Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 20. 11. 2021
Líbí se mi

Byla to romantika. Ale také šílenství, vzpomíná na začátky Levandulového údolí jeho zakladatelka Helena, jejíž bio levandule si dnes razí cestu mezi světové jedničky

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 20. 11. 2021
Líbí se mi
Byla to romantika. Ale také šílenství, vzpomíná na začátky Levandulového údolí jeho zakladatelka Helena, jejíž bio levandule si dnes razí cestu mezi světové jedničky

Byla to romantika. Ale také šílenství, vzpomíná na začátky Levandulového údolí jeho zakladatelka Helena, jejíž bio levandule si dnes razí cestu mezi světové jedničky

Kouzlo a sílu bylin poznala Helena Neumannová díky své dnes dvaadevadesátileté babičce Jáje. Naturopatii pak studovala v Jižní Americe, následně projela Afriku, Keňu, aby se vrátila domů a s kamarádkou Milenou Krčálovou začaly pěstovat tento „zlatý poklad“ i u nás. Dnes vlastní v Česku největší levandulová pole, a to v bio kvalitě. Bylinkami léčí tělo i duši a o levanduli ji s nadšením budete chtít poslouchat hodiny. Dnes ve stanu provoněném levandulí panuje klid, ale za jejím pěstováním je mnoho dřiny. Jen čtěte dál…

Kdy jste se poprvé zamilovala do levandule?

Všichni zřejmě očekávají, že řeknu třeba v Provence, kde jsem strávila svatební cestu s mužem, se kterým jsme spolu 22 let. Pravdou je, že skutečná láska se probudila až tady v době, kdy jsem jezdila s ASZ ČR a kolegyní Milenou na farmářské slavnosti po celé naší zemi. A naslouchala jsem tu nádherným příběhům znalců bylin a kronikářů, stejně jako pěstitelů a chovatelů, kteří uchránili dávné receptury, jak být zdravý, houževnatý, zdravého ducha a mysli. A také jak pomoci, když přijde skutečná nemoc. Vždy jde totiž o nemoc těla, mysli a ducha, nejen o zlomenou ruku, která už je následkem, nebo vážnou chronickou chorobu, kterou konvenční medicína nedokáže řešit. A pak přišlo setkání s Pepou Stehlíkem, čestným prezidentem Asociace soukromých zemědělců v ČR, v samém srdci Národního geoparku Barrandien. Při studiu jsem zjistila, že se možná levandule dostala na naše území spolu s Kelty. A přišla láska na celý život. 

O levanduli se říká, že je královnou bylin. Proč je tak ceněná? 

To bychom naplnili celé stránky textem a příběhy z celého světa. Nazýval ji tak Hippokratés, lékaři ve starém Řecku i Egyptě a poději znalci bylin a léčitelé na územích, kde rostla. Jde o mnohem rozsáhlejší místa než tradičně vnímané oblasti ve Francii. Ta je dnes až na nějakém 8. místě, protože si za pomoci dotací z EU vysadila řepku a levanduli přestala pěstovat. Dnes najdete rozsáhlé levandulové lány spíše v zemích jako Chorvatsko, Bulharsko, Černá Hora, Maďarsko, Japonsko nebo USA… Na jednotlivých územích se síla levandule využívala jinak. Zatímco v Provence se inspirovali původem slova (lat. lavare – umývat) a rozvinuli zde byznys s levandulí v oblasti kosmetiky a esenciálních olejů, na slovanských územích žili skuteční léčitelé, kteří využívali znalostí dávných řeckých a egyptských lékařů a znalců bylin. Levandule lékařská je přírodní antiseptikum, antibiotikum, antioxidant a antivirotikum. Funguje také jaké přírodní sladidlo a obsahuje vynikající terpeny, flavonoidy a mnoho dalších prospěšných látek, které přinášejí komplexní regeneraci nervové a trávicí soustavy. A jak už dnes potvrzují nejen znalci bylin a léčitelé, ale i vědci a lékaři - v našem střevě se nachází druhý mozek, mikrobiom, který tvoří většinu naší imunity, hormon štěstí serotonin a hormon dopamin důležitý pro naše kognitivní funkce. Bez něj bychom prakticky nefungovali. V levanduli se můžete koupat nebo se jí mazat, ale je velká škoda nevyužít její obrovský potenciál. Proto vyrábíme zatím jako první na světě zdravou výživu, jejíž je levandule zásadní součástí.

