Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

JTinaCZ
JTinaCZ
Vloženo 10. 10. 2018
Líbí se mi

Kočárky se tu nevedou a za 12 hodin po porodu jdete domů

JTinaCZ
JTinaCZ
Vloženo 10. 10. 2018
Líbí se mi
Kočárky se tu nevedou a za 12 hodin po porodu jdete domů

Kočárky se tu nevedou a za 12 hodin po porodu jdete domů

Jsou české a kostarické mámy jiné? V tom zásadním – mateřské lásce k dětem není určitě ani kousek rozdílu. Velký rozdíl je v samotném žití – v Kostarice žijí pospolu celé rodiny, děti si místo hraček užívají spíše radovánek se sourozenci a širokým příbuzenstvem. Žije se spolu a žije se venku. 

Jana Mosely žije se svým mužem a třemi dětmi v San Gerardu, přímo u brány do národního parku Chirripó v Kostarice. Tropická země, perla střední Ameriky, je jejím domovem od roku 2003. Svůj životní příběh plný dobrodružství, romantiky, lásky a duchovního růstu o životě v zemi, kde se žije tak trochu jiným rytmem, popsala v knize ALOHA a nám prozradila toto:

Ještě v roce 2004 neměli v San Gerardu ani telefon a televizi, natož internet. Během pěti let se to ale změnilo. Dnes je tu telefon, kabelová televize a hodně lidí má i internet. Elektrická energie se sem dostala až v roce 1987, takže ještě mí vrstevníci vyrůstali bez elektřiny. I teď to ale není s elektřinou žádný med – vypadává několikrát denně a nikdo nikdy neví, kdy zase naskočí. Tím trpí hlavně malý obchůdek v San Gerardu, který prodává mražené maso. Když nejde dlouho elektřina, vše se musí vyhodit.

Desatero pro českou mámu, cestující na Kostariku

 Česká máma žijící na Kostarice prozrazuje: 

 1. Mámy mají vždy přednost

Těhotné ženy a ženy s dětmi mají absolutní přednost ve frontách – v bankách, státních zařízeních, autobusech a dalších. Kdekoli se zkrátka na něco čeká – mámy mají vždy přednost.

 1. 12 hodin po porodu jdete domů

Rodí se tu jako na běžícím pásu. Hodně dětí a málo nemocnic. Novopečená maminka jde domů 8 – 12 hodin po porodu. Kolem porodnic chodí maminky s kontrakcemi a čekají na příjem. Proč? Protože vás tu nepřijmou do porodnice dřív, než když jste otevřená na 5 cm.

 1. Lékaři jezdí za dětmi

Lékaři tu jezdí na motorce i do těch nejvzdálenějších vesniček. Navštěvují děti doma a rovnou je i naočkují.

 1. Kočárky se tu nevedou

Své děti prostě nosí rodiče v náručí. Když potřebuje maminka nakoupit, vezme s sebou babičku, aby jí mohla podržet dítě a maminka měla volné ruce na nákupy.

 1. Děti nemají moc hraček

Hračky jsou tu velmi drahé, takže děti tolik hraček nemají. Zato mají spoustu sourozenců, bratranců a sestřenic a tráví aktivně čas spolu.

 1. Dudlíky ničí dětem zuby

Dudlíky se tu nepoužívají, protože všichni věří, že dudlíky ničí dětem zuby. Já jsem byla snad jediná, která jej používala. Tedy ne já, ale můj syn.

 1. Kojení povoleno

Kojí se úplně všude. Vleže, vsedě, ve stoje, za chůze, při spěchu na autobus, při nákupech, v autobuse, v taxíku… Bez šátku, žádné skrývání. Prostě prso ven a je to.

 1. Jediná kniha – BIBLE

Knížky pro děti ani pro dospělé se tu příliš nevidí. Jediná kniha, která doma nesmí chybět, je Bible. Sice se dají nějaké knihy koupit v papírnictví, ale jsou nesmírně drahé.

 1. Do školy v uniformách (a někdy na koni)

Děti chodí do školy v uniformách, od pondělí do pátku, od 7.00 – 10.40 hod. Servíruje se jim tam snídaně i oběd zdarma. Ve třídě je maximálně 6 – 10 žáků. A do školy jezdí mnohé děti na koni.

 1. Zuby se čistí po každém jídle

Děti si tu čistí zuby po každém jídle. Opravdu po každém, i ve škole. Umyvadlo je venku a děti chodí a čistí si zuby. Tenhle zvyk, který se mi moc líbil, neplatí jen ve škole, ale i doma a v práci taktéž.

2 rady kostarických maminek:

 1. V těhotenství a zejména před porodem pravidelně pijte nápoj ze lněného semínka. Lněné semínko je kluzké a miminko tak při porodu lehčeji vyklouzne ven a je mnohem čistší.

 2. Po porodu hodně pijte heřmánkový čaj – ten totiž zastaví krvácení.

Jana: „Obě rady jsem si vzala k srdci a musím říct, že fungují.“

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 5. 8. 2021

zajímavé

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 2. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 8. 4. 2020

super, naše zdravotnictví na tom není tak zle

Odpovědět
Luu2
Luu2 7. 4. 2020

super

Odpovědět
Atevy
Atevy 12. 12. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 322
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.