedli dotazníkové šetření, abychom zjistili, čeho se mladí lidé v dětských domovech nejvíce obávají. Z šetření vyplynulo, že většina mladých (téměř 85% ) se obává hledání bydlení a následného zařizování, dále také možných finančních potíží v budoucnu (přes 78%). Na dalším místě je pak strach z hledání zaměstnání (uvedlo téměř 76%), ze zařizování na úřadech (74,6%) či obava ze samostatného života jako takového (67%) a ze ztráty kamarádů z dětského domova (55,2%).

Jako hendikepy při hledání práce nejvíce vnímají, že se nedomluví anglicky, nemají pracovní zkušenosti (často ani školní praxi či brigádu) a nemají připravený životopis.

Jak konkrétně tedy těmto dětem pomáháte? 

Našim stěžejním projektem je "Rozhled", který si klade za cíl připravit děti na volbu jejich prvního povolání a na první kontakt se světem práce. Budujeme v nich zájem o kariéru, zesilujeme schopnost najít si a udržet práci a tím jim usnadňujeme zapojení se do běžného života.

Organizujeme pro ně:

  • kariérní poradenství
  • workshopy (psaní CV, komunikace, příprava na pracovní pohovor)
  • exkurze do firem a organizací
  • stínování vybrané profese
  • reálné simulace pracovních pohovorů
  • a další akce na základě jejich individuálních potřeb

Díky projektu Rozhled máme možnost děti poznat a poté s nimi pracovat i v dalších projektech, právě na základě jejich individuálních potřeb.

Kolika dětí se může ročně do projektu Rozhled přihlásit a jaký je jeho program?

Ročně se nám do projektu Rozhled přihlásí cca 240 mladých lidí. Pro všechny je připraven workshop zaměřený na kariéru, ve kterém se učí psát CV a motivační dopis a vyzkouší si pracovní pohovor na nečisto. Dozví se také, jak se chovat u pohovoru a co si dát pozor. Získají potřebnou motivaci něco se svým životem udělat, aby po odchodu z dětského domova věděli kam směřovat své další kroky.

Z těchto dětí pak vybíráme cca 75, které za námi jednou na 3 dny do Prahy na tzv. Career Days, kde na ně čeká koktejl dalších workshopů a především exkurze do společností dle jejich profilací a stínování konkrétních pracovních pozic. Dále pak individuální kariérní poradenství.

Nejen s těmito dětmi pak zůstáváme v kontaktu a dále je zařazujeme do našich navazujících projektů, kdy jim pomáháme se získáním brigády či zaměstnání a pak také s vybavením prvního či startovacího bytu. 

Jaké další projekty máte ve svém portfóliu?

Kromě projektu Rozhled máme ještě projekt ,"Můj byt", kde pomáháme dětem zařídit jejich první samostatné bydlení aspoň základním vybavením. Jelikož jak se nám v šetření potvrdilo, hledání bydlení a zařizování děti velmi trápí a mají z něj velké obavy.

Dalším projektem je ,"Burza práce", kde pracujeme s další obavou dětí a tím je hledání zaměstnání.

Dalšími projekty jsou pak Kulinary, zaměřené na děti, které studují gastronomii a LONDON Job&Fun, kdy letos poprvé dostaly dvě slečny možnost vyjet do Londýna na tři měsíce pracovat a zlepšit si angličtinu.

Jakou máte zpětnou vazbu? Mají děti co projdou vaším programem lepší uplatnění? 

Velkou radost nám dělá zpětná vazba přímo od dětí, kteří se díky projektu posunuly, případně třeba i změnily školu a jdou si za svým snem, protože získaly sebevědomí a otevřely se jim nové možnosti.

Těší nás, že nás ředitelé a vychovatelé v dětských domovech vítají s otevřenou náručí, protože mají na naší práci dobré reference a ti, kteří nás již znají se ptají, kdy se opět vrátíme do jejich regionu, aby mohly i další děti projít naším projektem.Těší nás každá reference od zaměstnavatelů, kteří děti zaměstnali a je skvělé, když se například z letní brigády stane dlouhodobá spolupráce během školního roku na poloviční úvazek.

Je krásné vidět, jak se děti posouvají a sledovat jejich úspěchy, které s námi často sdílí. Dělá nám radost, že jim můžeme na jejich cestě pomoci a podpořit je. Naším cílem je, aby děti uspěly v osobním i profesním životě.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 8. 4. 2020

super

Odpovědět
Atevy
Atevy 13. 12. 2019

Odpovědět
Babina
Babina 4. 7. 2019

super článek

Odpovědět
Murmus
Murmus 29. 11. 2017

Takových lidí je opravdu zapotřebí

Odpovědět
Mišel
Mišel 21. 11. 2017

Smekám před Vámi a dětem přeju víc takových projektů, aby se dostalo na všechny!

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 360
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.