Levandule dokáže zklidnit naši mysl, rozveselit střevo a regenerovat všechny pochody v těle, které řídí naše neuroreceptory. Ty nazvala americká vědkyně Candace B. Pert naší duší. Vědecká komunita ještě v 80. letech 20. století nazývala celostní lékaře a terapeuty „pánbíčkáři“, a to i přesto, že prokazatelně dokáží léčit chronické a autoimunitní choroby. Konvenční lékař často jen předepisuje lidem různá syntetika s cílem ulevit, ne řešit problém navždy a bez vedlejších účinků a deformací lidského těla.

Vzpomenete si na první impulz, kdy přišel nápad, že založíte s kamarádkou levandulovou farmu?

S kamarádkou Milenou a Pepou Stehlíkem z ASZ ČR jsme přinesli farmářské slavnosti do České republiky, s Milenou jsme pak vybudovaly Creative World – úžasný funky tvůrčí svět pro dospělé i děti. O ten jsme bohužel přišly rozhodnutím vlády, která zakázala na téměř dva roky setkávání lidí, obyčejnou radost ze života ze sdílené zábavy, prožitku, dobrého jídla a pití. Nápad s pěstováním levandule v Chodouni vzešel z mé hlavy, protože mě k bylinkaření vedla moje dnes 92letá babička Jája. Po studiu pediatrické sestry jsem odjela do Venezuely, studovala naturopatii v Jižní Americe, následně jsem projela Afriku, Keňu a pak evropské země, abych si upevnila zkušenosti a znalosti, které využívám přes 20 let. 

Jak těžké je levanduli pěstovat? 

Konvenční levanduli není těžké pěstovat. Chemie vám pomůže s plevelem a hnojení s růstem, takže ji můžete ve velkém sklízet kombajny, stejně jako to dělají v Provence. Myslím ale, že to ve 21. století, kdy jsme zlikvidovali půl planety, není ta správná cesta. Dřít se bez hnojení, s ručním odplevelením i stříháním – to je skutečně těžká práce, nebudu tvrdit opak. Nechala jsem mezi 50 000 BIO bylin pot, u bodláků a lebedy krev a všude kolem i mnoho slz. Ale jsem zdravá a za to děkuji právě této bylině. Věřte, že jsem měla různé problémy, a to nemalé. Jsem hrdá, že mé děti vědí, že jejich máma tu půdu chrání, opečovává a s pokorou a úctou se chová k matce Zemi. Jdu cestou udržitelnosti, jak se moderně říká. S tím, že na rozdíl od většiny lidí nekončí mé znalosti o těle, mysli i duši třemi hodinami prvouky ve 4. třídě a třemi hodinami přírodopisu v sedmičce. Proto se dnes také vyrojilo tolik „odborníků na kovid“. Lidé o fungování svého těla nevědí nic, a přesto jsou egoističtí chytráci a dovolí si odsuzovat špičkové odborníky, což je pro mě nepřijatelné. Studuji 25 let a stále vím, že nic nevím. Pokaždé mě nějaký můj klient překvapí, jak zareaguje na cestu s bylinami a změnou životního stylu, kterou spolu zkoušíme.

Vaše levandule získala i certifikaci BIO. Co to vlastně znamená a jaká k tomuto označení byla cesta? 

V EU existují tzv. certifikační úřady, které kontrolují nezávisle všechny BIO pěstitele, chovatele a BIO producenty. Nemůže se tak stát, že si nějaká maminka na mateřské dovolené vypěstuje doma levanduli a pak jde na trh a prodává třeba sirup nebo mýdlo pod hlavičkou BIO. To je trestné a naštěstí dnes už velmi hlídané. Být BIO totiž stojí obrovské úsilí a nemalé peníze. Já mám ve firmě miliony, protože mým cílem je nejen vyrábět skvělé a poctivé BIO produkty, ale také znovu vrátit věhlas tradičnímu českému znalectví bylin. Proto jsem investovala do nádherného designu a FSC certifikací našich obalů (100% kompostovatelnost), do promoakcí, veletrhů a marketingu i ve světě, abych ukázala, že Češi pečují o své národní bohatství. Chceme dát na vědomí, že evropské dědictví, ke kterému patří i znalectví bylin, nenecháme zadupat hloupými a arogantními nařízeními EU, která na úkor svých vlastních evropských bylinných manufaktur vpouští do Evropy americké farmaceutické koncerny a zakazuje nám uvádět na etiketách po tisíce let prokázané účinky bylin, zatímco farmaceutické kolosy mohou zcela beztrestně uvádět tisíce vedlejších účinků a svinstev, která jsou obsažena v chemických lécích. Opravdu jsme v pasti a je třeba začít konečně používat vlastní rozum a znalosti našich předků.  

