Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 21. 2. 2018
Líbí se mi

Cesta k miminku není vždy jednoduchá, říká Renata, která vede centrum na podporu neplodných párů

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 21. 2. 2018
Líbí se mi
Cesta k miminku není vždy jednoduchá, říká Renata, která vede centrum na podporu neplodných párů

Cesta k miminku není vždy jednoduchá, říká Renata, která vede centrum na podporu neplodných párů

Renata Koutná se na základě vlastní zkušenosti, snaží podpořit páry, kterým se nedaří otěhotnět. Jak sama říká, sama dobře ví, že cesta k vytouženému miminku není vždy jednoduchá... a tak se příjemným prostředím a relaxem snaží tyto páry povzbudit a odbourat stres, který s celým procesem, když se těhotenství nedaří, úzce souvisí. Oáza podpory, je přivede na jiné myšlenky a kdo ví, možná i k plánovanému otěhotnění. 

Oáza podpory se zaměřuje na pomoc neplodným. Jde pouze o podporu v těžké situaci, nebo řešíte i neplodnost samotnou?

Oáza podpory – centrum jsem pojmenovala takto, protože chci neplodné páry hlavně podpořit v cestě k vytouženému miminku. Jelikož vím, že je těžké najít nějaké centrum, které se nezabývá neplodností jen z jedné stránky, chtěla bych ženám a párům dopřát v těžké životní situaci podporu, relaxaci a informace o jiných možnostech, jak neplodnost řešit.

Jaké jsou metody vaší podpory a jaké máte výsledky?

Zatím jsem na úplném začátku, ale chci vytvořit program, který bude zahrnovat více metod a více činností, které páry podpoří a posunou je dál na cestě k dítěti.

Jaké alternativní metody se dají při léčbě využít?

Neplodnost má více fází, v každé z nich se dá využit nějaká alternativní metoda. Pokud se pár pokouší o miminko několik měsíců a začínají se obávat, že se nezadaří, mohou se využít bylinky, bylinkové čaje nebo nějaké doplňky stravy. Pokud už je to například více jak rok a žena je po fyzické stránce v pořádku, může se začít sledovat dle STM – symtotermální metoda, která může ženě ukázat, kdy vlastně ovuluje. A pokud se pár dostane až do centra asistované reprodukce, tak i tady se může využít nějaká alternativní metoda. Například meditace, hormonální jóga apod., aby žena nebyla vystresovaná.

Oáza podpory nabízí také nepřeberné množství masáží a relaxačních technik, je i toto součást terapie při překonání neplodnosti?

Určitě ano. Když jste v této životní situaci, můžete se dostat do permanentního stresu, všechno se na vás valí. Ženy jsou uzavřené v začarovaném kruhu – snažení, doufání, menstruace, zklamání a pořád dokola. Takže je dobré odreagování a relaxace. Když už jsou páry v centrech asistovaných reprodukcí, tak to začne nanovo – stres, různé testy, IVF, doufání a neděje... Proto bych masáže nebo nějaké relaxační techniky doporučila do každého centra asistované reprodukce. Žena, která je po psychické stránce v pohodě = spokojená žena.

Mohu si k vám ale dojít pouze na masáž i když nejsem neplodná? Pro koho je tedy vaše centrum otevřené?

Ano i když nemáte problémy s otěhotněním na masáž určitě můžete přijít. V dnešní přetechnizované, hektické době na sebe nemáme čas. Takže, kdokoliv kdo si chce odpočinout a udělat si čas na sebe, může přijít.

Co vás osobně přivedlo k tomu se zabývat touto problematikou a posléze si otevřít vlastní centrum? 

Samozřejmě zkušenost. Jak moje osobní, tak i z mého okolí. Vím, že je těžké porozumět něčemu, co jste nezažili, co jste nevyzkoušeli na vlastní kůži. O neplodnosti to platí rozhodně také. Pokud to nezažijete, nevíte jaké to je. Proto bych chtěla vytvořit skupinu/komunitu neplodných, kteří se jednou týdně sejdou a budou se moci svěřit, budou moci mluvit o svých zkušenostech. Vím, že cesta za miminkem není někdy jednoduchá, proto jsem se rozhodla pro tento projekt a chci nabídnout ženám a párům podporu a jinou cestu v těžkém životním období. 

Jaké si myslíte že jsou hlavní příčiny neplodnosti v dnešní době?

Podle mě je příčin více. Pokud není příčina fyzická nebo hormonální, tak v tom podle mě hraje roli stres, hektický způsob života a jako takový celý životní styl. Podle mě také ženy už neznají své tělo, měly by ho více sledovat. Velkou roli hraje i strach – strach ze změny, strach vlastně otěhotnět, strach z toho jestli bude vše v pořádku a hlavně v jakém světě bude dítě vyrůstat apod. U otěhotnění vše souvisí se vším. Takže pokud se nedaří, většinou v tom není asi jen jediný problém, ale je jich více.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Atevy
Atevy 12. 12. 2019

Odpovědět
Babina
Babina 4. 7. 2019

super článek

Odpovědět
nea
nea 24. 2. 2018

Lituji ženy, které nemohou otěhotnět a moc by chtěly miminko.

Odpovědět
sisinkaj
sisinkaj 23. 2. 2018

Keď niekto neprešiel niečím podobným tak nechápe že tomnieje samozrejmosť mať miminko

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 23. 2. 2018

přeji všem, co chtějí miminko, aby se jim dařilo miminko nejen počít, ale také i donosit

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 509
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.