Jak vzpomínáte na své začátky? Úplně si vás představuji, jak stojíte uprostřed obrovského pole plného maličkých levandulí… Kdo vám tehdy nejvíce pomáhal?

Přesně tak to bylo. V poli jsem stála já, moje rodina, šéfka výroby a mí přátelé. Uvařil se guláš nebo se upekly naše vyhlášené zeleninové placky a dřelo se. Večer jsme si povídali u ohně, dýchali nádherný vzduch brdských lesů a čerpali energii vápencových moří Národního geoparku Barandien. Mělo to velkou dávku romantiky, ale také šílenství.  

Kolik lidí se podílelo na práci na levandulovém poli ze začátku a kolik dnes?

Dnes sklízíme se 30 lidmi tři týdny prakticky nonstop. Každá sklizeň nás stojí cca 350 000 Kč. Dříve jsme sklízeli malé BIO levandulky, navíc certifikace byla platná až po 4 letech pěstování, takže nám pomáhali přátelé a rodiny dva měsíce. Otevřeli jsme až v době „kovidu“ v roce 2020, abychom ochránili naše pole se vzácnou levandulí lékařskou. 

Jakou extra péči vlastně levandule potřebuje?

Existuje mnoho odrůd levandule, ale pokud hovořím o levanduli lékařské, potřebuje jen minimální zálivku, nepropustnou půdu, slunce nebo správný ruční střih na jaře a na podzim. A samozřejmě spoustu lásky. 

Jak vypadá váš běžný den na levandulové farmě?

O pole se už dnes starají kluci. Můj všední den od pondělí do pátku představují jednání, conference calls se světem o našem výzkumu a výsledcích, telefonáty a maily, příprava prezentací a marketingu, porada s PR lady, online marketingovou lady a samozřejmě šéfkou výroby Milenou, se kterou připravujeme všechny nové výrobky a řešíme každého klienta. Víkendy si dělíme mezi sebou tak, aby vždy v údolí obsluhovala vzdělaná terapeutka v oblasti zdraví, psychiky, teologie nebo pedagogiky. 

Na co všechno se dnes návštěvníci Levandulového údolí mohou těšit?

Každý víkend připravujeme v Levandulovém údolí tradiční pokrmy z českého kalendáře podle svátků a zvyků. Dospělí se mohou pobavit na našich stezkách procházkou po vápencových mořích a nabít se energiemi z BIO levandulových polí i Národního geoparku Barrandien. Po celý týden přijímáme objednávky na lázeňské procedury, které nejsou v lázních v Česku příliš obvyklé. Připravuji svou bylinkárnu, při níž hledáme s klientem příčinu jeho zdravotních problémů, Terezka Kalousková nabízí očistné pochody a tance pánevního dna, terapeutka Jana Bagarová zase léčbu tancem nebo jógu. K nejoblíbenějším zážitkům patří pobyt v našem aroma domečku, kde vám aplikujeme BIO esenciální olej z Levandule Chodouňské přímo na tepny a spánky, a terapie tak probíhá přímo přes krevní řečiště. U toho odpočíváte zachumlan do deky v aroma místnosti z čistého smrkového dřeva a dýcháte čistou BIO Levanduli Chodouňskou. Celou lázeňskou proceduru umocňujeme popíjením BIO levandulového čaje nebo naší BIO levandulové harmonizované vody. Za 500 Kč získáte stejný efekt, jako byste pobývali týden v lázních. 

Sami z levandule vyrábíte sušenky, sirupy, čaje, oleje a mnoho dalšího. Co jsou nejpopulárnější produkty?

Určitě naše balíčky Vysmátá máma a Veselé střevo s BIO Levandulí Chodouňskou. Optimálně podporují imunitu příjemnou cestou, jsou vhodné pro zdravé a krásné vlasy, pleť a nehty a samozřejmě klidní mysl a ulevují trávicímu systému – dávají ho do pořádku.
Od léta, kdy jsme uvedli na trh BIO Andělské kapky, je jasným favoritem tento produkt, který byl dokonce zařazen do celosvětového výzkumu roztroušené sklerózy, nervových poruch, spánkových deprivací i autoimunitních onemocnění. Je to díky tomu, že jsme jako první na světě namísili za studena lisované BIO konopí s kanabidiolem 10 % a za studena lisovanou BIO Levanduli Chodouňskou. Jedná se o nejcennější extrakt z mimořádného bohatství těchto dvou bylin, který ocení především lidé s vysokými nároky na vlastní výkon, často ohrožení vyhořením, fyzickým a psychickým vyčerpáním nebo s již probíhající nervovou poruchou. Kapky pomáhají také při nespavosti, úzkostech, depresi nebo smutku bez příčiny. Jsem pyšná, že jsme udrželi běžnou cenu CBD kapek na evropském trhu i přesto, že obsahují navíc naši vzácnou BIO Levanduli Chodouňskou. 

Rozjíždíte také projekt „Adoptuj levanduli“. O co v něj vlastně jde a jak se můžeme zapojit?

Jde nám o to, abychom lidem pomohli znovu najít cestu k moudrosti našich předků, k přírodě, bez šílených investic do přístrojů nebo syntetických léčiv, která stejně všechna vzešla z bylin a minerálů, a samozřejmě trochu vrátit věhlas českému znalectví bylin. Chceme zájemcům pomoci orientovat se v bylinách a pochopit, proč nemůže být konvenčně pěstovaná rostlina léčivou bylinou, ale zůstává okrasnou květinou. Už naše babičky běžely za vesnici natrhat „býlí“, protože v zástavbě bylo nečisté. A to se bavíme o době bez pesticidů, hormonů, aut na silnicích a škodlivých látek všude kolem nás. Když dnes vidím v obchodech prodávat „byliny“ bez certifikované značky BIO, považuji to za drzost. Jde o vůně, koření nebo květinku, která může pomoci například pro výrobu esenciálního oleje do aromalamp nebo mýdla, ale rozhodně nedokáže léčit. To je také důvod, proč se většina lidí mylně domnívá, že má doma BIO byliny, a diví se, že jim nefungují nálevy a sirupy jim nechutnají. Stačí, aby soused postříkal letničky, růže či muškáty proti mšicím nebo jabloň, aby nerodila napadená jablka - v tu chvíli je po bylinách. Rostliny vše nasáknou do sebe, to už je takový jejich úděl, chránit i ty kolem sebe.???? I proto chceme vybudovat EKO kemp, glamping i bylinné lázně, a hlavně být díky našim unikátním produktům důstojným partnerem vědeckým a lékařským týmům i naturopatům. Příprava prezentace v USA, Dubaji, Japonsku nebo Koreji stojí nemalé peníze. Naše investice se pohybují v řádech desítek miliónů korun a právě jsme se dostali k bodu zlomu. Kdyby nás „kovid“ nesrazil na kolena, už bychom vydělávali v rámci exportu. Svět se ale uzavřel. 

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Naše cíle jsou jasné. Plánujeme v Levandulovém údolí vybudovat EKO kemp a bylinné lázně, v nichž budeme nabízet lidem jak prevenci, tak pomoc s již probíhajícími problémy. Rádi bychom poskytovali pomoc lidem, kteří jsou ochotni ke změně a již pomalu začínají chápat, že je nikdo neuzdraví. Uzdravit se totiž mohou jen oni sami, stačí jim pouze podat pomocnou ruku, vyslechnout je, poradit jim a ukázat směr. 

O naše bohatství pečujeme s láskou a pokorou k lidskému jedinci i planetě. Levandulové údolí leží v samém srdci Národního geoparku Barrandien na bývalých vápencových mořích a chce tuto energii předávat dál. V jeho malebném okolí najdete hrady Točník, Žebrák, Krakovec, Křivoklát, Karlštejn či zámky Nižbor a Hořovice. Kousek od nás prýští další silné energie Koněpruských jeskyň a Svatého Jana pod Skalou. V nedalekých Všeradicích se zase narodila Magdalena Dobromila Rettigová, slavná autorka kuchařek, buditelka a spisovatelka. Zdejší galerii a muzeum rovněž doporučuji navštívit. 

Návštěvníkům Levandulového údolí nabízíme obyčejnou radost ze hry na stezce pro dospělé, potěšení ze skvělých pokrmů ze surovin z volných chovů nebo našich BIO zahrad a okolních farem. Srdečně vás zveme na adventní víkendy, které u nás tradičně patří k nejkrásnějším.  

A moc rádi budeme dávat světu vědět o naší zemi prostřednictvím našich unikátních produktů. 

www.levanduloveudoli.cz

Foto: archiv

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
moly
moly 28. 11. 2021

nádherná práce

Odpovědět
Mišel
Mišel 26. 11. 2021

Pobyt v aroma domečku připisuji na svůj to do list????

Odpovědět
Svata
Svata 24. 11. 2021

Krása

Odpovědět
dasa009
dasa009 23. 11. 2021

Miluji levanduli, musím se k Vám někdy podívat

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 22. 11. 2021

levanduli mám moc ráda, tak ať se v podnikání i životě daří...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
102 491
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.